שתף קטע נבחר

תחקיר צה"ל: הכוח בקדום לא ברח מהמפגינים

בעקבות התקרית שבה נראים חיילי הנדסה נמלטים ממיידי אבנים פלסטינים נערך בצבא תחקיר שקובע: הכוח שגה, אבל לא ברח, אלא רדף אחרי מפגינים שלא נראים בסרטון. גורם בחטיבת שומרון: "הסרטון ערוך באופן מגמתי. הכוח שגה אבל יקבל גיבוי"

תמימות או היתממות? תחקיר האירוע מיום שישי שעבר, שבמסגרתו נראים חיילי צה"ל כשהם נמלטים מפני מיידי אבנים פלסטינים בכפר קדום, קובע שהכוח שגה מקצועית במהלך ההתמודדות עם הפרת הסדר, אך לא ברח מן המפגינים. בחטיבה המרחבית שומרון, שם נערך התחקיר, מתעקשים היום (ה') שהכוח בעצם רדף אחרי מפירי סדר אחרים שלא נראים בסרטון שתיעד את האירוע ועלה לרשת.

 

עוד עדכוני בחירות - באתר הבחירות של ynet

הסיפורים הכי חמים - לפני כולם - בפייסבוק של ynet

 

מהתחקיר עולה כי כבכל יום שישי, נערך הכוח הצבאי בעמדה שולטת על גבעה סמוכה על מנת למנוע מעשרות המפגינים להגיע ליישוב קדומים הסמוך. במקביל נפרס כוח מג"ב בין היישוב היהודי לבין כפר הפלסטיני. במהלך ההפגנה החליט הכוח הצבאי לרדת מהגבעה על מנת לבצע מעצר של מפירי סדר, "מהלך שבוצע פעמים רבות בעבר והוכיח עצמו", מסביר גורם בכיר בחטיבה.

 

האירוע בקדום - כתבות נוספות ב-ynet:

 

הכוח, כשבראשו מפקד הפלוגה, פיצל את קבוצת המפגינים לשניים בניסיון לעצור את אחד המסיתים המרכזיים להפרת הסדר. "קבוצת החיילים שנראתה בסרטון, עם קסדות ומגנים מאחורי החומה, למעשה היוו את הכוח שחיפה על סמל המחלקה שרץ לתפוס אותו", ממשיך הגורם. "ניסיון זה כשל פעמיים, ואז הכוח החל לרדוף אחרי מפגינים אחרים, שלא נראים בתמונה. לפיכך, הסרטון נערך באופן מגמתי ובפירוש לא הייתה כאן בריחה של החיילים. בסרטון אחר, שבו רואים כביכול שני חיילים נסוגים וחייל שלישי מועד, מתועד אירוע שבו החליט הכוח בצורה נכונה לנתק מגע מהמפגינים ולחבור לכוח המרכזי כי אחד החיילים נפצע".

 

הגורם הסביר שלא היו כשלים ערכיים הקשורים לדבקות במשימה וחתירה למגע, אך כן היה ניתן לבצע את המשימה באופן מוצלח יותר: "עד לפני שמונה חודשים תושבי קדומים היו סובלים מהעשן של ההפגנות האלה, שמתקיימות בגלל סכסוך בעלות על אדמות בין היישוב לכפר. עשן הצמיגים הבוערים היה מגיע עד ליישוב, אבל במקרה הזה נשמר מרחק של כ-400 מטרים, כך שהייתה הצלחה בעמידה במשימה העיקרית - הרחקת ההפגנה מהיישוב. נכון שלא עמדו כאן בהישג נדרש שהוא מעצר של אחד המבוקשים במהלך ההפגנה. ייתכן שזו מיומנות שדורשת יותר תרגולים".

 

עדיין לא הוחלט אם לנקוט בצעדים אישיים נגד מפקד הפלוגה או הגדוד, אך הגורם רמז: "כוח צבאי שנוטל יוזמה בסיטואציות כאלו ושוגה מקצועית – יקבל גיבוי. כוח שלא נטל יוזמה ושגה - צריך להיענש. כאן הייתה שגיאה טקטית".

 

עם זאת ציין הגורם שרמת הכשלים המקצועיים במקרה זה לא הסתכמו רק במפקד הפלוגה, אלא גם ברמת הגדוד והחטיבה המרחבית שומרון: "לפעמים קורות שגיאות. בעבר בהפגנות הללו השתמשנו באלות ובכלבים של יחידת עוקץ וכאן היה שימוש באמצעים לפיזור הפגנות. אותו סמל לא ביקש אישור להשתמש באמצעים נוספים נגד המפגינים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המפגינים בקדום מיידים אבנים לעבר החיילים
מומלצים