שתף קטע נבחר

אובמה תומך באופוזיציה הסורית: "צעד גדול"

הנשיא האמריקני הצהיר על הכרה באופוזיציה שלוחמת במשטר אסד ואמר כי היא "משקפת ומייצגת את העם הסורי". למרות זאת בבית הלבן לא מספקים נשק למועצה, עקב חשש מהשתלטות גורמי טרור: "עם ההכרה באה מחויבות"

נשיא ארה"ב, ברק אובמה, הצהיר הלילה על הכרה מעשית במועצת האופוזיציה הסורית הלוחמת במשטרו של אסד. מדובר בשינוי במדיניותה של וושינגטון, שמצטרפת לצרפת ולבריטניה שהכירו לפניה באופוזיציה, וכן בצעד המצביע על סופו הקרב של משטר אסד. "זה צעד גדול", אמר הנשיא אובמה על מועצת מתנגדיו של הנשיא הסורי.

 

כל עדכוני בחירות 2013 - באתר הבחירות של ynet

הסיפורים הכי חמים - לפני כולם - בפייסבוק של ynet

 

 

עוד חדשות בעולם:

קובה: נשיא ונצואלה הוגו צ'אבס נותח בהצלחה

צפון קוריאה שיגרה בהצלחה לוויין לחלל

  

בראיון לרשת ABC ששודר הלילה (ד') הצהיר אובמה: "קיבלנו החלטה שההתחברות של גורמי האופוזיציה היא כוללנית מספיק,

 משקפת, ומייצגת בצורה מספקת את האוכלוסייה הסורית". הנשיא הוסיף: "לכן אנחנו יכולים להתייחס אליהם כמייצגים הלגיטימיים של העם הסורי כאופוזיציה למשטר אסד".

 

היום (ד') הייתה אמורה להכריז מזכירת המדינה האמריקנית, הילרי קלינטון, על ההכרה במועצת האופוזיציה במפגש במרוקו, אך חלתה ולכן נשארה בארה"ב. קלינטון ובכירים אמריקנים נוספים ניהלו במשך חודשים מגעים עם גורמי האופוזיציה הסורית, במאמץ לגבש הסכמה רחבה על היום שלאחר נפילתו של אסד.

 

שינוי במדיניות ארה"ב. ברק אובמה ()
שינוי במדיניות ארה"ב. ברק אובמה

 

הסוף קרוב? מורדים תולשים כרזה של אסד (צילום: AP) (צילום: AP)
הסוף קרוב? מורדים תולשים כרזה של אסד(צילום: AP)

 

בראיון הביע אובמה את החשש מגורמי טרור שיחדרו לאופוזיציה הסורית: "לא כל מי שמשתתף במלחמה מול אסד הם אנשים שאנו חשים בנוח לגביהם. יש כאלה שאימצו אג'נדה קיצונית, אנטי אמריקנית". הנשיא האמריקני הדגיש במיוחד את ג'בהת א-נוסירה, קבוצה המסונפת לאל-קעידה בעיראק. ארה"ב מאשימה את קבוצה זו בקרוב ל-600 התקפות אלימות בסוריה בשנה החולפת, והכניסה את הארגון לרשימת ארגוני הטרור של מחלקת המדינה האמריקנית.

 

החשש האמריקני העיקרי הוא מהשתלטותם של גורמי טרור איסלאמיים על סוריה. זו אחת הסיבות לכך שארה"ב מסרבת בינתיים לספק נשק לאופוזיציה. אך ייתכן שלאחר הודעתו של אובמה יחול שינוי במדיניות האמריקנית, ויימסר נשק במטרה לזרז את נפילת אסד.

 גם מהלך זה יתבצע רק אם וושינגטון תשתכנע שצעד כזה יסייע לקידום פתרון פוליטי, ולא כזה שעלול להחריף את מלחמת האזרחים.

 

מטרתה של ארה"ב היא להפיל בהקדם האפשרי את המשטר בסוריה, כדי לאפשר משטר מעבר לקראת בחירות דמוקרטיות. ככל שהדימום של משטר אסד נמשך בלא הכרעה הופכת סוריה ליעד לארגוני טרור דוגמת אל-קאעידה, וכן לתומכי הג'יהאד העולמי. "ברור שעם ההכרה שלנו באה מחויבות", אמר אובמה לאחר שהודיע על הכרתו באופוזיציה. "המדיניות האמריקנית נועדה להבטיח שהם מתארגנים בצורה יעילה, מייצגים את כל המפלגות, ומחויבים למעבר פוליטי שמכבד זכויות נשים ומיעוטים".

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נשיא ארה"ב אובמה
צילום: AFP PHOTO / THE WHITE HOUSE / Pete Souza
מומלצים