שתף קטע נבחר

בגלל הטילים: תושבי הדרום נגד תחנת כוח

בשקט בשקט, בזמן שהאזרחים התמודדו עם איום הטילים - אושרה הקמת תחנת כוח מונעת בגז באזור קריית מלאכי ובאר טוביה. התושבים, שנאבקים נגדה מזה תקופה ארוכה, פנו בבהילות לראש הממשלה בדרישה לשנות את מיקומה המתוכנן - סמוך לריכוז אוכלוסייה וחומרים מסוכנים

בזמן שכולם היו עסוקים בהתמודדות עם איום הטילים במהלך מבצע "עמוד ענן" - אושרה הקמת תחנת כוח הפועלת בגז באזור בקריית מלאכי ובאר טוביה. מיד עם הכרזת הפסקת האש התארגנו תושבי היישובים הללו ופנו היום (א') בבקשה לראש הממשלה נתניהו כשבפיהם מסר אחד: לעצור את הקמת התחנה, מחשש לחייהם.

 

עוד בנושא:

 

תושבי האזור נאבקים מספר שנים נגד תחנת הכוח שחברת IPM מתכננת להקים באזור התעשייה הסמוך ליישובים. הקמת התחנה אושרה ביום ד' האחרון בות"ל (ועדה לתשתיות לאומיות של משרד הפנים) ועברה לשלב הגשת התנגדויות הציבור. בעקבות זאת שיגרו התושבים מכתב בהול לראש הממשלה ולשרי הביטחון, הפנים וביטחון הפנים, בו הם דורשים לשנות לאלתר את מיקומה.

 

בפנייתם קובלים התושבים כי התחנה תכיל טונות של גז באזור תעשיה שבו מפעלים העושים שימוש בעשרות טונות של גז אמוניה וחומרים מסוכנים נוספים, במרחק קצר מבתיהם. כעת הצטרפו תזכורות עדכניות להתנגדויותיהם, בחסות נפילות הטילים: בפנייה מצוין שבאזור המיועד להקמת התחנה נחתו מעל 15 טילים במהלך "עמוד ענן", כאשר שישה בתים נהרסו מפגיעות ישירות בטווח של מאות מטרים מהתחנה המתוכננת.

 

בית שנפגע מפגיעת טיל בקריית מלאכי (צילום: ג'ורג' גינסברג) (צילום: ג'ורג' גינסברג)
בית שנפגע מפגיעת טיל בקריית מלאכי(צילום: ג'ורג' גינסברג)

 

עוד מפורט כי התחנה, בהספק של 400 מגוואט, מתוכננת להכיל 35 טון גז טבעי ו-9,000 קוב סולר. בנוסף, בצנרת שתוביל אליה יהיו כ-170 טון נוספים של גז טבעי. "כל אלו שקולים לכ-4,100 טונות חומר נפץ TNT", נטען בפנייה. לטענת התושבים, הקמת התחנה תיצור בפועל מצב דומה לזה שבמפרץ חיפה - עם ריכוז גבוה של חומרים מסוכנים ונפיצים ליד ריכוז גדול של אוכלוסייה.

 

"נמנע אסון"

הקמת תחנת הכוח באזור כבר עברה מספר גלגולים - בעבר היזם שלה היה נוחי דנקנר, שוויתר לבסוף על ההקמה. חברת שיכון ובינוי, שבראשה עומדת שרי אריסון, רכשה את הקרקע עליה מתוכננת לקום תחנת הכוח, אולם גם היא נסוגה מהתוכנית לפני כשנתיים כשהחליטה למכור את אחזקותיה ב-IPM לקבוצת טריפל M, כולל האופציה על הקרקע. בקבוצה חברים בין השאר יו"ר חברת החשמל לשעבר מוטי פרידמן ומשה טרי מהרשות לניירות ערך.

 

"תוך כדי פגיעות הטילים על האזור נודע לתושבים כי אישורה (של תחנת הכוח - ב.פ) עומד להיות נדון בקרוב", נכתב בפניית התושבים. "אם לא די בסכנה, במתח ובאובדן שגרת החיים שחווים כלל תושבי הדרום, הרי שתושבי קריית מלאכי ומועצת באר טוביה נידונים בימים אלו לחרדה כפולה".

 

עוד מפורט בפנייה, כי במהלך המבצע נהרס בית מגורים מפגיעת גראד, שנפל במרחק של פחות מ-40 מטר מתוואי צינור הגז המתוכנן, ושגראד נוסף נפל על מבנה לוגיסטי במרחק של כ-40 מטר מהשטח המיועד להקמת התחנה. "ניתן רק לשער מה היתה עוצמת הנזק ואובדן חיי אדם אם במקום בבית מגורים היה הגראד פוגע בתחנת הגז", מצוין בפנייה. "אסון ענק נמנע בזכות העובדה שתחנת הגז טרם הוקמה". 

 

אדוה דרור, מנהלת מטה המאבק של התושבים, מסרה כי "אין זה מתקבל על הדעת כי ממשלת ישראל משקיעה מאות מיליונים בהגנה על תושבי ישראל בייצור כיפות ברזל והצבתם, אך מפקירה את חייהם של 50 אלף תושבים וחושפת אותם לסכנה מוחשית על ידי אישור הקמת תחנת הגז... ימים אלה ממחישים, לצערנו, את מה שאנו התושבים צועקים כבר שנים - שהקמת התחנה במיקום זה היא שערורייה בלתי נתפסת שעלולה להסתיים באסון בל ישוע". 

 

אסף ויטמן, מנכ"ל IPM באר טוביה, מסר בתגובה: "מפעל האנרגיה בבאר טוביה מוקם בהתאם למדיניות ממשלת ישראל ובהתאם לחוק. במטרה לשפר את איכות הסביבה ולצמצם את עלויות החשמל בישראל הוקמו בכל רחבי הארץ מפעלי אנרגיה על בסיס גז טבעי, בין היתר , במרכז תל אביב, באשדוד ובחיפה. בכול האזורים האלו נפלו טילים המנסים לפגוע בישראל ואזרחיה.

  

"מפעל האנרגיה בבאר טוביה הוא חלק מהמערך הבטוח של הגז הטבעי בישראל, אשר מוקם על בסיס התקנים המחמירים ביותר באירופה. סקרי הבטיחות והסביבה, אשר בוצעו על ידי מיטב המומחים קבעו, כי המפעל ליצור אנרגיה הוא בטוח.

  

"החוק קובע, כי פרוייקט מסוג זה מאושר בועדה לתשתיות לאומיות שבמשרד הפנים. לאור המלצות מיטב מומחי הביטחון והסביבה קבעו חברי הועדה כי מפעל האנרגיה בבאר טוביה נחוץ למדינת ישראל ותכנונו ראוי".


פורסם לראשונה 25/11/2012 18:02

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אחיה ראב"ד
התושבים חוששים להפוך למפרץ חיפה של הדרום
צילום: אחיה ראב"ד
מומלצים