שתף קטע נבחר

צילום: מוטי קמחי

אהוד ברק הודיע: פורש מהחיים הפוליטיים

דרמה פוליטית: שר הביטחון אהוד ברק הודיע שהוא פורש מהחיים הפוליטיים ולא יתמודד בשום מסגרת בבחירות: "התלבטתי כמה שבועות עם מכרים וחברים. אני רוצה ללמוד, לכתוב, לחיות וגם לבלות"

שר הביטחון אהוד ברק הטיל הבוקר (יום ב') פצצה פוליטית והודיע כי הוא פורש מהחיים הפוליטיים. במסיבת עיתונאים דרמטית שכינס בקריה בתל אביב אמר ברק כי החליט שלא להתמודד בבחירות לכנסת הקרובה. "קיבלתי את ההחלטה לא בלי לבטים, אבל עם לב שלם", אמר ברק שהוסיף כי הוא "רוצה ללמוד, לכתוב, לחיות ולבלות". ראש הממשלה, בנימין נתניהו, אמר בתגובה שהוא מכבד את החלטתו של שר הביטחון, "מודה לו על שיתוף הפעולה בממשלה, ומעריך מאוד את תרומתו ארוכת השנים לביטחון המדינה".  

 

 

אהוד ברק מודיע על פרישה, היום (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
אהוד ברק מודיע על פרישה, היום(צילום: מוטי קמחי)
  

נפרד לשלום (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
נפרד לשלום(צילום: מוטי קמחי)

 

ברק הבהיר כי באופן מעשי יסיים את תפקידו כשר הביטחון עם הרכבתה של הממשלה הבאה בעוד שלושה חודשים. שר הביטחון סיפר כי התלבט כמה שבועות. "ההחלטה שלי לפרוש נובעת מכך שאני רוצה להקדיש יותר זמן למשפחתי", אמר. "אני מרגיש שמיציתי את העיסוק בפוליטיקה שלא הייתה עבורי מעולם מושא לתשוקה. יש הרבה דרכים לתרום למדינה, לא רק בפוליטיקה".

 

ברק הכחיש כי ההחלטה התקבלה על רקע מצב עגום של מפלגת העצמאות בסקרים. "אנחנו לא מגרדים ולא מתגרדים", אמר בתשובה לשאלה בנוגע לכך שהמפלגה "מגרדת" את אחוז החסימה. "היום המצב בסקרים לא רע, בקצב הזה נגיע ל-11 (מנדטים – י"ק) בבחירות".

 

ברק התבדח ואמר כי "במובן מסוים אני הולך בעקבות כחלון, בעקבות גדולים. אני מפנה את השטח לאולמרט, אז אתם (העיתונאים – י"ק) תוכלו להמשיך לעבוד". שר הביטחון אמר כי בצה"ל יש בשנים האחרונות רוח של פתיחות, אמת, נוחות, בטיחות וענווה. ברק התבקש לחדד אמירה זו ואמר כי "הרמטכ"ל משרה מנהיגות פתוחה, שקטה וקשובה ובכל זאת מקבל החלטות".

 

השר גלעד ארדן מהליכוד אמר בתגובה כי "הדרך המדינית והאידיאולוגית של ברק הייתה מוטעית לחלוטין". ארדן הוסיף כי "אהוד ברק טעה לגמרי בקריאת המצב המדיני במזרח התיכון". השר להגנת הסביבה אמר כי יש לברך על מה שעשה אהוד ברק לביטחון ישראל, אך הוסיף: "לצערי בשנים האחרונות הוא עירב הרבה פעמים את החשיבה הפוליטית שלו בעניינים כלפי ההתיישבות ביהודה ושומרון".

 

שרת החוץ לשעבר, ציפי לבני, הביעה צער על פרישתו של שר הביטחון. "ברק תרם רבות למדינה כחייל, מפקד, שר וראש ממשלה ואזרחי ישראל חייבים לו רבות", אמרה לבני. "אני מקווה שברק עוד יתרום למימוש החזון הציוני המשותף לשנינו, של מדינה יהודית, דמוקרטית, בטוחה, החיה בשלום עם שכניה. למרות המחלוקות שהיו בינינו לעיתים, תמיד הערכתי את דאגתו האמיתית לעתיד ישראל ואני מאחלת לו מכל לבי הצלחה בפרק החדש בחייו".

 

מפאר&לוין תקשורת, היועצים האסטרטגיים של ברק ומפלגתו "עצמאות", נמסר כי "כשהתחלנו לפני חודש וחצי ברק היה על מנדט אחד. לפני המבצע היה על ארבעה. זו החלטה אישית שקיבל עם עצמו. אנחנו מכבדים ומעריכים את ברק. מדינת ישראל הפסידה".

 

הקריירה של ברק: מראש ממשלה ליו"ר סיעה קטנה

ברק סיים את דרכו הפוליטית בסיעת "עצמאות", שאותה הקים בינואר 2011 כשפרש ממפלגת העבודה. עדיין לא ברור מה יעלה בגורל הסיעה. ברק, בן 70, הרמטכ"ל ה-14 של ישראל, שירת בצה"ל במשך 36 שנה. הוא זכה בחמישה צל"שים – בעיטור המופת ועוד ארבעה צל"שים על אומץ לבו והצטיינות בקרב – ובכך היה לחייל המעוטר ביותר בתולדות צה"ל.

 

הוא השתחרר מצה"ל בשנת 1995 ולאחר חצי שנה, לבקשת ראש הממשלה דאז יצחק רבין, הצטרף לפוליטיקה ומונה לשר הפנים. לאחר רצח רבין הוא מונה לתפקיד שר החוץ. בשנת 1997 נבחר ליו"ר מפלגת העבודה ובבחירות ב-1999 גבר על בנימין נתניהו והתמנה לראש הממשלה.

 

בסוף מאי 2000 הוא הוביל את מהלך נסיגת צה"ל באופן חד-צדדי מדרום לבנון ובכך הביא לסיומה של תקופה בת 18 שנים שבה שהה צה"ל בדרום לבנון. בתחילת שנת 2001 הוא התפטר מתפקידו והפסיד בבחירות לאריאל שרון ופרש מהחיים הפוליטיים.

 

פסק הזמן נמשך עד שנת 2007, אז ניצח בסיבוב השני בפריימריז של מפלגת העבודה. כפועל יוצא של ניצחונו הוא מונה לשר הביטחון בממשלת אולמרט, תפקיד אותו הוא ממלא גם בממשלת נתניהו. בראשותו נחלה מפלגת העבודה בבחירות לכנסת ה-18 מפלה וזכתה ב-13 מנדטים בלבד. היום הוא הודיע על דרכו בפוליטיקה הישראלית.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שר הביטחון ברק, היום
צילום: מוטי קמחי
מומלצים