שתף קטע נבחר

שווה לזוז: ספורטאים חיים כמעט 3 שנים יותר

מחקר שבדק אלפי ספורטאים אולימפיים מעשר מדינות מצא כי תוחלת חייהם גבוהה משל שאר האוכלוסייה. בראש מאריכי חיים: רוכבי אופניים ושייטים. מי בתחתית הטבלה?

אם שוב התעצלתם לצאת מהמיטה לכיוון מכון הכושר, כדאי בכל זאת להתאמץ: מחקר חדש שכלל מעל 15 אלף ספורטאים ממדינות עתירות מדליות אולימפיות מוכיח כי תוחלת חייהם גבוהה מזו של שאר האוכלוסייה, בזכות הכושר הגבוה והפחתת גורמי הסיכון למחלות לב, כלי דם, סוכרת וסרטן.

 

 

רוצים להיכנס לכושר? קראו עוד:

  

המחקר, שהתפרסם בגיליון החדש של כתב העת בריטיש מדיקל ג'ורנל, כלל 15,174 ספורטאים אולימפיים מארצות הברית, גרמניה, ארצות סקנדינביה, רוסיה, בריטניה, צרפת, איטליה, קנדה, אוסטרליה וניו זילנד.

 

כל האתלטים זכו במדליה אחת לפחות במהלך משחקי האולימפיאדה בין השנים 2010-1896. מצבם הושווה למצב שאר האוכלוסיה בהתאם לגיל, למדינת המוצא ולמין.

 

מממצאי החוקרים מאוניברסיטת פיליפ קלארק שבמלבורן, אוסטרליה, עולה כי תוחלת החיים של המדליסטים הייתה גבוהה ב-2.8 שנים בהשוואה לשאר האוכלוסייה. צבע המדליה לא שינה את התוצאות, ותוחלת החיים הייתה גבוהה בין שזכו הספורטאים במדליית זהב, כסף או ארד.

 

כל ענפי הספורט הביאו להארכה בתוחלת החיים, אולם היו הבדלים בין הענפים השונים. למשל, ענפי ספורט הדורשים סבולת לב-ריאה גבוהה, ובראשם שיט וטניס, נמצאו בראש טבלת מאריכי החיים. בתחתית הטבלה, לעומת זאת, נמצאו ענפי ספורט כמו קרב מגע והרמת משקולות.

 

עד כמה יש להתאמן למשך כמה זמן כדי להאריך חיים? התשובה עדיין לא ברורה, אך מחקר נוסף המתפרסם באותו גיליון מגלה כי תרומת הפעילות הגופנית לתוחלת החיים זהה, בין שמדובר בפעילות מאומצת ובין שבפעילות מתונה יותר.

 

במחקר זה, שכלל 9,889 אתלטים שהלכו לעולמם בין השנים 1936-1896, נמצא כי שיעור התמותה היה זהה בכל ענפי הספורט שבהם עסקו.

 

"אנשים נוטים לחשוב שככל שהספורט מאומץ יותר - כך תיטב הבריאות", אמר ראש צוות החוקרים פרוקה אנגליר, מהאקדמיה לחיים וזקנה בליידן שבהולנד. "אבל הראינו כי בקרב האתלטים לא חייבים להתאמץ בחתירה אינטנסיבית בסירה, למשל, אלא מספיק גם לשחק גולף כדי להאריך את תוחלת החיים".

 

בשני המאמרים לא מעניקים החוקרים הסבר לאריכות החיים של הספורטאים האולימפיים, אולם מספקים כמה תיאוריות: האחת נוגעת לבריאותם הכללית של הספורטאים, המקפידים על תזונה נכונה יותר מאשר האדם הממוצע, זאת נוסף לכושר הגופני המעולה שלהם המפחית כשלעצמו את הסיכון למחלות לב וכלי דם ולסרטן.

 

מנגד, מציעים החוקרים כי ייתכן המטען הגנטי של האתלטים, המאפשר להם להגיע להישגים גבוהים בזכות יכולות גופניות טובות יותר ובריאות תקינה, מוביל להארכת החיים. 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
לא משנה באיזה ענף תבחרו - תאריכו ימים
צילום: shutterstock
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים