שתף קטע נבחר

צילום: רויטרס

טבח בבי"ס בארה"ב: 26 נרצחו, בהם 20 ילדים

אחת מתקריות הירי הקשות בתולדות ארה"ב: צעיר בן 20 נכנס לבית ספר יסודי בקונטיקט שבו מלמדת אמו, ורצח ביריות אותה ועוד 25 בני אדם, בהם 20 ילדים. הוא התאבד ואחיו עוכב לחקירה ונמסר שאינו מעורב במעשים. אובמה נאם ונחנק מדמעות: "הלב נשבר, נחבק את ילדינו חזק הלילה". הדגלים הורדו לחצי התורן

כיתת הילדים הפכה לבית מטבחיים: אחת מתקריות הירי הקשות ביותר בתולדות ארה"ב אירעה אמש (יום ו') בבית ספר יסודי במדינת קונטיקט. צעיר בן 20 מניו ג'רזי, ששמו כנראה אדם לנזה, נכנס לכיתה בבית ספר בעיר ניוטאון שבו מלמדת אמו, שם רצח 25 בני אדם - בהם כ-20 ילדים קטנים. לאחר מכן הוא התאבד. לפי דיווח ב-CNN היורה רצח קודם את אמו בביתו בניוטאון, ורק לאחר מכן הגיע לכיתה וביצע את הטבח. הדגלים בכל מוסדות הציבור הפדרליים הורדו לחצי התורן.

 

כל עדכוני בחירות 2013 - באתר הבחירות של ynet

הסיפורים הכי חמים - לפני כולם - בפייסבוק של ynet

 

בתחילה דווח כי שם היורה הוא ראיין לנזה, אולם בהמשך הסתמן כי היורה הוא אחיו, אדם. עוד דווח במקביל כי גופה של בן משפחת לנזה נמצאה בניו-ג'רזי, כשלא ברור אם מדובר באחיו או באביו של היורה. בהמשך גם הדיווח הזה הוזם, ונטען כי לא נמצאה גופה. לפי דיווחים אחרים גם חברתו וידידו של היורה נעדרים, ואחיו עוכב לחקירה. מאוחר יותר נמסר כי האח ראיין אינו מעורב במעשים, וכי הוא שיתף פעולה עם החוקרים באופן מלא.

 

דמעות של נשיא. אובמה, הלילה (צילום: AP) (צילום: AP)
דמעות של נשיא. אובמה, הלילה(צילום: AP)

 

הדגל האמריקני בחצי התורן בגבעת הקפיטול בוושינגטון (צילום: AFP) (צילום: AFP)
הדגל האמריקני בחצי התורן בגבעת הקפיטול בוושינגטון(צילום: AFP)

 

בזירת הירי בבית הספר נמצאו לפחות שני אקדחים, מתוצרת "זיג זאוור" ו-"גלוק" ועדויות לירי של יותר מ-100 קליעים. במכונית של אמו של היורה, שבה הגיע לבית הספר, נמצא גם רובה סער "בושמאסטר 223". כל כלי הנשק היו רשומים על שם האם. העיתון "ניו יורק טיימס" דיווח כי מוקד תקרית הירי בבית הספר בקונטיקט היה בכיתה שבה לימדה אמו של לנזה.

 

רשת CBS דיווחה כי אדם נעצר ביער סמוך לבית הספר לבוש בבגדי הסוואה. נשיא ארה"ב, ברק אובמה, קיבל כל העת עדכונים על המתרחש.

 

ילדים מחוץ לבית הספר בקונטיקט, אמש (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
ילדים מחוץ לבית הספר בקונטיקט, אמש(צילום: רויטרס)

 

תלמידים בבית הספר מובלים אל מקום מבטחים (צילום: AP) (צילום: AP)
תלמידים בבית הספר מובלים אל מקום מבטחים(צילום: AP)

 

הורים מודאגים התאספו מחוץ לשערי בית הספר שעליו הוטל מצור, וניסו לקבל מידע על גורל ילדיהם. מראות קורעי לב של ילדים והורים

בוכים זה על כתפו של זה שודרו בכל רשתות התקשורת בארה"ב. בבית הספר לומדים 620 תלמידים בגילאי 3 עד 11. רשת CNN דיווחה כי בין 26 הנרצחים גם מנהלת בית הספר והפסיכולוג שלו.

 

אב לילדה בת שמונה הלומדת בבית הספר סיפר כי היא שמעה שני רעשים חזקים, והמורים הורו לה להיצמד לפינה. הוא סיפר כי לבתו שלום?" "מפחיד במיוחד בניוטאון, קונטיקט, שתמיד חשבנו שהיא המקום הכי בטוח באמריקה". שעות אחרי תחילת אירוע הירי דווח כי במדינת ניו ג'רזי מתנהל מבצע משטרתי הקשור לחקירת תקרית הירי בקונטיקט, ואז נמסר כי נמצאה שם גופת בן משפחה של לנזה. דווח כי מדובר באביו, וכי נראה שהבן רצח אותו. במשך שעות דיווחו כך כלי התקשורת בארה"ב, אולם אחר כך נטען לפתע כי הדיווחים שגויים, וכי האב לא נמצא מת.

