שתף קטע נבחר

חרדים לנשים בכנסת: "כמו לפני 3,000 שנה"

בש"ס וביהדות התורה הסבירו בתגובה לדרישה לפסול אותן כי הן לא משבצות נשים ברשימות לכנסת מאחר ש"תפקידן אחר" - ויצרו סערה ציבורית. "אלה מפלגות חשוכות ושוביניסטיות שנשענות על תפישות אנכרוניסטיות", אמרה יו"ר מרצ גלאון

"הנשים החרדיות יאמרו את דברן בקלפי, מאחורי הפרגוד". התשובות שמסרו המפלגות החרדיות ש"ס ויהדות התורה בעקבות הבקשה לפסול אותן בגלל היעדר ייצוג נשי ברשימותיהן, עוררו כצפוי סערה ציבורית. "אם היינו משבצים ברשימה נשים, חלק גדול מהנשים החרדיות לא היו מצביעות לנו", הסבירו המפלגות החרדיות ובתגובה לכך אמרה יו"ר מרצ זהבה גלאון: "ש"ס ויהדות התורה מנצלות נשים".

 

כל עדכוני בחירות 2013 - באתר הבחירות של ynet

הסיפורים הכי חמים - לפני כולם - בפייסבוק של ynet

 

מחר (יום ד') אמורה ועדת הבחירות המרכזית לדון בבקשה לפסול את המפלגות החרדיות לאחר שנטען כי הן מפלות נשים ומדירות אותן. ש"ס ויהדות התורה טענו כי לנשים ולגברים

 יש "תפקיד" אחר. בסופו של דבר הודיעו המפלגות החרדיות לוועדת הבחירות כי הן פועלות לפי ההלכה וכי זה לא צנוע להציב נשים ברשימתן.

 

התגובות, כאמור, לא איחרו להגיע. אחת השותפות לבקשה לפסול את המפלגות החרדיות, חברת מועצת העיר ירושלים לורה ורטון, אמרה כי "ש"ס ויהדות התורה נהנות מכספי מימון המפלגות ומפלות בצורה בוטה נשים בכך שהן אוסרות עליהן להצטרף למפלגה ולהתמודד לכנסת ומעגנות את האיסור בתקנון המפלגות. מפלגה שהכניסה אליה אסור למחצית מהאוכלוסייה היא מפלגה השוללת את אופיה הדמוקרטי של מדינת ישראל ואיננה מכבדת את חוקיה. אנו קוראים לוועדת הבחירות לאכוף את החוק ולפסול את שתי המפלגות מהתמודדות לכנסת ה-19".

 

לא צנוע להציב נשים ברשימה. דרעי וישי (צילום: חיים צח "ידיעות אחרונות") (צילום: חיים צח
לא צנוע להציב נשים ברשימה. דרעי וישי(צילום: חיים צח "ידיעות אחרונות")

 

ראש העיר הרצליה, יעל גרמן, שמתמודדת ברשימת "יש עתיד" לכנסת, הביעה אף היא את מחאתה. לדבריה, "הדרת נשים מהפוליטיקה על ידי המפלגות החרדיות אשר מציגות גישות אפלות וחשוכות מסוכנת לחברה הישראלית. העובדה שמפלגה בשנת 2012 במדינת ישראל לא מבינה שתפקיד הנשים הוא שווה היא עובדה קשה ועצובה".

 

מנכ"ל התנועה המסורתית, עו"ד יזהר הס, אמר בהתייחסותו להודעת המפלגות החרדיות כי "לו אני הייתי אחד מהגברים הניצבים באדנות בצמרת המפלגות החרדיות הייתי מתחיל לחשוש, ודאי נזהר מלדבר בפטרונות כזו על תפקיד הנשים לעומת תפקיד הגברים בעולם. לא ירחק היום שבו מועצת חכמי התורה ומועצת גדולי התורה תינגפנה מפני נשים חרדיות דעתניות שימאסו בדו-קיום משפיל של סוס ורוכבו. הן יחזרו לש"ס ויהדות התורה במידה נגד מידה וידירו את הפתק של המפלגות המפלות מהקלפי".

 

"משטרים אפלים" 

לביקורת הצטרפה גם מנכ"לית ארגון הנשים "כ"ן", יפעת זמיר. "יש להוקיע את הדברים ואת אומרם שכן מקומם בימי הביניים ובמשטרים אפלים", אמרה זמיר. יו"ר מרצ,

זהבה גלאון, תקפה כאמור גם היא בחריפות את המפלגות החרדיות: "ש"ס ויהדות התורה הן מפלגות חשוכות ושוביניסטיות, הנשענות על תפישות הלכתיות ואנכרוניסטיות מלפני 3,000 שנה, המנצלות בציניות נשים כדי למנוע מהן לתבוע את זכויותיהן".

 

גלאון אמרה עוד כי "בישראל חיים 700 אלף חרדים. חצי מיליון מתוכם בעוני. בש"ס וביהדות התורה יעשו הכול כדי שהאוכלוסייה הזו לא תלמד מקצועות ליבה, כי אז נשים יבקשו לעצמן עבודה, השכלה, ואז, רחמנא ליצלן, יתבעו את זכויותיהן. מרצ מאמינה בלתת תמריצים לנשים חרדיות לצאת ללמוד לימודי ליבה ולשבור את ה'סגר' של הרבנים. אחרי שהם ייצאו ללמוד הם ייקלטו בשוק העבודה ויוכלו להפנות עורף לדיכוי".

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"לאכוף את החוק ולפסול" (אילוסטרציה)
צילום: יואב פרידמן
"נשים, רחמנא ליצלן, יתבעו את זכויותיהן". גלאון
צילום: מוטי קמחי
מומלצים