שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  לבני: לא נעביר כספים להתנחלויות מבודדות
  סערה בעקבות דברי יחימוביץ' באולפן ynet שלא תתמוך בפגיעה בתקציב ההתנחלויות. לבני: "לא נעביר כסף מיותר להתנחלויות שברור שלא יהיו". גלאון: "סוציאל-דמוקרטיה לא תהיה בלי קיצוץ בהתנחלויות". גם בליכוד תוקפים: "היא רוצה לחלק את ירושלים"

  דבריה היום (ב') באולפן ynet של יו"ר מפלגת העבודה, שלי יחימוביץ', לפיהם אי אפשר לפגוע בתקציב הגדול שמושקע בהתנחלויות עד להסדר מדיני, מעוררים גלים במערכת הפוליטית ובמיוחד בגוש השמאל-מרכז. יו"ר התנועה, ציפי לבני, הבהירה בתגובה: "אצלנו יהיה הבדל משמעותי בין גושי ההתיישבות לבין התנחלויות פוליטיות".

   

  עוד עדכוני בחירות - באתר הבחירות של ynet 

  הסיפורים הכי חמים - לפני כולם - בפייסבוק של ynet

   

  יחימוביץ' אמרה בראיון כי תתמוך בהעברת שכונות במזרח ירושלים למדינה פלסטינית, אבל הדגישה כי תקציב ההתנחלויות לא ייפגע, וכי "לא ניתן להתייחס לתושבי התנחלויות שקמו על-פי חוק והחלטות ממשלת ישראל - רובן נשלטו על-יד מפלגת העבודה - כפושעים. אתה לא יכול למחוק בני אדם, לממשלה יש אחריות לדאוג לילדים שם".

   

  "לייבש התנחלויות פוליטיות" (צילום: ירון ברנר)
  "לייבש התנחלויות פוליטיות"(צילום: ירון ברנר)

   

   (צילום: בני דויטש, אוהד צויגנברג, דנה קופל)
  (צילום: בני דויטש, אוהד צויגנברג, דנה קופל)
   

  לבני הגיבה בהתחייבות לשינוי סדר עדיפויות דרמטי בכל הנוגע להעברות כספים להתנחלויות. היא הציגה תוכנית שלפיה המדינה תתייחס אחרת לגמרי לגושי ההתיישבות, שיישארו בכל הסדר מדיני בידי ישראל, בהשוואה להתנחלויות מבודדות שאותן הגדירה פוליטיות: "תהיה הבחנה חדה בין התנחלויות בגושי ההתיישבות לבין התנחלויות פוליטיות", אמרה לבני וחידדה: "נמשיך לחזק את הגושים אך לא נעביר כסף מיותר להתנחלויות שאנחנו יודעים שלא יהיו שם. מעבירים היום כספים למקומות שאין בהם צורך לאומי אלא אך ורק צורך פוליטי הישרדותי של הממשלה הזו".

   

  ההבחנה שערכה לבני בין גושי ההתיישבות ל"התנחלויות פוליטיות" מזכירה את הקמפיין של יצחק רבין ערב הבחירות ב-1992, אז הוא טבע את המונח "התנחלויות פוליטיות" והודיע כי אם ייבחר לראשות הממשלה, "ייבש" את אותן התנחלויות מבודדות.

   

  לבני כינסה מסיבת עיתונאים כדי להגיב לדו"ח האלטרנטיבי של "לתת" ולדו"ח החוסן הלאומי, ואמרה כי רק שינוי בסדר העדיפויות הלאומי יתקן את המצב. "אנחנו מאמינים שהשלום הוא מקור תקציבי ולא רק שאיפה. לכן נשנה את סדר העדיפויות העקום והעגום של הממשלה הזו", אמרה.  

   

  גם יו"ר מרצ זהבה גלאון הגיבה לדברי יחימוביץ'. "רק מרצ מציגה אלטרנטיבה אידאולוגית שלמה ומלאה לימין, וכן - זאת אלטרנטיבה שמאלנית", אמרה. "שמעתי את יחימוביץ' אומרת שמפלגת העבודה מעולם לא הייתה שמאל. היא כנראה סובלת מדיכוי מופנם של ההסתה והדה-לגיטימציה של הימין".

   

  גלאון הוסיפה: "אני מאמינה שיחימוביץ' נוהגת ביושר ובהגינות כשהיא אומרת שהיא לא שמאל, אבל בעולם הרחב, צדק חברתי הוא רק שמאל, כי אי אפשר לנתק צדק חברתי מצדק. סוציאל-דמוקרטיה בוודאי שלא תהיה בלי שתהיה דמוקרטיה ובלי שנקצץ בתקציבי ההתנחלויות ובתקציב הביטחון".

   

  גם בליכוד הגיבו לדברים ומסרו: "עמדותיה האמיתיות של יחימוביץ' כמצביעת חד"ש לשעבר נחשפות. כפי שאמרה היום, יחימוביץ' תומכת במסירת שכונות במזרח ירושלים לרשות הפלסטינית. לא ניתן יהיה להמשיך ולהסתתר מאחורי מצג השווא של מפלגת מרכז - שלי מייצגת שמאל קיצוני מנותק מהמציאות הביטחונית, המדינית, שמולה מתמודדת ישראל. תוכניתה המדינית של יחימוביץ' מסתכמת שוב בוויתורים ובחלוקת ירושלים. בניגוד לשמאל, ממשלת נתניהו שמרה ותשמור גם בשנים הבאות על האינטרסים הביטחוניים של ישראל כשירושלים היא בירתנו המאוחדת. לא נאפשר לשלי, ציפי ושאר חבריהן בשמאל לסכן את ביטחון ישראל ולקרב את החמאס לירושלים".

   

  Read this article in English 

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "לבני: לא נעביר כספים להתנחלויות מבודדות"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: בני דויטש
  יחימוביץ'. לא בשמאל
  צילום: בני דויטש
  לבני. תוקפת
  צילום: מוטי קמחי
  גלאון. מהו צדק
  צילום: מוטי קמחי
  מוצר השנה
  מומלצים