שתף קטע נבחר

לראשונה בחייו: משעל הגיע לעזה ונישק האדמה

מנהיג ארגון הטרור כרע ברך ונישק את אדמת עזה, ובהמשך בכה מול המצלמות. "זו הלידה השלישית שלי, אחרי הלידה השנייה שבה זכיתי ב-1997", אמר ברצועה, בתגובה לניסיון לחסלו על אדמת ירדן. "הלידה הרביעית תהיה ביום שחרור פלסטין"

היסטוריה בעזה: ראש הלשכה המדינית של חמאס, חאלד משעל, הגיע היום (ו') לביקור ראשון בחייו ברצועה ונישק את האדמה. בהמשך הוא פרץ בבכי מול המצלמות. משעל ובכירים נוספים בחמאס נוטלים חלק בטקסים ובאירועים לציון 25 שנה להקמת הארגון. "אני מגיע לעזה ולפלסטין אחרי 37 שנים. זוהי הלידה השלישית שלי - אחרי הלידה הטבעית הראשונה שלי בשנת 1956, והלידה השנייה שבה זכיתי בשנת 1997 אחרי הניסיון (לחסלו) שיזם נתניהו. אבל אלוהים היה חזק ממנו", אמר משעל בפתח דבריו בטקס שנערך עם כניסתו לרצועה.

 

כל עדכוני הבחירות - באתר הבחירות של ynet

הסיפורים הכי חמים - לפני כולם - בפייסבוק של ynet

 

"היום, 7 בדצמבר, הוא יום הלידה השלישית שלי. הלידה הרביעית שלנו תהיה ביום שחרור פלסטין, כל פלסטין". הוא שיבח את הזרועות הצבאיות של הפלגים במהלך נאומו. "היום זו עזה ומחר זה רמאללה ואחר כך ירושלים, חיפה ויפו", אמר.
 
 
בפעם הראשונה ברצועה (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
בפעם הראשונה ברצועה(צילום: רויטרס)
 
משעל כורע, לאחר שחצה את הגבול ממצרים (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
משעל כורע, לאחר שחצה את הגבול ממצרים(צילום: רויטרס)
 
משעל, שעזב את הגדה המערבית בגיל 11, מעולם לא היה עד היום ברצועה. הוא נחת אתמול בקהיר ומעט לפני השעה 11:00 בבוקר הגיע למעבר רפיח. כעבור מעט יותר משעה חצה את הגבול אל הרצועה. מיד עם כניסתו כרע משעל ונישק את האדמה. בהמשך, בזמן שישב בקבלת הפנים ברצועה לצד ראש הממשלת חמאס איסמעיל הנייה, סגנו מוסא אבו מרזוק ובכירים אחרים - פרץ משעל בבכי מול המצלמות. הנייה חיבק אותו, והפמליה הוציאה את משעל אל מחוץ לטווח המצלמות.
 

"רגע היסטורי לעם הפלסטיני"

"זהו רגע היסטורי לעם הפלסטיני", אמר ראש ממשלת חמאס הנייה בקבלת הפנים. "אתם עכשיו תחת שמי פלסטין. זהו הניצחון של העם הפלסטיני וניצחונה של עזה. כניסתו של חאלד משעל היא אירוע היסטורי של העם". לדבריו הצטרף מחמוד א-זהאר, בכיר בתנועה, שהוסיף: "כל הפלסטינים ישובו למולדתם לבסוף. משעל חוזר אליה לאחר ניצחון".
 
גורם בעזה אמר כי איסמעיל הנייה, ראש ממשלת חמאס ברצועה, יארח את משעל בעזה, ויבקר עמו בביתו של מייסד ארגון הטרור אחמד יאסין, שחוסל ב-2004. כמו כן יבקר משעל בביתו של אחמד ג'עברי, שחוסל בידי ישראל בחודש שעבר, ובבית אחד ממלוויו, אחמד אל-המס, שחוסל יחד עמו בעת שהשניים נסעו במכונית שהופגזה. בנוסף יבקר משעל בהריסות ביתה של משפחת א-דלו, שבמהלך מבצע עמוד ענן נהרגו בהפצצת צה"ל 12 מבניה. 

