שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  גרושת זוהר ארגוב: "לא קיבלנו כלום מהכסף"

  ברכה ארגוב לא מאשימה את עצמה במותו של זוהר, ממנו התגרשה לפני שהתאבד. היא כן מנסה להציל את עתידו של בנם המשותף, גילי - ומשתתפת במופע חדש שלו, לזכר הזמר המנוח. "אולי עכשיו סוף סוף הוא ייפרד מאבא שלו". ראיון

  25 שנה אחרי מותו, שוברת ברכה ארגוב שתיקה. שנים קשות עברו עליה. בנה היחיד גילי נפל לסמים קשים, מערכת היחסים היחידה שהיתה לה אחרי מותו של בעלה, הזמר זוהר ארגוב, הסתיימה במפח נפש עבורה - ולמרות המותג שאבי בנה הפך להיות, זה מעולם לא תורגם לכסף. כעת, בראיון נדיר, מספרת ארגוב על החיים לצד האגדה המוזיקלית, הרצון למצוא אהבה חדשה והתקווה שבנה יצליח לשקם את עצמו ולהגשים את חלומו להיות זמר מצליח.

   

  עוד על מוזיקה מזרחית בערוץ המוזיקה של ynet:

   

  "אומרים שהזמן משכיח את הכאב אבל במקרה הזה, אנחנו חיים אותו יום יום. גילי מעולם לא הצליח להתנחם ועד היום מאוד מתייסר ממותו של זוהר וזה מפריע לי במהלך החיים. הוא לא נפרד מאבא שלו ואני לא יכולה לראות את זה יותר. הוא מעלה עכשיו מופע לזכר אביו לרגל 25 שנה למותו (26 בדצמבר, במרכז דוהל, בהשתתפות הבן גילי והזמרים אושרית מלכה, אוריאל שלומי ועוד) ואני רוצה להאמין שאולי דרך המופע הוא יצליח לעשות פרידה מאבא שלו, להסיר מעליו את האבן הזו ולפתוח דף חדש בחיים", מסבירה ארגוב את ההסכמה להיחשף כעת.

   

  להסיר את האבן ולפתוח פרק חדש בחיים. ברכה ארגוב (צילום: שרון רביבו) (צילום: שרון רביבו)
  להסיר את האבן ולפתוח פרק חדש בחיים. ברכה ארגוב(צילום: שרון רביבו)

   

  "25 שנה זה מספיק זמן שאשתוק ואהיה רק מאחרי הקלעים. אבל האמת שזה מאוד חשוב לגילי. הוא פנה אליי בבקשה שאשתף פעולה כדי לקדם את המופע ואני רוצה לעזור לו לקדם את הקריירה שלו. אני מקווה שאולי זו תהיה תפנית עבורו. יש לי תחושת בטן ותקווה שמכאן הוא יפרוץ ואולי סופסוף ייפרד מאבא שלו, כי מגיל 14 הוא סוחב את האובדן הזה".

   

  חצי יובל עבר מאז שזוהר ארגוב ז"ל תלה את עצמו בבית המעצר, והקיץ הקץ על אחד הזמרים המצליחים שהיו כאן. התרבות הישראלית אולי הרוויחה אוסף שירים אגדי, ודמותו של ארגוב הפכה לאייקון חוצה גבולות, אבל עבור משפחתו, מותו של הבעל והאב המפורסם היה מכה אנושה ממנה לא הצליחו להתאושש.

   

   זוהר ארגוב "כבר עברו השנים"

   

  "גילי איבד את אבא שלו לפני שפיתח זהות אבהית. גם כשהיה קטן, לא ראה את אביו הנערץ, ולא יכל להגיע אליו. הוא היה רודף אחריו למועדונים ורואה אותו כמו הקהל ולא כמו הבן שלו. הוא לא זכה שאבא שלו יגע בו וזה יצר לו חסך מאוד גדול של דמות אב. אני חושבת שהעובדה שראה את אביו כאחרון המעריצים, הוא הפך עבורו לדמות לחיקוי - וזה כלל גם את הסמים".

   

  ומה עם נשים?

   

  "בזה לא. אבא שלו היה מאוד פתוח וחופשי עם בחורות אבל לגילי אין את הקטע של בחורות בכלל".

   

  את באמת חושבת שהמופע הוא מה שיגרום לקריירה שלו להתרומם?

   

  "אני מאוד מקווה שכן. הלוואי שעכשיו הוא יפרוש כנף. אם הוא ייקח את עצמו בידיים עם משמעת אז אין סיבה שהוא לא יצליח. הוא רוצה לעשות רק את זה ולא שום דבר אחר אז מה יש לי לעשות?".

