שתף קטע נבחר

מפקד טייסת הביון: "הייתה לנו שנה מאוד מגוונת"

טייסת נחשון, שזכתה בפרס הרמטכ"ל, פעלה ב"עמוד ענן" ולפי פרסומים זרים גם בתקיפה בסודן. סא"ל עמירם התייחס לפעילות ב-2012: "עיקר התרומה שלנו היא לזירות הרחוקות, אנחנו טסים גבוה ורחוק". ב-2013 הם ישתתפו בתקיפה באיראן?

מפקד טייסת הביון של חיל האוויר, שעל פי פרסומים זרים הובילה את מבצעי הפצצת הכור בסוריה ומחסני הנשק בסודן וצפויה ליטול חלק מרכזי בתקיפה באיראן - אם תהיה כזו - סיפר היום (ה') ל-ynet על עלייה בהיקף הפעילות בשנה האחרונה. "זו טייסת עם מערכות שלבן ומוחן ישראליים", אמר סא"ל עמירם. "אנחנו טסים גבוה ורחוק, ובמטוסים שלנו יושבים בקרים שמהווים גשר לאגף המודיעין. השתתפנו גם במבצע עמוד ענן, אבל עיקר התרומה שלנו היא לזירות הרחוקות".

 

 

מטוס הגלפסטרים של טייסת נחשון (צילום: באדיבות התעשייה האווירית) (צילום: באדיבות התעשייה האווירית)
מטוס הגלפסטרים של טייסת נחשון(צילום: באדיבות התעשייה האווירית)

 

טייסת הביון "נחשון" זכתה השבוע במקום הראשון בתחרות מצטייני הרמטכ"ל, ורוב נימוקי ועדת הפרס נותרו מן הסתם חשאיים. נחשון מפעילה את מטוסי הגולפסטרים האמריקניים, הזהים במראם למטוסי מנהלים אבל מכילים בתוכם מערכות ישראליות מתקדמות לבקרה, פיקוד, שליטה ומודיעין תוצרת התעשייה האווירית. מדובר באחת הטייסות המאוישות הצעירות בחיל האוויר במתכונתה הנוכחית: מטוסיה נרכשו ונקלטו רק ב-2005, לאחר שהחליפו את מטוסי הדקוטה והערבה הוותיקים.

 

כתבות נוספות בערוץ החדשות של ynet:

 

למעשה, הטייסת מהווה יחידת בקרה אווירית (יב"א) מעופפת, שכמותה פרוסות בארץ שתיים - בדרום ובצפון - ויש לה יכולת לזהות תנועה של כלי טיס שונים ממרחק.

בין שאר המטלות המבצעיות, השנה היא נטלה על עצמה גם משימה הומניטרית של הטסת משלחת הסיוע הישראלית לאסון קריסת הקניון בגאנה, מאות קילומטרים מישראל.

 

סא"ל עמירם כמובן נמנע מלפרט את המשימות שעליהן פיקד, אבל בהתחשב בכך שהמטוסים מיועדים לטוס למרחק אלפי קילומטרים, הוא אומר: "הייתה לנו שנה מאוד מגוונת. אנו מסוגלים להגיע מהר ליעדים רחוקים".

 

בימים האחרונים נחשף בשבועון האמריקני "אוויאישן וויק" כי מטוס הנחשון הוביל את מבצע תקיפת הכור הגרעיני בסוריה ב-2007 וגם את תקיפת מחסני הנשק בסודן השנה. לפי השבועון, לחיל האוויר יש חמישה מטוסים מסוג זה. הם מסוגלים להאזין לרשתות הקשר של האויב ובעלי יכולות שיבוש (לוחמה אלקטרונית). מטוסים אלו מגיעים לגובה 50 אלף רגל, רואים עד 450 ק"מ קדימה, שוהים באוויר עד 10 שעות ונושאים 10-12 מפעילים.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מטוס הביון של נחשון. רואים 450 ק"מ קדימה
צילום: באדיבות התעשייה האווירית
מומלצים