שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  נפטרה השחקנית רוזינה קמבוס

  לאחר מאבק ארוך במחלה קשה, נפטרה השחקנית רוזינה קמבוס כשבועיים לפני יום הולדתה ה-61. מאז עלתה מרומניה ב-1983, הופיעה על במות ישראל וכיכבה בסרטים ובטלוויזיה. שלמה בראבא סופד: "לוחמת סמוראית שהפכה חולשה לכוח"

  אבל כבד נפל היום (ג') על עולם התרבות הישראלית עם מותה של השחקנית רוזינה קמבוס - כשבועיים לפני יום הולדתה ה-61. קמבוס מתה בביתה שבישוב בית דגן לאחר מאבק ממושך במחלת הסרטן. היא הופיעה מעל במת תיאטרוני ישראל בהצגות רבות, ודמותה הציצה פעמים רבות על גבי המסך הקטן במגוון סדרות טלוויזיה וגם זה הגדול במסגרת סרטים רבים. לפני שנתיים אף זכתה בפרס אופיר על תפקיד המשנה שלה בסרט "שליחותו של הממונה על משאבי אנוש".

   

  רוזינה קמבוס זוכה בפרס אופיר ב-2010 (צילום: גיא אסיאג) (צילום: גיא אסיאג)
  רוזינה קמבוס זוכה בפרס אופיר ב-2010(צילום: גיא אסיאג)

   

  קמבוס, ילידת העיר בקאו שברומניה, עלתה לישראל בשנת 1983 ותוך זמן קצר השתלבה בנוף התרבות המקומי עם הופעותיה בהצגות "חלום ליל קיץ", "הספר מסביליה", "השטן במוסקבה" ו"אילוף הסוררת" בתיאטרון באר שבע. ארבע שנים בלבד אחרי עלייתה ארצה, עברה לתיאטרון הבימה ולקחה חלק בהצגות "מעגל הגיר הקווקזי", "קברט" ו"אנה וייס" (בתפקיד עליו זכתה בפרס קלצ'קין ב-1997. ב-1998 זכתה בפרס התיאטרון על תפקידה ב"ההולכים בחושך".

   

  בשנת 1999 עברה קמבוס לתיאטרון הקאמרי והשתתפה בין היתר, בהצגות "קרום", "טובים השניים", "כובע הקש האיטלקי", "קוויאר ועדשים", "נתניה", "פרי אהבה", "עיר הנפט", ולאחרונה ב"הכתובה", ב"השיבה לחיפה", "אורזי מזוודות", "בית ספר לנשים", וב"שמו הולך לפניו". היא המשיכה להופיע למרות התפשטות מחלת הסרטן בה נלחמה לאורך שנים ארוכות.

   

  רוזינה קמבוס על במת הקאמרי ב"השיבה לחיפה" (צילום: ארז כהנא) (צילום: ארז כהנא)
  רוזינה קמבוס על במת הקאמרי ב"השיבה לחיפה"(צילום: ארז כהנא)

   

  לצד הצלחותיה על הבמה, טיפחה קמבוס גם קריירה בטלוויזיה הישראלית ולקחה חלק בסדרות רבות. "עניין של זמן", "בנות בראון", "זהו זה", "איצ'ה", "פלורנטין", "ג'וני" ו"פלפלים צהובים" - הן כמה מהבולטות שבהן. ולאחרונה אף השתתפה בסדרה "משפחה לא בוחרים" לצד שלמה בראבא.

   

  "מפתיעה אותי תחושת החסרות שעולה מיד עם הידיעה הזו על מותה, כי הקיום שלה היה כל כך אינטנסיבי, והנוכחות שלה היתה כל משמעותית", אומר בראבא. "היא היתה סוג של השראה, לוחמת סמוראית שהפכה חולשה לכוח. היא השתמשה בייסורים ובידיעה הקשה על מצבה כדי ליצור. היא היתה מאוד משמעותית בשבילנו כל הזמן. סיפרה לנו איך בעצם אנחנו יכולים לכבד ולמצות כל רגע בחיים.