   

  איפה את בכל הסיפור? אני מבקש לראיין אותך ואת מדברת רק על גילי. אולי שכחת את עצמך עם השנים?

   

  "אני חייבת להודות שזו פעם ראשונה ששואלים אותי על עצמי. התחתנתי אחרי הפרידה מזוהר אבל מיד התגרשתי ומאז אני לבד כבר המון שנים. היה לי קשה להקים מסגרת חדשה כי נהיה לי חוסר אמון באנשים ובגברים. אולי אנשים נרתעים מלהתחיל איתי כי אני אשתו של, אני לא יודעת למה, אומרים שאני נראית בסדר - ולכן אני לא מבינה למה נשארתי לבד כל השנים".

   

  יכול להיות שגברים פחדו מהתמודדות עם גילי?

   

  "נפלו עליי שני תיקים. גם הטיפול בגילי וגם היעדר אהבה. הקדשתי לגילי את שנותיי היפות ונתתי למענו הכל. פיזית, נפשית, כלכלית וזה שאב ממני המון כוחות, כמעט עד התרסקות. אני לא חושבת שהתאוששתי מזה באמת. בשנה שעברה כשגילי היה מאושפז במצב קשה הגעתי לתשישות נפשית ופיזית. בבקרים הייתי בעבודה ובערבים לא עזבתי את המחלקה בה אושפז.

   

   גילי ארגוב שר "אבא שלי"

   

  "אין לי חיי חברה, התבודדתי בבית והימים היו קשים מנשוא. אבל היום חזרתי בתשובה וזה מה שנותן לי המון כוח ואמונה כי בלי אמונה אני לא רואה דרך אחרת להתמודד עם המציאות. הגעתי לדת כשעברתי את כל הרבנים כדי לקבל ברכה לגילי והכרתי רבנית שהתחברתי אליה. אני מאוד מקווה שאלוהים יחליט לגאול אותנו כבר מהסבל והייסורים האלה".

   

  יכול להיות שאת מאשימה את עצמך? שאם לא היית עוזבת את זוהר, הסוף הטרגי הזה היה נמנע?

   

  "לא היו לי חיים קשים עם זוהר. הייתי איתו כשהוא היה בתקופת הזוהר והשנים הראשונות היו של פריחה. כשהוא התחיל עם המוזיקה צפיתי מראש שיהיו בעיות ועזבתי. אני לא מאשימה את עצמי כי את הסמים זוהר התחיל בכלל כשנסע לארצות הברית וגילה את חיי הלילה. אני לא אהבתי את החיים האלה וזה לא היה בשבילי".

   

  במופע המתוכנן את תספרי זיכרונות אישיים מזוהר. מה זכור לך במיוחד ממנו?

   

  "אני זוכרת שכשהתחתנו לא ידעתי לבשל, אבל הוא היה מאוד אצילי ולא העליב אותי. אספר גם על איך דחפתי את זוהר לפנות למוזיקה. עשיתי לו את ההדפסה והעריכה של השיר הראשון שלו 'מה לך ילדה', והתקשרתי לאיזה מכר שעבד בקול ישראל וממש התחננתי בפניו שישמיע אותו.

   

  "הכרתי את זוהר כשהוא היה בן 14 והתחתנו כשהוא היה בן 17. הוא היה ילד שהתחתן וגידל ילד ולא ידע איך להתמודד עם זה. הוא צריך היה פתאום גם לפרנס אשה ותינוק במקום לבלות ולטייל, מה שגברים אחרים בגילו עשו. היום כששואלים אותי, אני אומרת לכולם שלא ימהרו להתחתן צעירים, כי בלי ניסיון חיים לא יודעים איך באמת להתמודד איתם".

   

  "מקווה שסוף סוף הוא יוכל להיפרד מאבא שלו". גילי ארגוב (צילום: ענת מוסברג) (צילום: ענת מוסברג)
  "מקווה שסוף סוף הוא יוכל להיפרד מאבא שלו". גילי ארגוב(צילום: ענת מוסברג)

   

  ארגוב היא אישה מרשימה. מדברת בעברית גבוהה, בנועם הליכות ובטון סמכותי, אך בעיקר אימהי. רחוקה שנות אור מתדמית האשה המזרחית קשת היום. במשך השנים היא בנתה לעצמה קריירה בתפקיד בכיר בחברה גדולה, סיימה לימודים אקדמיים באוניברסיטה בחוג למדעי החברה ובכוחות עצמה פרנסה את בנה היחיד.

