שתף קטע נבחר

עתירה לבג"ץ: לאסור שחיטת חיות ב"תנובה"

העמותות "אנונימוס" ו"תנו לחיות לחיות" עתרו לבג"ץ ודרשו לסגור את בית המטבחיים "אדום אדום" של "תנובה" ולעצור את המשלוחים מהמקום, בטענה לעבירות חמורות על חוק צער בע"ח. העתירה הוגשה בעקבות תחקיר "כלבוטק", במסגרתו תועדו עובדי המשחטה נוקטים באלימות כלפי החיות

עמותות למען בעלי חיים, "אנונימוס' ו-"תנו לחיות לחיות" עתרו הבוקר (ד') במשותף לבג"ץ בבקשה לסגור לאלתר את בית המטבחיים של חברת "תנובה" ודרשו לעצור את המשלוחים ופעולות השחיטה בגין עבירות חמורות על חוק צער בעלי חיים.

 

בעתירה נגד מנהל השירותים הווטרינרים במשרד החקלאות ו"תנובה", אליה צורף הצילומים ששודרו בתחקיר "כלבוטק" בשבוע שעבר, צויין כי "די במראה עיניים זה כדי לנמק את העתירה".

 

בעתירה ציינו הפונים כי כי במהלך החודשים ספטמבר ואוקטובר השנה התקיימה בבית-המטבחיים "בקר תנובה" בבית-שאן חקירה סמויה על ידי פעיל אנונימוס, שתיעד במצלמה את ההתנהלות במקום.

 

בעתירה שהוגשה על ידי עורכי הדין יוסי וולפסון וגיא נוסן, ציינו השניים כי "רודפות השעות הארוכות של צפיה בתמונות קשות מהמקום".

 

 (צילום: עמותת אנונימוס) (צילום: עמותת אנונימוס)
(צילום: עמותת אנונימוס)

 

לטענת המבקשים, לשם פריקת בעלי-החיים מהמשאיות והנעתם למכלאות ומהן לאולם השחיטה, סיפקה חברת "תנובה" את עובדיה במקלות, בצינורות פלסטיק נוקשים ובשוקרים חשמליים, וכי ההוראות לעובדים היו לדחוף את השוקר לישבן הפרות כדי שיזוזו.

 

לדבריהם, התיעוד העלה כי מקרי האלימות כנגד הפרות הפכו לשגרת יומית במקום ונמשכה, כשהאמצעים העיקריים הם מכות מקל וצינור, וכן מכות חשמל.

 

"בעלי החיים סופגים את מכות החשמל בכל אבריהם" 

"מכות החשמל מופעלות כלפי בקר כאמצעי ראשון לגרום להם לזוז. גם בעלי-חיים שאינם יכולים להתקדם, משום שהמעבר לפניהם חסום בידי בעלי-חיים אחרים, סופגים מכות חשמל בזו אחר זו. לעתים הפועלים מפעילים את השוקרים עשרות פעמים על בעל חיים אחד. בעלי-החיים סופגים את מכות החשמל בכל אבריהם, לרבות הראש,הפנים והאשכים. גם כשמדובר בעגלים שאינם מסוגלים להיעמד על רגליהם, הפועלים תוקפים אותם במכות חשמל שוב ושוב בכל חלקי גופם" נטען בעתירה.

 

נציגי העמותות ציינו בעתירה כי ההתרחשויות הפרו סעיפים רבים בחוק צער בעלי חיים, וכי גם ברגעיהם האחרונים לא נחסך מבעלי-החיים שום כאב וסבל, כאשר גם השחיטה לא נעשתה על פי הסטנדרטים המקובלים בחוק, המחייבים להניח להם לדמם עד אבדן הכרה בטרם יחלו לטפל בפגרי החיות.

