שתף קטע נבחר

בגלל האישום: ליברמן התפטר מתפקיד שר החוץ

עקב ההחלטה להגיש נגדו כתב אישום בפרשת השגריר בבלרוס, הודיע ליברמן: "אף שאני יודע שלא עברתי כל עבירה, החלטתי להתפטר". הוא יסיר את חסינותו, אך לפי שעה יתמודד כרגיל בבחירות: "מקווה להכרעה משפטית עד ההליכה לקלפי"

שר החוץ וסגן ראש הממשלה, אביגדור ליברמן, הודיע אחר הצהריים (יום ו') כי החליט להתפטר מתפקידיו אלו בעקבות ההחלטה להגיש נגדו כתב אישום בפרשת השגריר בבלרוס. הוא הבהיר כי גם יסיר את חסינותו, בתקווה שהפרשה תסתיים עוד לפני הבחירות לכנסת ב-22 בינואר. למרות התפטרותו, לפי שעה יתמודד ליברמן בבחירות הקרובות כרגיל: הוא הסביר בהודעתו כי ברצונו לסיים את המשפט בעניינו עוד לפני ההליכה לקלפי, כדי שהציבור יילך להצביע כשהעניין כבר הוכרע. אין מניעה משפטית שיתמודד בבחירות.

 

כל עדכוני בחירות 2013 - באתר הבחירות של ynet

הסיפורים הכי חמים - לפני כולם - בפייסבוק של ynet

 

בהודעה שפרסם ליברמן הוא מסר: "היום קיימתי ישיבות עם עורכי דיני ועם חברי מטה הבחירות. חוות הדעת המשפטית קובעת שאינני חייב, לאור נסיבות העניין ופרטי כתב האישום, להתפטר מתפקידי בממשלה".

 

ליברמן אתמול. "לישראלים מגיע ללכת לקלפי כשהעניין כבר הוכרע" (צילום: AP) (צילום: AP)
ליברמן אתמול. "לישראלים מגיע ללכת לקלפי כשהעניין כבר הוכרע"(צילום: AP)

 

עם זאת, ליברמן הוסיף: "אף שאני יודע שלא עברתי כל עבירה, אך מתוך רצון שלאחר שנים כה רבות שבהן מתנהלים נגדי הליכים משפטיים,

חקירות והאזנות, אוכל לשים מאחוריי גם את העניין שנותר, עניין שגם משפטנים בכירים ביותר סבורים שאין בו כל היבט פלילי, החלטתי להתפטר מתפקידי כשר החוץ וסגן ראש הממשלה, וכפי שהודעתי אתמול גם להסיר את חסינותי באופן מיידי, ולאחר 16 שנים שבהן מתנהלות נגדי חקירות אוכל לסיים את העניין במהרה וללא עיכובים ולנקות את שמי באופן מוחלט".

 

ליברמן מסר עוד: "אני עושה זאת גם משום שאני סבור שאזרחי ישראל זכאים ללכת אל הקלפי לאחר שהעניין כבר הוכרע, קרי שהכרעה משפטית תתקבל עוד לפני הבחירות ואוכל להמשיך ולשרת את מדינת ישראל ואת אזרחי ישראל כחלק מהנהגה חזקה ומאוחדת שתתמודד עם האתגרים הביטחוניים, המדיניים והכלכליים הניצבים בפני מדינת ישראל".

 

יושבת ראש מפלגת העבודה שלי יחימוביץ' הביעה הערב שביעות רצון מהתפטרות ליברמן. "מדובר במובן מאליו. מי שמוגש נגדו כתב אישום אסור שיוסיף לכהן ולו יום אחד כשליח ציבור. ליברמן פגע באופן חמור בשלטון החוק וחיבל באמון של הציבור, בנבחריו ובדמוקרטיה". הבוקר הודיעה יחימוביץ' כי ברור מאליו שלא תשב בשום ממשלה שמכהן בה מי שהוגש נגדו כתב אישום, וקראה לראשי כל המפלגות להתחייב לכך גם כן.

 

יושבת ראש מרצ זהבה גלאון, שעתרה הבוקר לבג"ץ בדרישה לפטר את ליברמן, אמרה כי בהתפטרותו "מנע ליברמן את הקלון והבושה שהיו נגרמים לו". יושבת ראש "התנועה" ציפי לבני אמרה: "אביגדור ליברמן עשה את המעשה הנכון והנדרש, ואנחנו מקווים שהוא יזכה להליך משפטי מהיר".