ראש ממשלת חמאס וראש הלשכה המדינית. הנייה ומשעל יחדיו (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
ראש ממשלת חמאס וראש הלשכה המדינית. הנייה ומשעל יחדיו(צילום: רויטרס)

אלפים קיבלו את פניו של משעל (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
אלפים קיבלו את פניו של משעל(צילום: רויטרס)

 

מאות שוטרים ואנשי ביטחון, ובהם כוחות מעז א-דין אל-קסאם, הזרוע הצבאית של חמאס, הוצבו באזורים שבהם צפוי משעל לעבור. עם כניסתו לרצועה דרך מעבר רפיח, הוא התקבל על ידי ההנהגה הבכירה ביותר של חמאס בעזה, ובראשה הנייה. עם משעל יגיעו גם חברי הלשכה המדינית של חמאס, מוסא אבו מרזוק, עיזת א-רישק וסאלח אל-עארורי. משעל ייסע בשיירה על הכביש הראשי שמחבר בין העיר רפיח שבדרום הרצועה לבין העיר עזה שבמרכזה. אלפי תושבים יצאו לקבל את פניו בשעות הבוקר. 

 

25 שנה לייסוד חמאס

אתמול הגיעה לרצועת עזה אשתו של משעל והיום הגיעה גם רעייתו של אבו מרזוק. כמו כן נכנסו אתמול לרצועה בני משפחתו של אחמד ג'עברי אשר מתגוררים בחברון. כולם נכנסו לרצועה דרך מעבר רפיח. מחר תקיים תנועת חמאס את הארוע המרכזי לציון יום השנה ה-25 לייסוד התנועה בעיר עזה בהשתתפותם של כל הבכירים בתנועה מרצועת עזה ומחו"ל.  

 

מתכוננים לבוא משעל (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
מתכוננים לבוא משעל(צילום: רויטרס)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

 

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

 

הגעתו של משעל לרצועה עוררה בחמאס חשש לביטחונו, בעיקר בשל מבצע "עמוד ענן" שבמהלכו שיגרו אנשי הארגון מאות רקטות לכיוון ישראל. בכירים בחמאס אמרו בשבוע שעבר כי "ישראל עכשיו היא כמו נמר פצוע שמחפש ניצחון כלשהו בניסיון לשמור על כבודה העצמי".

       

משעל הצליח לשרוד בעבר ניסיון חיסול ישראלי. לאחר הפיגוע בשוק מחנה יהודה ב-97' שאותו ביצעו אנשי חמאס, הורתה ממשלת ישראל למוסד להתנקש בחייו. ב-25 בספטמבר באותה שנה ניגשו שני אנשי מוסד למשעל מחוץ למשרדיו בירדן והזריקו לאוזנו רעל קטלני. נהגו ומאבטחו של משעל רדפו אחרי הסוכנים ולאחר מאבק הועברו אנשי המוסד למשטרה הירדנית. עם גילוי פרטי הפעולה נשלח ראש המוסד דאז דני יתום לירדן עם חומר נטרול לרעל וחייו של משעל ניצלו.

 

משעל הודיע לפני כמה חודשים כי אינו מתכוון להמשיך בתפקידו כראש הלשכה המדינית של חמאס, ובארגון כבר החלו הבחירות לקראת בחירת מנהיג אחר. לפי שעה נראה כי שני המועמדים להחליפו הם ראש ממשלת חמאס, איסמעיל הנייה, וסגן ראש הלשכה המדינית של התנועה, מוסא אבו מרזוק. עם זאת, באחרונה עלו הערכות כי בעקבות הלחימה בדרום ישתנו פני הדברים ויופעל על משעל לחץ להמשיך ולהחזיק בתפקיד.


פורסם לראשונה 07/12/2012 11:11

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מנשק את האדמה. חאלד משעל בעזה
צילום: רויטרס
ביקור היסטורי
צילום: רויטרס
מומלצים