שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  משעל בעזה: פלסטין שלנו, לא נכיר בישראל
  בפני המונים בעזה שחגגו 25 שנה לחמאס, קרא ראש הלשכה המדינית של התנועה להמשיך "להרוג את הציונים משום שהם כובשים", ורמז על חטיפות חיילים נוספות: "הדרך לשחרור האסירים בעבר היא הדרך שבה נשחרר את האסירים שנותרו"

  מנהיגי חמאס מערערים על עצם קיומה של ישראל באירוע לציון 25 שנה לארגון: ראש הלשכה המדינית של חמאס, חאלד משעל, המבקר לראשונה ברצועת עזה, משגר משם איומים קשים לעבר ישראל. בנאום שנשא בצהריים (שבת) בפני ההמון, אמר משעל כי "פלסטין הייתה ותישאר ערבית ואיסלאמית. לא נכיר בלגיטימיות של הכיבוש ולא נכיר בישראל לעולם, לא משנה כמה זמן זה ייקח. פלסטין היא שלנו - מהים עד הנהר, מצפון ועד דרום". הוא קרא לפלסטינים להמשיך "בדרך ההתנגדות, הג'יהאד ומות הקדושים" בעזה ובגדה המערבית.

   

  כל עדכוני הבחירות - באתר הבחירות של ynet

  הסיפורים הכי חמים - לפני כולם - בפייסבוק של ynet

   

  הנהגת חמאס התייצבה בעזה (רויטרס) (רויטרס)
  הנהגת חמאס התייצבה בעזה (רויטרס)
   

  שעל, שנכנס לבמה דרך דגם של רקטה מסוג M75 שנורתה לעבר גוש דן במהלך מבצע "עמוד ענן", בירך את המחבלים שירו את הרקטות ואחר כך פצח בנאום חריף ובלתי מתפשר. הוא שילח חצים ברורים וחדים כלפי ישראל וחצים מרומזים יותר כלפי הרשות הפלסטינית והנהגתה. במהלך הנאום, הוא הבהיר כי הוא אינו מוכן לוותר על זכות השיבה, הביע התנגדות להכרה בישראל ושב והדגיש את תמיכתו במאבק המזוין. לסיכום, הדגיש כי הפלסטינים לא מוכנים לוותר על אף שעל מפלסטין.

   

  "אנחנו לא הורגים יהודים כי הם יהודים", אמר משעל, "אנחנו הורגים את הציונים כי הם כובשים ונמשיך להרוג את כל מי שיכבוש את אדמתנו ואת המקומות הקדושים שלנו. הכובש הוא לא רק אויב הפלסטינים, אלא האויב של כל האומה הערבית. התוכנית הציונית היא סכנה לכל האומה הערבית. אנחנו נשחרר את ירושלים ס"מ אחרי ס"מ, אבן אחרי אבן".

   

  רמז לחטיפות נוספות 

  משעל הבטיח שלא יחלוף זמן רב עד שהאסירים הפלסטינים ישוחררו מבתי הכלא, ובהקשר זה רמז לחטיפות נוספות: "לא ננוח עד שנשחרר את האסירים. הדרך לשחרור האסירים בעבר היא הדרך שבה נשחרר את האסירים שנותרו". דבריו נענו בשאגות של צהלה מהקהל הרב. משעל הוסיף: "זכות השיבה מקודשת עלינו וזכות השיבה לא תופקר. בהגעתנו לרצועת עזה אנחנו מקיימים את זכות השיבה".

   

  בדבריו, עקץ משעל את ההישג הדיפלומטי של הרשות הפלסטינית באו"ם ואמר כי אין מדינה ללא שחרור. הוא הדגיש כי יש צורך קודם בשחרור ורק אחר כך במדינה. למרות זאת, התייחס ישירות גם לנושא ואמר כי תוכניתו של אבו מאזן באו"ם טובה ושחמאס רצה בה אחרי הניצחון הפלסטיני במבצע בעזה.  


