שתף קטע נבחר

עונש נוסף: כספי המסים לא יועברו לפלסטינים

שר האוצר שטייניץ הודיע כי בתגובה לפנייה לאו"ם, לא יועברו כספי המסים לרשות: "אשתמש בהם לקיזוז חובותיהם לחברת החשמל". נתניהו בפתח ישיבת הממשלה: נמשיך לבנות בירושלים ובכל המקומות שעל מפת האינטרסים של ישראל. שידור חי: אבו מאזן חוזר לרמאללה

הממשלה ממשיכה להעניש את הרשות הפלסטינית על פנייתה לאו"ם: אחרי ההחלטה לבנות 3,000 יחידות דיור מעבר לקו הירוק ולקדם הליכי תכנון בשטח שבין ירושלים למעלה אדומים (E1) - דבר שצפוי למנוע רצף טריטוריאלי במדינה הפלסטינית העתידית - הצהיר הבוקר (יום א') שר האוצר יובל שטייניץ כי לא יעביר החודש את כספי המסים לרשות.

 

שרי הממשלה הצביעו פה אחד על דחיית החלטת העצרת הכללית של האו"ם להעניק לרשות הפלסטינית מעמד של מדינה משקיפה שאינה חברה בארגון. בהחלטת הממשלה נכתב כי "לעם היהודי זכות טבעי, היסטורית וחוקית למולדתו ולבירתה הנצחית ירושלים. ההחלטה לא תהווה בסיס למשא ומתן עתידי ואין בה כדי לקדם פתרון בדרכי שלום".

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו הסביר את התגובה הראשונית של ירושלים לשדרוג מעמד פלסטין למעמד של מדינה משקיפה באו"ם, ופתח את דבריו בישיבת הממשלה בציטוט מהעבר. "המתקפה נגד הציונות ומדינת ישראל מחייבת להגביר ולהחיש את ביצוע תכנית ההתיישבות בתחומי כל האזורים שהממשלה החליטה על התיישבות בהם. אלה אינן המילים שלי, אלה המילים של ממשלתו של ראש הממשלה יצחק רבין ז"ל וזה לשון החלטת הממשלה ב-1975, בעקבות אותה החלטת או"ם שהשוותה בין הציונות לגזענות".

 

נתניהו הבהיר כי ישראל "תמשיך לבנות בירושלים ובכל המקומות שנמצאים על מפת האינטרסים האסטרטגיים של מדינת ישראל. הצעד החד צדדי שביצעה הרשות באו"ם מהווה הפרה בוטה של ההסכמים ולכן ממשלת ישראל דוחה את החלטת העצרת. אני מבקש להבהיר שוב - לא תקום מדינה פלסטינים ללא הסדר שבו יובטח ביטחונם של אזרחי ישראל, לא תקום מדינה פלסטינית עד שמדינת ישראל תוכר כמדינתו של העם היהודי ולא תקום מדינה פלסטינית עד שהפלסטינים יכריזו על סיום הסכסוך".

 

ראש הממשלה הודה למדינות שהתנגדו אף הם לבקשה הפלסטינית לשדרוג המעמד ואמר כי "ישראל לא תסכים להפיכתו של חבל הארץ יהודה ושומרון לבסיס טרור איראני, כפי שקרה בשטחים שפונו בעזה ובלבנון". הוא כינה את נאומו של הנשיא הפלסטיני באו"ם "נאום הסתה חריף, שהסית נגד חיילי צה"ל ונגד אזרחי ישראל, תוך שימוש בשקרים ובעיוותים היסטוריים. אני חייב גם לומר שעל הטרור וירי הרקטות שמכוון נגד אזרחי ישראל אבו מאזן לא מצא לומר אפילו מילה אחת. כך לא מדבר אדם שרוצה בשלום".

 

שר האוצר הודיע כי כספי המסים לא יועברו לרשות. "אני לא מתכוון להעביר החודש את הכספים, אשתמש בהם לקיזוז חובות הפלסטינים לחברת החשמל", אמר שטייניץ בפתח ישיבת הממשלה והסביר כי ההחלטה נבעה מפניית הפלסטינים לעצרת הכללית, שהובילה לשדרוגם למדינה משקיפה באו"ם. "מדובר בהתגרות פלסטינית, ניסיון לקדם מדינה בלי הכרה בישראל, פירוז או סידורי ביטחון".

 

הוא אמר כי קידום הבנייה ב-E1 נעשה כי "הגיע הזמן לחבר את מעלה אדומים לירושלים, זה היה צריך לקרות מזמן. הבהרנו לאמריקנים שאם הפלסטינים יילכו לאו"ם תהיה תגובה". גם שר החינוך גדעון סער תמך בבנייה מעוררת המחלוקת: "מאז מלחמת ששת הימים כל הממשלות בנו בירושלים וביהודה ושומרון. בעניין זה קיימת מחלוקת בינינו לבין ידידינו בקהילה הבינלאומית, אנחנו נמשיך לבנות".

 

Read this article in English

 

בהכנת הידיעה השתתף איתמר אייכנר, כתב ynet ו"ידיעות אחרונות"
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ראש הממשלה נתניהו
צילום: אלי מנדלבאום
שר האוצר שטייניץ
צילום: אלי מנדלבאום
מומלצים