שתף קטע נבחר

החזית כבר כאן: החברים של אל-קאעידה בסוריה

החלטת ארה"ב להכניס את ארגון המורדים "ג'בהת א-נוסרה" לרשימת ארגוני הטרור, מלמדת כמה סבוכה מלחמת האזרחים מצפון לישראל. האמריקנים בטוחים שהם כובלים ידי ארגון טרור רצחני, בסוריה מתעקשים: "לא כל מגדלי הזקן טרוריסטים"

החלטתה של ארצות הברית השבוע להכניס את ארגון "ג'בהת א-נוסרה" לרשימת ארגוני הטרור, אף שעד כה היה הארגון מזוהה בסך הכול כעוד ארגון מורדים סורי המבקש להפיל את משטר בשאר אסד, מדגישה אולי יותר מכול את מורכבותה של מלחמת האזרחים בסוריה: כוחות האופוזיציה אינם עשויים מקשה אחת, ומאז תחילת ההתקוממות נגד אסד במרס אשתקד הסתננו למדינה פעילים רבים של אל-קאעידה, המבקשים לנצל את קריסת המשטר כדי לבסס לעצמם אחיזה במדינה מתפרקת נוספת, כפי שעשו בסומליה, באפגניסטן ובתימן.

 

כל עדכוני בחירות 2013 - באתר הבחירות של ynet

הסיפורים הכי חמים - לפני כולם - בפייסבוק של ynet

 

ארגון "ג'בהת א-נוסרה" (בערבית "חזית ההצלה") הוקם בשלהי שנת 2011 והצטרף ללחימה המזוינת נגד אנשי אסד בערך כתשעה חודשים לאחר תחילת המהפכה. בהודעה הראשונה שפרסם ב-24 בינואר השנה קרא הארגון לסורים "לנהל מלחמת קודש ולהפנות את הנשק נגד המשטר הסורי". הוא נטל אחריות להתקפות לא מעטות על כוחות אסד, והבולטות שבהן היו הפיצוץ בבניין המטכ"ל הסורי בדמשק באוקטובר השנה, הפיצוץ במטה מודיעין האוויר בחרסתא שבפרברי הבירה, ופיצוץ במועדון של קציני צבא בעיר חלב.

 

ג'בהת א-נוסרה משתתפת בהשתלטות על בסיס 111 בימים האחרונים ליד חלב:

 

עוד חדשות מהעולם :

 

ל"ג'בהת א-נוסרה" יש צביון סוני מובהק, כמו לרוב המורדים נגד אסד, אולם בניגוד להם - הוא אינו נתפס בעין יפה בקהילה הבינלאומית בכלל ובארה"ב בפרט. זאת, בשל אופיו הג'יהאדיסטי והעובדה שרבים מאנשיו משתייכים לזרם האיסלאמי הסלפי הקיצוני. לפי דיווחים שונים מדובר

בארגון הפועל בעיקר בחלב ובדמשק, ומחזיק בקשרים עם הזרוע העיראקית של אל-קאעידה. במערב חוששים שפעילי הארגון, הנתפשים כאיסלאמיסטים קיצונים, ינסו ליישם את תפישותיהם בסוריה שלאחר שלטון אסד.

 

העמדות לגבי אופיו של הארגון חלוקות. לצד אלה הטוענים כי הוא מהווה סכנה של ממש, יש הסבורים כי זהו דווקא משטר אסד ה"מנפח" את ממדי הארגון ומציג אותו כתופעה נרחבת בהרבה מכפי שהוא מהווה באמת. לדבריהם, אסד רוצה להציג לעולם מצג שווא שלפיו הוא נלחם בארגון טרור המקושר לאל-קאעידה. כלי תקשורת הנאמנים לאסד מרבים לדווח על פעילות "ג'בהת א-נוסרה" כדי ליצור את הרושם שידו של אל-קאעידה בוחשת בקלחת הסורית ולהראות שהוא מקבל מימון מגורמים סוניים קיצוניים במדינות המפרץ. עם זאת, לא מן הנמנע שיש אמת בדבריהם.

