שתף קטע נבחר

יחימוביץ' ל-ynet: "לא להיכנע לתכתיבים ולחצים"

מתמודדי העבודה בפריימריז התארחו באולפן ynet. פרץ: "יחימוביץ' מצאה 12 איש שבמקרה הם אשכנזים וטובים יותר". בן אליעזר: "חבל שציפי ושלי לא הלכו יחד". שמולי: "לא תופס את עצמי ככוכב". שפיר: "המחאה צועדת בעוצמה לקלפי"

הקלפיות נפתחו ובתוך יממה צפויה להיקבע הרשימה לכנסת: הפריימריז במפלגת העבודה יצאו הבוקר (יום ה') לדרכם. 83 מועמדים מתמודדים על כ-20 מקומות ריאליים בהצבעה שהחלה בשעה 10:00 ותסתיים ב-22:00 בערב. ל-60,424 מתפקדים ניתנת האפשרות להצביע ב-450 קלפיות. אולפן ynet אירח חלק מהמתמודדים במשדר מיוחד שהנחה אטילה שומפלבי והעביר דיווחים ממוקדי ההצבעה.

 

בחירות 2013 - כל הדיווחים ב-ynet

 

יו"ר מפלגת העבודה שלי יחימוביץ' הצביעה הבוקר בקלפי בגני התערוכה בתל-אביב ואמרה במשדר בהתייחסה ל"דילים" שנרקמו לקראת הפריימריז: "לא להיכנע לתכתיבים ולחצים". יחימוביץ' אמרה עוד כי "זה לקח לי זמן לבחור, כי התלבטתי עד השנייה האחרונה והייתי יכולה להצביע הרבה יותר, אבל נאלצתי לבחור ב-12 מתמודדים. הייתי חשופה בימים האחרונים לכל מיני רשימות שהיו לכאורה בשמי, חלקן ממש מגוחכות. אני מבקשת לצאת מהבית ולהצביע ולא להיכנע לתכתיבים, פשוט לשים את השמות שאתם הכי מאמינים שיהיו טובים למדינה ולעבודה".

 

יחימוביץ' סיפרה כי ההצבעה מתנהלת עד כה ללא בעיות. לדבריה, "אנחנו ערוכים בצורה מסודרת כבר כמה חודשים. מלכתחילה כבר היינו ערוכים עם טפסים למקרה שיהיו תקלות. לא היה קורה לנו מה שקורה בליכוד. עשינו מאמצים גדולים מאוד שאלו יהיו בחירות חופשיות ונקיות. עד מחר בבוקר יספרו את הקולות ואני בטוחה שתהיה רשימה מצוינת".

 

"לקח לי זמן לבחור". יחימוביץ' מצביעה בגני התערוכה, הבוקר (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
"לקח לי זמן לבחור". יחימוביץ' מצביעה בגני התערוכה, הבוקר(צילום: מוטי קמחי)

 

ח"כ עמיר פרץ שמנהל קרב על דמות הרשימה מול היו"ר שלי יחימוביץ', התייחס במשדר לשאלה העדתית. "בהתמודדות הקודמת על ראשות המפלגה אמר עמרם מצנע ש'עמיר פרץ הגיע מפלנטה אחרת'. יכולתי להבעיר את השטח, אבל אמרתי למצנע שלא אתן לביטוי אחד שהוצא מהקשרו לשנות. תראו את מי הבאתי למפלגה, הבאתי את ברוורמן שלא הגיע ממרוקו ואת יחימוביץ' שלא הגיעה מתוניס. אני לא מנהל מאבק עדתי".

 

ח"כ פרץ נשאל האם לדעתו יש מספיק מועמדים מזרחיים ברשימת המומלצים של שלי יחימוביץ', ואמר כי "אני מקווה שהשיקולים לא עדתיים. היא מצאה 12 איש שבמקרה הם אשכנזים וטובים יותר. כמעט 70 אחוזים מהאנשים שלי לא מזרחיים, אבל זה מה שיש להם להציע. הסיעה שלי יכולה להיות לעומתית, יכולה להיות סיעה שתומכת בשלום והיו"ר - זכותה לגבש רשימה צייתנית. אני מקיים שיח אידיאולוגי אמיתי והחברים שאני תומך בהם הוכיחו את עצמם".

 

ח"כ בנימין (פואד) בן-אליעזר התייחס במשדר לאג'נדה שמובילה המפלגה ואמר כי "אני בתחושה שבפעם הראשונה הקרב העיקרי הולך להיות כלכלי-חברתי. אחרי מבצע עמוד ענן וכל הטילים, מפלגת העבודה שומרת על 24 מנדטים". בן-אליעזר התייחס גם להחלטתה של ציפי לבני להקים מפלגה חדשה לקראת הבחירות ואמר כי "חבל שציפי ושלי לא הלכו יחד, אם הן היו הולכות יחד אז אולי היינו מגיעים למצב שאפשר לחסום את ביבי. ב-92' הייתי ראש מטה ההסברה של רבין וקפצתי עד לתקרה ב-44 מנדטים, אני רוצה לראות את העבודה ככה".