 

ההמולה ליד המוסד הלימודי (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
ההמולה ליד המוסד הלימודי(צילום: רויטרס)

הורים מודאגים חשו למקום כדי למצוא את ילדיהם (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
הורים מודאגים חשו למקום כדי למצוא את ילדיהם(צילום: רויטרס)

מראות קורעי לב מחוץ לזירת הירי (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
מראות קורעי לב מחוץ לזירת הירי(צילום: רויטרס)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

 

נשיא ארה"ב אובמה מסר הצהרה מיוחדת בנוגע לטבח. כשהוא חנוק מדמעות, אמר אובמה שהפעם תידרש פעולה - רמז עבה לעניין תפוצת כלי

הנשק בארצות הברית, נושא שנוי במחלוקת. "סבלנו מיותר מדי טרגדיות, ונצטרך לעשות דברים בעלי משמעות בלי להתייחס לפוליטיקה כדי למנוע את הישנותם. לבנו נשבר היום עבור ההורים, סבים, משפחות הקורבנות. הלב שלנו שבור גם כלפי הורי הניצולים, שיודעים שהתמימות של ילדיהם אבדה. היום, אני ומישל נחבק את ילדינו קצת יותר חזק ונאמר להם שאנחנו אוהבים אותם. אבל יש משפחות בקונטיקט שלא יוכלו לעשות זאת.

 

כוחות הביטחון בניוטאון שבה אירע הטבח מסרו כי מצור הוטל על בית הספר היסודי, הנמצא במערב המדינה, כ-96 קילומטרים צפונית-מזרחית לניו-יורק סיטי. דיווח ראשוני על אירוע הירי התקבל במשטרה בשעה 09:40 בבוקר לפי השעון המקומי (16:40 שעון ישראל), אולם עברו כמעט שלוש שעות עד שהתבררו ממדי הטבח. יצוין כי בתחילה דווח על שני חמושים, וגם שעות אחר כך לא היה ברור לגמרי אם לנזה ביצע את הטבח לבדו. בתחילה דווח כי מתנהל מצוד אחרי חמוש שני.

 


הצג מפה גדולה יותר

  

הדיווח על תקרית הירי ברשת חדשות מקומית:

תושבת ניוטאון סיפרה לרשת BBC: "הם שמעו יריות, המורה נעלה את הכיתה והכניסה את הילדים לארון. הם שמעו מישהו בועט בדלת הכיתה ודורש שיכניסו אותו. המורה אמרה לכל התלמידים להיות בשקט. כשהם יצאו כולם היו בשוק, רועדים. אתה שומע שזה קורה בניו-יורק ובערים גדולות, לא שומע יותר מדי על ערים קטנות, זה מאוד סוריאליסטי".

 

העדה ששוחחה עם BBC סיפרה על שהתרחש ברחובות ניוטאון בעקבות הטבח: "זה קודם כל היה כאוס. ואז אף אחד לא האמין. כולם ברחובות בהלם, הולכים כמו מתוך חלום. זה כל כך לא ייאמן. אני לא חושבת שאנשים עדיין תפסו את זה ועיכלו את זה. הם פשוט מסתובבים ולא באמת מאמינים למה שקרה".

 

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

 

 (צילום: BCS TV ,AFP) (צילום: BCS TV ,AFP)
(צילום: BCS TV ,AFP)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

 

תקרית הירי המחרידה הערב בקונטיקט מעמידה בצל אפילו את תקרית הירי ביולי השנה, שבה רצח ג'יימס הולמס, סטודנט מצטיין בן 24 במסלול לדוקטורט ברפואה, 12 בני אדם ופצע עוד עשרות. הוא נכנס לבית קולנוע בקולורדו שבו נערכה הקרנת הבכורה של הסרט החדש מסדרת "באטמן", "עלייתו של האביר האפל", ופתח באש לכל עבר. הולמס נשא עמו רובה סער M-16, רובה ציד ושני אקדחים. הוא מלכד את ביתו, בתקווה ששוטרים שיבואו לחפש שם מידע על אודותיו ימצאו גם הם את מותם.

 

תקרית הירי המפורסמת ביותר שאירעה בארה"ב הייתה הטבח בבית הספר התיכון "קולומביין" בעיירה ליטלטון שבקולורדו. אריק הריס ודילן קליבולד, שהעריצו שניהם את הסרט "רוצחים מלידה", הסתערו על בית הספר כשהם חמושים באקדחים, סכינים ופצצות, הרגו 12 תלמידים ומורה, פצעו 23 נוספים, ואז התאבדו.

 

Read this article in English


פורסם לראשונה 14/12/2012 19:02

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
תלמידים מפונים על-ידי המורים
צילום: AP
מחוץ לבית הספר
צילום: רויטרס
בורחים מאזור בית הספר בניוטאון
צילום: AP
מומלצים