שתף קטע נבחר

אל תקרא לי לבן: הרב האשכנזי שהפך לקס אתיופי

הוא דובר אמהרית שוטפת, משמש כרב הקהילה האתיופית בבת ים, נישא לבת העדה - ואף סובל מהיחס הגזעני של החברה הישראלית. הרב חנניה בלומרט הוא אשכנזי שעלה מארצות הברית, אבל אפילו בני העדה כבר בטוחים שהוא שחור

כבר כשהיה ילד, שבו בני הקהילה האתיופית את לבו של חנניה בלומרט. בבית המלון הסמוך לבית הוריו בירושלים, שוכנו בני העדה שעלו לארץ ב"מבצע שלמה", ובלומרט מיהר להתוודע אליהם. "ביום ראשון על הבוקר הייתי בבית המלון, זה פשוט שאב אותי. מאותו יום, כל יום הייתי מבלה שם שעתיים שלוש", הוא מספר. "השתמשתי במעט המילים שידעתי, והרבה בשפת הלב".

 

כל עדכוני בחירות 2013 - באתר הבחירות של ynet

הסיפורים הכי חמים - לפני כולם - בפייסבוק של ynet

 

 

מי שזיהה את הפוטנציאל הגלום בבלומרט היה הרב אברהם שפירא ז"ל, הרב הראשי לישראל לשעבר וראש ישיבת "מרכז הרב", שמינה אותו לאיש הקשר בינו ובין כוהני העדה האתיופית (אנשי ההלכה המכונים "קסים"). מאז למד בלומרט הרבה על מנהגי הדת והאמונה של העדה, והיום הוא משמש כרב הקהילה האתיופית בבת ים. בנוסף, השיא בלומרט - באמהרית שוטפת - יותר ממאה זוגות בני העדה.

 

כשפוגעים בעדה הוא "נפגע בתור אתיופי"

בזכות העבודה הצמודה עם הקהילה, זכה בלומרט לפגוש את אשתו, בת העדה גם היא, שעלתה לארץ ב-1982. "היה חשוב לי שהרב שפירא יערוך את החופה, כיוון שאני חששתי שבגלל החידוש שבזה, החשדנות עדיין תהיה קיימת, ואולי בעתיד מישהו יגיד שזה לא בסדר", הוא מספר. לבני הזוג יש שישה ילדים.

 

התערותו הגמורה של הרב בלומרט בקהילה האתיופית, הפגישה אותו עם היחס הגזעני של החברה הישראלית. "מישהו מהאנשים שאני נתקל בהם יום-יום רמז לי ברמזים עבים מאוד: 'אתה מקבל את החופות של האתיופים. מה שאף אחד לא רוצה - קיבלת אתה'. נפגעתי בתור אתיופי, זה זלזול כזה. איך אפשר לדבר ככה על הקהילה?"

 

עם זאת, נדמה כי התגובות החמות שהוא מקבל מקהילתו, מפצות על הקשיים. "זה פרגון ואהבה שלא מוכרים במקומות אחרים", הוא אומר. ynet ו"אורות - טלוויזיה יהודית" מזמינים אתכם לצפות בסיפורו של הרב חנניה בלומרט, "הקס הלבן" כפי שמכנה אותו קהילתו.

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אורות
השיא למעלה ממאב זוגות מבני העדה. הרב בלומרט
צילום: אורות
מומלצים