   

  "יש את המשפט 'לחיות כל יום כאילו הוא היום האחרון שלך', והיא השתמשה בו בצורה מדויקת. באופן הזה היא היתה מדריכת רוח ומדריכת חיים. פרטנר נפלא, שחקנית מרגשת, ובעיקר אדם מיוחד עם כוחות נפש שקשה לתאר. היא היתה גדולה מהחיים, כמו דמות מיתולוגית, ומיד נוצר איזה חלל עכשיו. אנחנו ממש חסרים אותה".

    

  רוזינה קמבוס עם שלמה בראבא ב"משפחה לא בוחרים" (צילום: ינאי יחיאל) (צילום: ינאי יחיאל)
  רוזינה קמבוס עם שלמה בראבא ב"משפחה לא בוחרים"(צילום: ינאי יחיאל)

   

  "היא היתה אישה אדירה ושחקנית אדירה" ספד לקמבוס השחקן יובל ינאי, שהופיע לצידה ב"משפחה לא בוחרים. "היה מדהים לעבוד איתה. היתה לי מערכת יחסים מיוחדת איתה. הייתי קורא לה אמא, והיא היתה קוראת לי בני. היא היתה שחקנית טוטאלית, ולרגע לא זייפה. תמיד הייתה במאה אחוז שם, גם כשכאב לה. עבדתי איתה כשהיה ידוע שהיא חולה, וזה לא ניכר. ברגע שנדלקו המצלמות ואמרו אקשן היא היתה בעניין".

   

  השחקנית אף הופיעה בלא מעט סרטים ישראלים ובהם "סיפורי תל אביב", "ספסיבה קינג ג'ורג'", "שירת הסירנה", "מבצע סבתא", "הדברים שמאחורי השמש", ולאחרונה ב"שליחותו של הממונה על משאבי אנוש", עליו זכתה כאמור בפרס אופיר על תפקיד המשנה שלה כדיפלומטית רומניה.

   

  גורי אלפי ששיחק לצד קמבוס ב"שליחותו של הממונה על משאבי אנוש": "נהניתי מכל רגע איתה. היא אישה מצחיקה, מוכשרת ונעימה. כל כך אדיבה. הזדעזעתי לשמוע שהיא נפטרה. הייתי בטוח שהיא תנצח את המחלה כי כל השמחת חיים הזו שלה היתה חייבת לנצח, וזה לא קרה. אני מתנחם בזה שהיא נתנה לסביבה לא מעט והדביקה באהבת החיים שלה את כל מי שעבד איתה אותה ראה אותה מופיעה. זה פשוט נורא עצוב, ואני מלא בכעס על המחלה שגזלה אישה כזו מחינו".

   

  עמי סמולרצ'יק ששיתף פעולה עם קמבוס בסרט "מבצע סבתא" ובהצגה "שמו הולך לפניו": "היא היתה אישה מקסימה, עם לב ענק ורחב ושחקנית מדהימה.

   אישה נדיבה מאוד, אחת כזו שתמיד מוציאה משהו מהתיק ומחלקת לכולם. אני זוכר שלסט של 'שמו הולך לפניו' היא הביאה אשכול לימונים מהגינה שלה. גם כשחלתה היא לא ויתרה. היה לה כוח לחימה מטורף. לא ראו עליה כלום. למרות כל הטיפולים שעברה. היא לא היתה לרגע בדיכאון, לפחות ככה זה נראה מבחוץ".

   

  רוזינה קמבוס השאירה אחריה את בעלה דורון עוז-עמי, ושני בניה טומי ואדם. הלווייתה תתקיים ביום רביעי בשעה 14:30 בבית העלמין ירקון. לפני כן, בין השעות 12:00 ל-13:00, יוצב ארונה בתיאטרון הקאמרי ויערך טקס אשכבה קצר.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: כפיר חרבי
  רוזינה קמבוס ב"השיבה לחיפה"
  צילום: כפיר חרבי
  לאתר ההטבות
  מומלצים