  דגם של טיל על הבמה (רויטרס) (רויטרס)
  דגם של טיל על הבמה (רויטרס)

  המונים האזינו לנאומי ההסתה והריעו (AFP) (AFP)
  המונים האזינו לנאומי ההסתה והריעו (AFP)
   

  באשר לנושא הפיוס הפנים-פלסטיני, אמר משעל כי "כולם רוצים שלטון אחד והעקרון הוא ארגון שחרור פלסטין (אש"פ) אשר צריך להיבנות מחדש כדי שישקף את העם הפלסטיני בפנים (בגדה וברצועה) ובחוץ (בחו"ל). אנחנו רוצים את השחרור קודם כל ולפני המדינה". הוא קרא לפתח ולשאר הפלגים הפלסטינים לקדם את הפיוס ואמר כי הפיצול הוא קטסטרופה לאומית. "זה הזמן להפוך את הדף ולבנות אחדות לאומית פלסטינית. חמאס בעד הליכה לבחירות משום שאנחנו רוצים דמוקרטיה והשתתפות לאומית, ולא מפחדים. העם הפלסטיני הוא אחד, מוסלמים ונוצרים", הכריז.

   

  הנייה: הכובש לא יהיה ולא יישאר 

  ראש ממשלת חמאס, איסמעיל הנייה, אמר מוקדם יותר שהפלסטינים ניצחו במבצע עמוד ענן. הוא הוסיף כי "הניצחון" נבע מההכנות הרבות מצד התנועה. לדבריו, אלפי לוחמים מוכנים מתחת לאדמה ומעליה מוכנים להדוף את התוקפנות הישראלית. "הכובש לא יהיה ולא יישאר על האדמה הזאת", הוא אמר. הנייה התייחס לאחמד ג'עברי, רמטכ"ל חמאס שחוסל בתחילת מבצע עמוד ענן, ואמר כי הוא לא היה רק מנהיג בחמאס, אלא אחד ממנהיגי העם הפלסטיני וממנהיגי האומה הערבית.

   

  אנשי חמאס מול ההמון (צילום: AFP) (צילום: AFP)
  אנשי חמאס מול ההמון (צילום: AFP)

  חינוך לשנאה מהגיל הרך (רויטרס) (רויטרס)
  חינוך לשנאה מהגיל הרך(רויטרס)

  דגל של טיל M75 שנורה לגוש דן (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
  דגל של טיל M75 שנורה לגוש דן (צילום: רויטרס)

   

  הנייה, שישב לאורך כל העצרת שבה השתתפו מאות אלפים מתושבי רצועת עזה - ביניהם לראשונה גם אנשי פתח - תקף את נשיא מצרים המודח, חוסני מובארק, כאשר הזכיר את מבצע עופרת יצוקה ועמוד ענן. "בשנת 2008 הוכרזה מלחמה על עזה מקהיר והשנה הוכרז הניצחון מקהיר". הוא הודה לכל המדינות שתמכו ברצועת עזה במהלך מבצע עמוד ענן. "נתחיל לקבוע אסטרטגיה ערבית ואיסלאמית לשחרור פלסטין", הוא אמר. 

   

  נציגי הזרוע הצבאית של חמאס, גדודי עז א-דין אל-קסאם, נשאו לראשונה דברים בטקס. בנאום הזכיר הדובר - שהיה רעול פנים - את אחמד ג'עברי, רמטכ"ל חמאס שחוסל בתחילת מבצע עמוד ענן, ואמר כי היה לו תפקיד חשוב בהתנגדות. "אנחנו נשבעים להמשיך בג'יהאד ובהתנגדות עד שנביס את הכיבוש ונטהר את המקומות הקדושים". הוא הודה לטורקיה ולאיראן על התמיכה שלהן בעזה במהלך המבצע והבטיח כי הזרוע הצבאית של חמאס "לא תשאיר את עזה אפילו יום אחד לבדה".

   

  Read this article in English

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים