שתף קטע נבחר

סרטון צה"ל: הפלסטיני תקף, לוחמת מג"ב ירתה

דובר צה"ל פרסם בעמוד הפייסבוק סרטון שבו מתועדת התקרית בשבוע שעבר שבה לוחמת מג"ב ירתה למוות בפלסטיני בחברון. בסרטון נראה הנער הפלסטיני תוקף חייל צה"ל בטרם נורה

סרטון האבטחה שתיעד את הירי בפלסטיני בחברון בשבוע שעבר, חושף את שאירע בשטח: הפלסטיני נצפה כשהוא מתקרב לעמדת מג"ב בעיר, ותוקף אותם. בצה"ל מסרו לאחר התקרית כי הפלסטיני, מוחמד זיאד סלאיימה (17) אחז בידו אקדח צעצוע, אך בסרטון לא ניתן להבחין בכך.

 

כל עדכוני הבחירות - באתר הבחירות של ynet

הסיפורים הכי חמים - לפני כולם - בפייסבוק של ynet

  

זירת האירוע בחברון (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
זירת האירוע בחברון(צילום: גיל יוחנן)

החיילת נ' (צילום: גיל יוחנן ) (צילום: גיל יוחנן )
החיילת נ'(צילום: גיל יוחנן )

 

בסרטון נראה הפלסטיני מתעמת עם אחד מלוחמי מג"ב סמוך לעמדה שמגנה על היישוב היהודי בעיר. כעבור זמן קצר נראית הלוחמת יוצאת מהעמדה ויורה לעברו מטווח קצר שני כדורים לפחות שפוצעים אותו אנושות. בצילום של מצלמת האבטחה של צה"ל שנערך מזווית גבוהה, נראה הפלסטיני סופג את האש ומתמוטט עד שיצא מהתמונה.

 

לצילום של התקרית אחראית פלוגת יהודה של גדוד האיסוף הקרבי ניצן. מחקירה ראשונית של האירוע עלה כי הפלסטיני הגיע לעמדה שבה שהו לוחמי מג"ב. הוא שלף את האקדח והצמיד אותו לאחד הלוחמים. הלוחמת ירתה לעברו והוא נהרג. אך בסרטון לא ניתן להבחין כי הפלסטיני שולף אקדח. עם זאת, במערכת הביטחון שיבחו את תגובתה החדה של הלוחמת והדגישו כי פעלה כפי שציפו ממנה ולפי כל הפקודות.

 

עיקול 160, שבו אירע ניסיון הפיגוע, ידע בעבר כמה אירועי טרור. החמור בהם היה הפיגוע בציר המתפללים לפני עשר שנים.

 

כשהחיילת נ' שִחזרה את האירוע היא סיפרה: "ראיתי את הפלסטיני מוציא אקדח מהכיס האחורי. הוא הצמיד אותו ללוחם. בזריזות דרכתי את הנשק. חיפשתי זווית נכונה והבנתי שיש לי כמה שניות, כי הלוחם יכול להיפגע". לדבריה, היא הייתה בזמן התקרית בעמדת בידוק. "הלוחם ביקש תעודת זהות מהנער", סיפרה. "יצאתי כדי למלא דו"ח מחסום ובזמן הזה שמעתי רעשים וראיתי את הפלסטיני תוקף את הלוחם ומוציא אקדח".

 

נ' הוסיפה שירתה שלושה כדורים. "ידעתי שאם אני עושה משהו לא נכון, הלוחם יכול להיהרג. בתור מי שזאת המשימה שלה, אני חייבת לעשות את זה בשביל החבר לעמדה והמדינה".

 

גורמי רפואה בחברון מסרו כי סלאיימה נפצע מירי בחזהו ובבטנו. הם טענו כי לכוחות ההצלה הפלסטיניים לא הותר לפנות את הפצוע ולהעבירו לבית חולים וכתוצאה מכך הוא מת מפצעיו בשטח.

 

בעקבות האירוע איימו גורמים שונים על חייה של החיילת. ברשתות חברתיות ובאתרים פלסטיניים פורסמה תמונתה בפנים גלויים עם הכיתוב "פושעת", ולצד איומים: "יומך קרוב". שמה המלא של נ' ותמונתה בפנים גלויים פורסמו בתחילה בפורומים ישראליים. גולשים פלסטינים הפיצו את המידע, כמו גם תמונות של לוחמים אחרים, ברשתות החברתיות ובפורומים של ארגוני סולידריות בינלאומיים הקוראים להחרים את ישראל. גולשים באתרים אלה כתבו שהמטרה היא להביא אותם לדין בבית הדין הבינלאומי בהאג. אחרי שדרוג מעמד הפלסטינים באו"ם לזה של מדינה משקיפה, הם יכולים לבצע מהלך שכזה.

 

באחד האתרים פורסמה תמונתה של נ' על רקע כתמי דם ועליה הכיתוב "פושעת" בערבית. תמונות אחרות עובדו וליד פניה הגלויים נשתלה יד המחזיקה אקדח וכתובות "אין מנוס ממיתה" בעברית ובערבית. גולשים אחרים כתבו בתגובה לתמונות: "יומך קרוב - את וכל הציוניים", "את בדרך למטה", "פתחתם לעצמכם את דלתות הגיהינום" ועוד.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מתוך הסרטון
החיילת שירתה בפלסטיני
צילום: גיל יוחנן
הלוויית הנער הפלסטיני
צילום: EPA
מומלצים