 

הסכנה: אל-קאעידה עם נשק כימי

בקהילה הבינלאומית חוששים מאוד מהאפשרות שארגונים קיצוניים כמו "ג'בהת א-נוסרה" יצליחו לשים את ידם על הנשק הכימי של אסד, על רקע ההיחלשות ההדרגתית של המשטר. רק ביומיים האחרונים דיווחו המורדים בסוריה שיחד עם "ג'בהת א-נוסרה" הם הצליחו להשתלט על המעוז האסטרטגי האחרון של כוחות אסד בפרברי מחוז חלב. מדובר בבסיס 111 באזור שייח סולימאן הקרוב לעיירה א-ספירה, שם נמצא לפי דיווחים מצבור הנשק הכימי הגדול ביותר של אסד.

 

מפגנים במחוז אידליב צועקים: "ג'בהת א-נוסרה, אללה יגן עליכם"

 

אתמול דיווח העיתון הערבי הנפוץ בעולם, "אל-חיאת", כי בכירים אמריקנים רמי דרג אמרו שהכנסת "ג'בהת א-נוסרה" לרשימת ארגוני הטרור אינה מכוונת נגד "צבא סוריה החופשי", ארגון המורדים החמוש העיקרי. אותם בכירים בירכו על מאמצי האופוזיציה הסורית החמושה לאחד את עצמה תחת פיקוד משותף, אך הסבירו כי אין מקום לקיצונים ביום שלאחר אסד. לדבריהם, "ג'בהת א-נוסרה" אחראי כבר ל-300 פיגועים ברחבי סוריה, ולכן העובדה שהוא לא היה שותף בישיבה חשובה של כוחות האופוזיציה שנערכה לאחרונה "היא החלטה חכמה".

 

ובכל זאת, נראה כי ארגון המורדים המרכזי "צבא סוריה החופשי" אינו רואה בעין יפה את הצעד האמריקני. ראש המטה הכללי של הארגון, סלים אידריס, שמונה לתפקידו רק לפני כמה ימים, כבר הביע תרעומת על הצעד בראיון לאחד מאתרי האופוזיציה. לדבריו, ארגון "ג'בהת א-

נוסרה" מסתמך על צעירים סורים משכילים שאינם קיצונים והשוקדים על הגנת המולדת מפני "כנופיותיו של אסד". הוא הוסיף גם כי "אם המערב היה מנהל דיאלוג עם צעירי הארגון, הוא היה מוצא את ההפך ממה שהוא חושב". הוא הדגיש: "לא כל מי שמגדל זקן הוא טרוריסט".

 

גם ברחוב הסורי המורד היו שגינו את הצעד האמריקני. עשרות ארגונים מהפכניים פרסמו הודעות שבהן הביעו תמיכה בארגון "ג'בהת א-נוסרה". הם הגדירו את הארגון "חזית לוחמת קודש", וקראו לסורים להפגין ולהניף דגלים שחורים המסמלים את הארגון ואת האיסלאם. הם קראו גם להניף שלטי הודיה ל"ג'בהת א-נוסרה" ולהפציר בארה"ב לא להתערב. היום דווח כי הפגנות כאלה אכן נערכו בחלב ובאידליב.

 

כזו היא מלחמת האזרחים בסוריה. לפי שעה, לכל המורדים יש מטרה אחת משותפת - להפיל את המשטר. אבל הרחק מעבר לים, בוושינגטון, מתחילים כבר לחשוב על הכוונות האמיתיות שייחשפו ביום שבו יקרוס המשטר.


פורסם לראשונה 11/12/2012 23:17

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אנשי "ג'בהת א-נוסרה" משתתפים בכיבוש בסיס סורי
מומלצים