   

  למרות החיים שניסתה לבנות לעצמה, ארגוב מעולם לא השתחררה מהתגובות הנלוות לשם המשפחה. "כל הזמן מצביעים עליי ברחוב, מדברים עליי מאחורי הגב וחושבים שאני לא רואה או שומעת וזה מאוד צורם לי. אנשים רואים אותי עם גילי בקניון או בבית חולים וישר מתלחששים וזו מעמסה מאוד גדולה בשבילי להיות 'אישתו של זוהר ארגוב'. היום אני מאוד רוצה לפתוח פרק חדש בחיים כי לא טוב היות האדם לבדו".

   

  מה את מחפשת?

   

  "היום כשאני בתשובה, אשמח לגבר נעים ומשכיל שיהיו לי איתו נושאי שיחה, שיעשה לי קידוש וידליק נרות חנוכה. אני לא רוצה להישאר עוד בין ארבעה הקירות. אף פעם לא מאוחר מדי לפרק נוסף ולאהבה בחיים, גם לאשה בגילי שכבר חצתה את גיל חמישים".

   

  "פרנסתי לבד את גילי ואת עצמי". ברכה וגילי ארגוב  (צילום: ענת מוסברג) (צילום: ענת מוסברג)
  "פרנסתי לבד את גילי ואת עצמי". ברכה וגילי ארגוב (צילום: ענת מוסברג)

   

  למרות שדמותו של זוהר הפך לדמות מפורסמת בישראל ושיריו לנכסי צאן ברזל, הוא מונצח בעיקר עם סיפור ניסיון האונס שבגינו נאסר, והתאבדותו בתאו. כעת, ארגוב מבקשת להניח להאשמות החמורות נגד בעלה המנוח ולכבד את זכרו. "אם הוא הגיע לתרבות גבוהה כמו תיאטרון הקאמרי, אז הגיע הזמן שיהיה גם רחוב על שמו.

   

  "הוא פרץ מחסום של אפליה עדתית וצריך לעשות הפרדה בין הדברים השליליים שהיו בעבר, שאני מוקיעה, למוזיקה ולתרומה המוזיקלית שלו. הוא בא מבית חסר כל ולא ידע להתמודד עם ההצלחה. קלינטון לא עשה את מה שעשה עם מוניקה והמשיך להיות נשיא, להרצות ולעשות ים של כסף? אם הוא כן, אז למה זוהר לא? נכון שהוא עשה דבר לא טוב, אבל צריך לזכור גם את הדברים הטובים שהשאיר".

   

  מי יותר משפיע, זוהר ארגוב או אייל גולן?

   

  "אני מאוד אוהבת את אייל גולן. הוא עניו, צנוע, ביישן אפילו, אבל אי אפשר להשוות בין אדם חי לאדם שלא. לדעתי לאייל יש תשתית מאוד שונה מזוהר כי הוא מאוד חרוץ. אם זוהר היה מתנהל כמו אייל אז אולי זה היה נגמר אחרת. יכול להיות שאייל ראה את הטעויות שזוהר עשה וידע מה לא לעשות".

   

  ברכה לא מבקשת רחמים ואוסרת עליי לפרסם קטעים בשיחה שלדבריה יכולים לצייר אותה כמסכנה. דבר אחד ברור עולה מדבריה: הכסף הגדול שהשם של

   בעלה המנוח גרף אחרי מותו מזיכרונות, שירים, תמונות ומוצרי פרסום מעולם לא הגיע לבנו גילי שהוא יורשו היחידי. "אני לבד ממשכורת אחת פרנסתי את גילי ואת עצמי בכל השנים הללו. כל מי שרצה לעשות משהו עם הדמות של זוהר יכול לעשות והכל פרוץ בתחום הזה ובלי לשלם לגילי עבור הזכויות.

   

  "אמרו שלא מגיע לנו כלום ולא היו לי כוחות לבדוק מה קורה עם התמלוגים כי עבדתי ימים ולילות רק בניסיון להציל את החיים של גילי. עכשיו אני אשמח אם יבוא עורך דין טוב ורציני שהיה נרתם למשימה להשיג לנו את הזכויות שלנו. הדמות של זוהר מוזכרת ומושמעת עד היום יותר משל ביבי נתניהו אבל אנחנו לא ראינו שקל אחד וזה מאוד קשה כלכלית כי אני מפרנסת יחידה. אנחנו מקבלים סכום מגוחך כל שנה שהולך למזונות לאמא של הילד של גילי וחוץ מזה שום דבר".

   

  אם הייתה לך אפשרות לראות את זוהר לפעם אחת נוספת, מה היית אומרת לו?

   

  "הייתי מספרת לו כמה שהוא הפסיד ושהחיים כן יפים".

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: שרון רביבו
  ברכה ארגוב. דרך חדשה
  צילום: שרון רביבו
  לאתר ההטבות
  מומלצים