  

התמודדות צמודה לרשימה. הקלפי בגני התערוכה בת"א, הבוקר (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
התמודדות צמודה לרשימה. הקלפי בגני התערוכה בת"א, הבוקר(צילום: מוטי קמחי)

 

ח"כ יצחק (בוז'י) הרצוג הביע תקווה לנצח בפריימריז: "אני רואה את עצמי כאיש שמחבר בין כל קצוות המפלגה. אני מקווה להיות מספר 1, אבל שיהיה ברור שמה שחשוב זה הרשימה עצמה. אין לי מושג מי המומלצים של שלי, בסוף התמהיל יהיה הגוף הבוחר, 60,000 המתפקדים. יש לו היגיון והוא יבחר רשימה מגוונת שתביא את כל היכולות".

 

הרצוג העריך כי "יש הרבה ליכוד לייט שעובר אלינו או מתלבטים על הגדר. הם באים לקהל חדש שלא מוכר להם, כולל המון אנשים עובדי 'צווארון כחול', צעירים, עולים, עובדי מפעלים, יהיה גם וגם, ותיקים וחדשים וזה יהיה סוד המפלגה. אנחנו דגלנו בזה, בוא נודה על האמת שיש פה משחק אגו לא פשוט. אדם צריך להסכים לבוא איתנו ולשלב ידיים. אם היה שילוב ידיים שציפי הייתה מצטרפת זה שובר שוויון".

 

"התמהיל יהיה הגוף הבוחר" (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
"התמהיל יהיה הגוף הבוחר"(צילום: ירון ברנר)

 

ח"כ נינו אבסדזה שנטשה את מפלגת קדימה ומתמודדת אף היא בפריימריז של העבודה, התייחסה במשדר לקול הרוסי ולכך שלא בחרה לחבור לציפי לבני ואמרה כי "הייתי בין אלה שהיה להם חשוב לפני ארבע שנים להשמיע את הקול הרוסי. האינטרס שלי הוא שהמדינה לא תראה כקונפליקט בלתי-נגמר. אני לרגע אחד לא מצטערת כי יש לי את הדרך. דיברתי עם לבני, אבל בחרתי את הדרך האידיאולוגית שבה אני מוכנה ללכת".

 

אחת ממנהיגי המחאה החברתית, סתיו שפיר, שמתמודדת אף היא למקום ברשימה, הסבירה מדוע נכנסה לפוליטיקה. "בהתחלתי ברחתי מזה כשהייתי במחאה", אמרה שפיר. זה היה הוויכוח הגדול ביותר, אנחנו מדור שאיבד את האמון בפוליטיקה ואחוזי ההצבעה הכי נמוכים הם של אנשים מתחת לגיל 30. המחאה החברתית צועדת היום בעוצמה אדירה לעבר הקלפי, אותם חצי מיליון שהיו בהפגנה הולכים לקלפי".

 

מצביעים בקלפי בבאר שבע, הבוקר (צילום: הרצל יוסף) (צילום: הרצל יוסף)
מצביעים בקלפי בבאר שבע, הבוקר(צילום: הרצל יוסף)

 

מנהיג נוסף של המחאה החברתית, איציק שמולי, ששימש עד לאחרונה כיו"ר התאחדות הסטודנטים, הכחיש במשדר כי ניסה להיכנס למפלגה אחרת. לדבריו, "זה שקר מוחלט שעברתי בין מפלגות. בחצי השנה האחרונה האדם היחידי שנפגשתי איתו זה שלי וכמובן בוז'י. ההתלבטות היחידה שהייתה זה לא לאן להיכנס, זה האם להיכנס. אני לא תופס את עצמי ככוכב".

 

שמולי אמר עוד במשדר כי "גויסתי בצו 8 למבצע עמוד ענן. האמירה שלנו מאוד חד-משמעית ואנחנו תמיד נהיה שם עבור המדינה. השאלה היא בארבע השנים הבאות היא תהיה בשבילנו. אני לא ראיתי שום רשימות, בסוף יש 60,000 מתפקדים שנכנסים לקלפי ועושים את הבחירה. בכל הקשור לתהליכים שהמדינה צריכה לקדם, האמירה שלי מאוד ברורה: סדר יום חברתי-כלכלי שפוי".

 

איש העסקים אראל מרגלית שהתכוון להתמודד בעבר על ראשות המפלגה, סיפר במשדר כי נכנס לפוליטיקה עם "הרבה מאוד צניעות". על ההתעוררות במפלגה אמר מרגלית כי "אחרי שברק עזב היו לנו בסקרים ארבעה מנדטים ומאז נכנסו הרבה צעירים. זה יום חג, למפלגת העבודה יש אפשרות להציב נבחרת שתהיה אלטרנטיבה אמיתית לליכוד".

