שתף קטע נבחר

זו האשה שהניסה מחבל: 'הבנות שלי הן הגיבורות'

יעל ראם-מצפון הבינה מיד שהפלסטיני שנכנס לביתה בדרום לא מבקש לשדוד אותה. מול מצלמת ynet היא תיארה את רגעי המאבק, עד שכוח צה"ל ירה בו למוות. בעלת הבית משבחת את התנהלות הצבא, אולם נראה שבצה"ל מישהו שכח את הפרצה בגדר בעזה

"שמעתי צעדים ובהתחלה חשבתי שזה בעלי, הוא פתח את דלת חדר השינה, הדליק את האור ואז הבנתי שהמצב לא משהו". יממה לאחר שמחבל פלסטיני חדר מהרצועה למושב שדי אברהם הסמוך לגבול עם מצרים, ממשיכה יעל ראם-מצפון (39) לשחזר את רגעי החרדה שבסופם הצליחה להניס את המחבל. כוח מגדוד חרוב שהוזעק למקום ניהל מרדף אחר המחבל וירה בו למוות בשדות סמוכים.

 

בחירות 2013 - כל הדיווחים ב-ynet

 

ראם-מצפון שהתה בביתה עם ארבעת ילדיה. "ב-3:30 לפנות בוקר נכנס בן אדם לתוך הבית", היא שחזרה היום (ג'). "הייתי ערה ואז ראיתי שעומד מולי ערבי בחדר ושני ילדיי הקטנים היו איתי במיטה. מיד חשבתי על הפיגוע באיתמר ומה אני עושה. שאלתי אותו 'מה אתה רוצה?' ואז הוא אמר לי 'קומי, קומי'. שאלתי אותו אם הוא רוצה כסף והוא אמר רק 'קומי', הבנתי שאין ברירה, עטפתי את עצמי במשהו וקמתי".

 

בשלב זה סימן המחבל לבעלת הבית לשכב על הרצפה, אולם היא סירבה להיענות לבקשתו ופתחה עמו במאבק. "הוא הפיל אותי על המיטה, רכן מעליי ואני קולטת שהוא עם סכין וכל הזמן הזה אני מנסה להדוף אותו מעליי. באיזשהו שלב הוא קם וברח לצד השני של החדר, תפס חפצים והעיף אותם לעברי. תפסתי רגע, שנייה שהייתה לי, תפסתי את אחת הילדות, אמרתי לה לרוץ לחדר של הגדולה, הכנסתי את הבן הקטן לממ"ד איפה שילדה נוספת ישנה, חזרתי לחדר ותפסתי פעמון גדול שמשמש אותי בתחרויות של רכיבת סוסים והתחלתי לצלצל בו כדי שיהיה רעש".

 

"התחלתי לצלצל בפעמון כדי שיהיה רעש". ראם-מצפון (צילום: הרצל יוסף) (צילום: הרצל יוסף)
"התחלתי לצלצל בפעמון כדי שיהיה רעש". ראם-מצפון(צילום: הרצל יוסף)

 

"איזה פורץ מדליק את האור בחדר?" מושב שדי אברהם, אתמול (צילום: רועי עידן) (צילום: רועי עידן)
"איזה פורץ מדליק את האור בחדר?" מושב שדי אברהם, אתמול(צילום: רועי עידן)

 

בעקבות השימוש בפעמון, נכנס המחבל לחדר המקלחת בבית ואז ראם-מצפון סגרה עליו את הדלת. "רצתי להתקשר לבעלי ולשכן", סיפרה, "שמישהו יבוא לעזור. הייתי כולי מדממת ובדיעבד הבנתי שהוא ברח דרך חלון המקלחת ופתח במנוסה. השכן הגיע עם אקדח ולאט לאט כל העולם ואשתו הגיעו".

 

ראם-מצפון שנפגעה קל במהלך המאבק עם המחבל שיבחה את התנהלות הצבא: "אין לי ספק שהצבא יודע מה לעשות", אך יחד עם זאת הוסיפה: "חבל שזה קרה, אבל זו לא שאלה שאני צריכה לענות עליה". היא גם ציינה שהבינה מיד שלא מדובר באירוע פלילי. לדבריה, "כשהוא נכנס לחדר שלי חשבתי ישר שזה מחבל, איזה פורץ מדליק את האור בחדר. הוא יכול היה לקחת את הכסף והמפתחות של האוטו מהתיק שלי וברור שהייתה לו תוכנית, משנה סדורה ודתית".

 

בעלת הבית סיפרה עוד כי "הבנות הגדולות כבר יודעות לדקלם בעל-פה מה קרה, הקטן כנראה לא הבין מה קורה והקטנה אומרת שהיא לא אוהבת שאני מדברת על מה שקרה. הבנות הגדולות שומעות מסביב על זה ש'אמא גיבורה', אבל אני אומרת להן שהן גיבורות כי הן לא נכנסו לפאניקה. הן באמת גיבורות".

 

בתוך כך, ראש המועצה האזורית אשכול חיים ילין מתח ביקורת קשה על התנהלות הצבא.

 לדבריו, "ההבנות החדשות עם מצרים לגבי הגדר עם עזה מסכנות את תושבי אשכול. אני דורש מממשלת ישראל לאפשר לצה"ל חופש פעולה על-מנת למנוע חדירה ליישובים, כפי שהתרחשה אתמול".

 

במקביל, בצה"ל ממשיכים לבדוק את נסיבות חדירת המחבל הפלסטיני. לצד פרטים מהתחקיר הגיעו לידי ynet עדויות שמחזקות את גודל הכישלון של פיקוד דרום. בתחקיר האירוע עלה כי המחבל הפלסטיני ניצל ככל הנראה פרצה בגדר ההתרעה וחדר לשטח ישראל באין מפריע. בעדויות שהועלו בעקבות התחקיר נטען כי הפרצה נגרמה בעקבות הפגנה של פלסטינים ביום שישי שעבר מול חאן יונס, והיא לא זכתה לשמירה. מדובר צה"ל נמסר כי "התחקיר בנושא טרם הסתיים. לכשיסתיים, יוסקו המסקנות ויופקו הלקחים מהאירוע".

 

בהכנת הידיעה השתתף יואב זיתון
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ראם-מצפון. נעזרה בפעמון
צילום: הרצל יוסף
"סכנה לתושבי אשכול". ילין
צילום: שי שמואלי
מומלצים