שתף קטע נבחר

אחמדינג'אד מכין יורש: קידם את "אוהב ישראל"

נשיא איראן מינה את אספנדיאר רחים משאי, ראש הסגל בלשכתו שבתו נשואה לבנו, לתפקיד חדש - במה שנראה כהכנת הקרקע לבחירות לנשיאות ב-2013. אחמדינג'אד אמר שישמח לשמש כסגנו של משאי, חמינאי רואה בו מנהיג "הזרם הסוטה"

לקראת הבחירות לנשיאות באיראן, שייערכו בקיץ הבא, מחמוד אחמדינג'אד מכין את הקרקע ליורש. נשיא איראן מינה אמש (שבת) את יועצו הקרוב אספנדיאר רחים משאי לתפקיד חדש בניסיון לקדם אותו לקראת ההתמודדות. משאי מונה לראש מזכירות תנועת הבלתי מזדהות, שאיראן עומדת בראשה השנה, מה שצפוי להעניק לו עוד כוח פוליטי וניסיון בינלאומי.

 

עוד חדשות בעולם :

 

אחמדינג'אד לא יוכל להתמודד בבחירות הבאות שייערכו ביוני 2013 מכיוון שלפי החוק באיראן הוא כבר כיהן פעמיים ברצף בתפקיד. במערכת הפוליטית בטהרן מאמינים שהוא מעוניין מאוד שמשאי, שבתו נשואה לבנו של אחמדינג'אד,

יקדם את מועמדותו. התקשורת האיראנית ציטטה את אחמדינג'אד כאומר שישמח מאוד לשמש כסגנו של משאי אם ייבחר לנשיאות.

 

בכתב המינוי הארוך יחסית של משאי אחמדינג'אד יצא מגדרו ושיבח אותו במילים "אדם אדוק, סבלני עם לב טהור". בהודעה שפורסמה באתר של הנשיא כתב אחמדינג'אד כי "ההיכרות והעבודה עמך היא מתנה אלוהית וכבוד רב עבורי". במקביל פרסם אחמדינג'אד כתב מינוי קצרצר לחסן מוסווי, מי שיחליף את משאי בתפקידו כראש הסגל בלשכת הנשיאות.

 

מנהיג "הזרם הסוטה"

בקרב המחנה השמרני באיראן, שכולל את אנשי הדת בראשותו של המנהיג העליון, אייתוללה עלי חמינאי, רואים במשאי מנהיג "הזרם הסוטה",

שמנסה לדבריהם לחתור תחת העקרונות האיסלאמיים באיראן ומקדם ערכים של לאומנות ושל איראן הקדם-איסלאמית.

 

משאי נחשב לדמות שנויה במחלוקת בפוליטיקה האיראנית, בין היתר בשל הצהרה שלו ב-2008 שהעם באיראן הוא ידיד של כל העמים, כולל זה בישראל. נראה שהקרבה שלו לאחמדינג'אד סייעה לו להישאר בתפקידו על אף ההצהרה הבלתי שגרתית.

 

חרף התמיכה של הנשיא, לא ברור אם משאי יחליט לרוץ לנשיאות ואם מועמדותו תאושר. המועמדים לנשיאות צריכים לקבל את אישור מועצת שומרי החוקה, גוף שחבריו נבחרים על ידי חמינאי ורשאים לפסול מועמדים. במחנה השמרני מעריכים שמשאי לא יקבל אישור לרוץ, אך אחרים מאמינים שזה יהיה אתגר גדול עבור השלטונות אם יוחלט לפסול אותו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
רויטרס
מחמוד אחמדינג'אד. יהיה סגן?
רויטרס
שנוי במחלוקת. משאי
מומלצים