 

מרב מיכאלי: "לא צ'ילבה של יחימוביץ'" 

ראש העיר רעננה, נחום חופרי, אמר במשדר כי "זו התקופה שאנחנו צריכים למצוא את הדרך להתגייס ולעזור. למדתי שחברות בכנסת מצריכה הרבה עבודה ואני רגיל לכך מתפקידי בראשות עיר. למדתי שצריך ללכת מאחד לשני ולשכנע שאני מספיק טוב". 

 

מפקד סיירת מטכ"ל לשעבר, אלוף-משנה עומר בר-לב - בנו של הרמטכ"ל לשעבר חיים בר-לב - ציין במשדר כי הוא עוסק 15 שנה לפחות בנושאים חברתיים בהתנדבות. "נולדתי בר-לב ואני מרגיש שזה משפיע על הבוחרים. ותיקי המפלגה הכירו את אבא שלי וזה היה אחד הדברים הכי מרגשים שראיתי במסע הזה - אהבה והערכה".

 

מועמדת נוספת בפריימריז, העיתונאית מרב מיכאלי, התייחסה לעימות שמיוחס לה וליו"ר המפלגה יחימוביץ' ואמרה כי "אני ממש לא צ'ילבה, לא קרה דבר. יצא לנו לשתף פעולה ואני בטוחה שגם בעתיד. שמאל זה לרצות לדבר על השלום ואם זה ככה אני מודה שאני שמאלנית. אני בעד זכויות אדם וזכויות נשים. שלי מובילה המשך כלכלי-חברתי שעמיר פרץ התווה עוד ב-2006 וזה מצוין".

 

התוצאות - מחר. הקלפי בבאר שבע (צילום: הרצל יוסף) (צילום: הרצל יוסף)
התוצאות - מחר. הקלפי בבאר שבע(צילום: הרצל יוסף)

 

יעל ארן, שמתמודדת אף היא על המקומות השמורים ברשימה לנשים, אמרה כי "אני חברה במפלגה כבר 30 שנה ומקורבת לח"כ הרצוג. התמודדתי בשנת 1996 ועכשיו אני מנסה שוב כי הגעתי למסקנה שאני מספיק בשלה היום. אני רוצה להגיע לסיטואציה שאני יכולה להשפיע". 

 

מזכ"ל שלום עכשיו יריב אופנהיימר ציין הוא מביא איתו להתמודדות "אג'נדה מאוד ברורה ויש אנשים בעבודה שבעד זה ויש כאלה שעם אג'נדה אחרת. שלי בחרה להתעסק בנושאים החברתיים. אני חושב שהיא עושה את מה שהיא הבטיחה לעשות. אני חושב שחייבים להציג אלטרנטיבה לימין גם בנושאים המדיניים והביטחוניים ולכן אני מתמודד".

 

יותר מ-60,000 מתפקדים (צילום: אמיר לוי) (צילום: אמיר לוי)
יותר מ-60,000 מתפקדים(צילום: אמיר לוי)

 

הפריימריז במפלגה עוסקים אמנם בשאלת הנבחרת האטרקטיבית שתוצג בבחירות הקרובות לכנסת, אבל גם לא מעט עיסוק מוקדש לשאלת היום שאחרי. מתחת לפני השטח, אומרים גורמים במפלגה, מתנהל קרב של ממש על דמותה - בעיקר בין היו"ר יחימוביץ' לח"כ עמיר פרץ.

 

מצד אחד, יחימוביץ' גייסה באחרונה רשימה ארוכה של

 "כוכבים" שאת חלקם היא מעוניינת במיוחד לראות לצדה בכנסת הבאה. מנגד, פרץ, לשעבר יו"ר המפלגה ועד לא מזמן יריב גלוי של יחימוביץ', זוכה באחרונה לאהדה רבה בציבור בין היתר בשל תרומתו לקידום מערכת כיפת ברזל ליירוט רקטות. כל צד ינסה להכניס לרשימה את המועמדים שלו ולהחליש את אלו של האחר.

 

הקלפיות ייסגרו ב-22:00 בלילה והפתקים יועברו לספירה במטה המרכזי. תוצאות האמת צפויות להתפרסם באופן מסודר רק ביום שישי בבוקר. "אנו רוצים רשימה מעורבת של ותיקים וצעירים, רשימה אטרקטיבית שתשקף את כל פלחי הציבור בישראל, לעומת הרשימה הימנית מאוד של מפלגת הליכוד", אמר מזכ"ל מפלגת העבודה חיליק בר.


פורסם לראשונה 29/11/2012 09:48

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יו"ר העבודה יחימוביץ'
צילום: ירון ברנר
"כמעט 70 אחוזים מהאנשים שלי לא מזרחיים". ח"כ פרץ
"היינו יכולים לחסום את ביבי". בן אליעזר
צילום: בני דויטש
"מקווה להיות מס' 1". הרצוג
צילום: עופר עמרם
מומלצים