 

נתניהו יהיה בינתיים שר החוץ

בעקבות התפטרות ליברמן, ראש הממשלה בנימין נתניהו הוא שיחזיק בתיק החוץ עד להקמת הממשלה החדשה אחרי הבחירות. נתניהו שוחח היום עם ליברמן ואמר לו כי הוא מאחל לו שיוכיח בהקדם את חפותו "גם בנושא היחיד שנשאר על הפרק" ויחזור במהרה לכהן בתפקיד בכיר בממשלה. אם החוק יאפשר לו, נתניהו מתכוון להחזיר את תיק החוץ לליברמן בממשלה הבאה. כזכור, ההערכה היא שבממשלה החדשה יוכל ליברמן לבחור גם את תיק הביטחון או את תיק האוצר במקום תיק החוץ.

 

ליברמן בכנס צעירים של ישראל ביתנו, אמש (צילום: רועי עידן) (צילום: רועי עידן)
ליברמן בכנס צעירים של ישראל ביתנו, אמש(צילום: רועי עידן)

 

היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין הודיע אתמול כי החליט להגיש נגד ליברמן כתב אישום בגין מרמה והפרת אמונים בפרשת השגריר בבלרוס. עם זאת, ליברמן רשם אמש גם הישג גדול מבחינתו, כשהיועץ וינשטיין החליט לסגור את התיק הגדול נגדו, תיק חברות הקש. בתיק

זה נחשד שר החוץ בשורת עבירות קשות של הלבנת הון, מרמה, הפרת אמונים, קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות והטרדת עד. במסגרת הפרשה נחקרו העברות כספים לחברות שהיו בשליטת ליברמן בעת שהיה איש ציבור. למרות סגירת התיק, בהחלטתו קבע היועץ כי סימני השאלה הרבים סביב התנהלות ליברמן נותרו על כנם. "יקרא הציבור וישפוט", כתב וינשטיין בסיום החלטתו. הוא לא קרא להתפטרות שר החוץ.

 

כתב האישום שכן הוגש נגד מספר 2 ברשימת הליכוד-ביתנו לכנסת נוגע לפרשת שגריר ישראל בבלרוס זאב בן אריה, שהוגדרה כקלה מבין אלה שנחקרו על ידי המשטרה. בין ליברמן לבין בן אריה, ששימש כשגריר ישראל בבלרוס בשנים 2009-2004, הייתה היכרות מוקדמת.

 

בסמוך ל-27 בפברואר 2008 קיבל בן אריה במסגרת תפקידו כשגריר בקשה לעזרה משפטית שנשלחה על ידי רשויות האכיפה בישראל. נושא הבקשה היה ניסיון של משטרת ישראל לאתר ראיות בחו"ל בחקירה נגד ליברמן. מכתב האישום עולה כי בן אריה קיבל את הבקשה לשם העברתה בסודיות מרבית, אולם במהלך פגישתו עם ליברמן באוקטובר 2008 בחדר בית מלון בבלרוס הוא חשף בפני ליברמן שהמשטרה מנהלת נגדו חקירה.

 

כשליברמן מונה במרס 2009 לשר החוץ, שירת בן אריה באותה העת במשרד במחלקת אירו-אסיה. על פי כתב האישום, מעט לאחר כניסתו של ליברמן לתפקיד הוא פנה לבן אריה והציע לו לכהן כיועץ במטה המדיני שלו. בן אריה נענה להצעה והחל למלא את התפקיד שבועיים לאחר

מכן.

 

חצי שנה חלפה, ובן אריה רצה להגיש מועמדות לכהונת שגריר בריגה. הוא התייעץ עם ליברמן וזה הסכים כי הוא יתמודד על התפקיד. בן אריה הגיש מועמדות וב-29 באוקטובר 2009 הופיע בפני ועדת המינויים של משרד החוץ למינוי ראשי נציגויות בחו"ל. הוועדה בחרה בו לתפקיד מתוך עשרה מועמדים. ליברמן, על פי הפרקליטות, נמנע מלהביא לידיעת ועדת המינויים את פרשת מסירת המידע הסודי על חקירתו במשטרה.

 

Read this article in English

 

בהכנת הידיעה השתתפו מורן אזולאי ורועי מנדל
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
ליברמן. "גם משפטנים בכירים אומרים - אין היבט פלילי"
צילום: רויטרס
מומלצים