 

בעתירה נטען כי אין די בפיטורי העובדים במשחטה ויש לסגור את המקום, מכיוון שההתעללות הינה נוהל העבודה במקום. "ומה לגבי אותו עובד שתועד כשהוא נעמד על גבם של כבשים המובלים לשחיטה ולאחר מכן נשכב עליהם כסוג של הלצה; שתקע מקל בפי הטבעת של עגל; שהכה עגל באגרופים כמו היה שק אגרוף? מה לגבי כיבוי סיגריה על גופו של עגל ולגבי ריסונו של עגל בעמדת השחיטה המאולתרת באמצעות החדרת האצבע לארובת העין שלו... האם את מעשי האכזריות האלו ניתן לפטור כפרי הבאושים של עשב שוטה? הלואי. אולם מדובר במעשים שנעשו בגלוי, לעיני כול, ושאינם אלא עוד ביטוי לתרבות האכזריות שהמשיבה 2 (תנובה) יצרה במקום".

 

בסיכום העתירה נטען כי כל השיקולים הנובעים מההתנהלות מובילים למסקנה אחת ויחידה, כי אין די בפיטורים ובמעורבות המשטרה, ויש לסגור את המקום וכי העובדה שהצעד טרם נעשה מביאה למסר "הנשלח לבתי-מטבחיים אחרים, ולעוסקים בבעלי-חיים בכלל, הוא שגם לאחר ההתעללות החמורה ביותר והשערורייתית ביותר בבעלי-חיים, ניתן להמשיך עסקים כרגיל... "הימנעות של מנהל השירותים הווטרינרים מסגירת המקום חורגת באופן קיצוני מכל מתחם של סבירות, מהווה התנערות גמורה מהסמכות".

 

 (צילום: עמותת אנונימוס) (צילום: עמותת אנונימוס)
(צילום: עמותת אנונימוס)

 

משרד החקלאות האוסטרלי פתח בחקירה 

יש לציין כי אתמול (ג') דווח ברשת החדשות ABC כי משרד החקלאות האוסטרלי פתח בחקירה עצמאית בעקבות תחקיר "כלבוטק". סגן שר החקלאות, פיליפ גלייד, אמר לרשת החדשות כי משרדו בודק אם הבקר שתועד בתחקיר, מקורו אכן באוסטרליה. "אנחנו עורכים חקירה בשיתוף עם הרשויות בישראל, שפתחו בחקירה משלהן".

 

לאחר פרסום התחקיר על משחטת "אדום אדום" של תנובה, הודיע המשרד להגנת הסביבה כי אנשיו החלו לחקור את המעורבים בפרשה. במשרד החקלאות טוענים כי בעקבות שידור התחקיר נפתחה חקירה על ידי יחידת הפיקוח על החי והצומח במשרד החקלאות. לדברי המשרד, חידוש שחיטת בעלי חיים במשחטה הותנה בביצוע תדריכי חירום לאנשי המשחטה בכל הנוגע לטיפול בבהמות. כמו כן, אומרים במשרד החקלאות כי מכשירי הלם חשמליים יוחזקו ברשות הרופא המפקח ויותר שימוש בו במקרים קיצוניים ביותר. לדברי המשרד, נשקלת אפשרות להציב במשחטה מצלמות מעקב מרחוק.

 

עוד נמסר ממשרד החקלאות כי "נחקרו כל הנוגעים בדבר במפעל תנובה בבית שאן, וכן בוצע חיפוש במפעל לחיפוש והחרמת 'הכלים' ששימשו לביצוע העבירות, כדוגמת: השוקר, המקלות, החבלים והרצועות, לאחר שאמש בית משפט השלום בטבריה הוציא צו חיפוש למפעל לבקשת משרד החקלאות".

 

כמו כן נמסר כי ארבעת הרופאים הווטרינריים של בית המטבחיים של תנובה בבית שאן זומנו לשימוע ביום חמישי הקרוב בפני מנהל השירותים הווטרינריים במשרד החקלאות. "הליך השימוע הוא הליך מקדמי בטרם מתקבלת החלטה האם ינקטו צעדים נגד הרופאים הווטרינריים ואם כן אילו צעדים, המאפשר לרופאים להציג את גרסתם לדברים שתועדו במצלמת כלבוטק", נמסר ממשרד החקלאות.

 

במקביל לשימוע יקיימו השירותים הווטרינריים במשרד החקלאות ביום חמישי כנס חירום של כל מנהלי ורופאי בתי מטבחיים בישראל לצורך ריענון נהלים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים