שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  פנייה למפקח: שלמה אליהו עלול למנף את הציבור

  הכוונה של חברת מגדל להנפיק אג"ח בהיקף של כמיליארד שקל, הביאה לפנייה מהירה לממונה על שוק ההון: חשש כי הבעלים החדש שלה, שלמה אליהו, יכסה בכסף שיטול מהציבור, באמצעות הגופים המוסדיים, את ההלוואות שלקח לצורך רכישת החברה - ויסכן את כספם

  מי יממן את רכישת חברת הביטוח מגדל? האם כמו במקרה של פרטנר ובן דב, המינוף יתגלגל בסופו של דבר על הציבור, תוך סיכון כספי החסכונות? לאחרונה רכש שלמה אליהו את השליטה בחברת הביטוח מגדל מידיו של התאגיד האיטלקי ג'נרלי, תמורת 3.5 מיליארד שקל. לשם כך נטל אליהו הלוואות בהיקף של כ-2 מיליארד שקל, כאשר החלק מרכזי בהלוואה נלקח מבנק לאומי, בו מחזיק אליהו כ-8.5%. (את שאר הכסף העמיד אליהו מהונו העצמי).

   

   

  כעת, מתכננת חברת מגדל בבעלות החדשה, להנפיק אג"ח לציבור בהיקף של כמיליארד שקל. הכוונה היא לחלק דיבידנד מתוך ההון שיגייס אליהו, כדי לכסות חלק מההלוואות שנטל לשם רכישת החברה.

   

  בכך עלול המינוף של מגדל ושל שלמה אליהו "להתגלגל" לכתפי המשקיעים מהציבור, והגופים המוסדיים, המחזיקים בחסכונות ובכספי ההשקעות של הציבור יימצאו עצמם מממנים - שוב - טייקון ממונף בישראל.

   

  האם מסקנות חודק ייושמו?

  במכתב ששלח בסוף השבוע, עו"ד עמירם גיל, ראש התוכנית לאינטרס הציבור בשוק ההון במרכז האקדמי למשפט ועסקים, לממונה על שוק ההון ביטוח וחיסכון באוצר, פרופ' עודד שריג, הוא מבקש כי המפקח ידרוש מהמוסדיים לגלות כיצד בכוונתם להגן על כספי החוסכים במסגרת רכישה אפשרית של אג"ח מגדל.

   

  ביולי 2010 פרסם שריג עצמו הוראות ליישום המלצותיה של וועדת חודק, שהוקמה כדי לטפל בבעיית הסדרי החוב השערורייתיים שהתרחשו בישראל אחרי המשבר הכלכלי העולמי ב-2008 ולמנוע את הישנותם.

   

  במכתב, מפרט גיל שתי המלצות ספצפיות של וועדת חודק, המחייבות את המוסדיים לבחון בקפידה את המינוף הפיננסי של המנפיק ואת כוונתו לחלק דיבידנדים. בנוסף הוא מציין מספר דוגמאות לעסקאות מינוף שהתרחשו בשנים האחרונות ושהובילו לפגיעה קשה בחברות ובמשקיעים.

   

  "עסקאות מינוף בישראל נגמרות בדרך כלל רע. בעל השליטה מגייס הון מהציבור, מושך לעצמו דיבידנד, ומשאיר את החברה עם הרבה פחות הון והרבה יותר חובות שלא תוכל לפרוע" ,כותב גיל. "אסור שמה שקרה בפרטנר ובפולגת יחזור על עצמו גם במגדל. המוסדיים חייבים לשמור היטב על הכסף שלנו לפני שירכשו אג"ח משלמה אליהו ועל הממונה על שוק ההון לוודא שהם ממלאים את תפקידם".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים