שתף קטע נבחר

האחיות חזרו לעבודה: "לא היינו צריכות להתפשר"

אחרי חתימת ההסכם שבו האחיות לעבודה וניסו להבין אם עוד 1,350 שקל ב-4.5 שנים מהווים תגמול הולם לעבודתן. יו"ר ועד העובדים בהלל יפה: "ההסכם מצוין". אחות אחרת: "יום אחד ניאלץ לחזור לשבות, התוספת הזו לא מוסיפה כבוד למקצוע"

בבוקר (ה') שאחרי חתימת ההסכם מול נציגי משרד האוצר, וסיום השביתה בת 17 יום, האחיות התעוררו ליום חדש ובחובו תנאי שכר משופרים. רבות מהאחיות הביעו שביעות רצון מהתוספת שלה זכו, אבל מנגד יש כאלה שסבורות שגם העדכון הנוכחי של תנאי העסקתן לא צפוי להציל את המקצוע. "תוספת השכר הזו לא מוסיפה כבוד למקצוע", אמרה אחת מהן.

 

 

מלכה מנסור מ"רבקה זיו". לא יודעת אם ההסכם מספק (צילום: אביהו שפירא) (צילום: אביהו שפירא)
מלכה מנסור מ"רבקה זיו". לא יודעת אם ההסכם מספק(צילום: אביהו שפירא)

 

יושבת ראש ועד העובדים בבית חולים "הלל יפה" בחדרה, פנינה ביטון, אמרה ל-ynet: "לדעתי ההסכם מצוין. הוא נותן לנו

להרגיש את הסטטוס המקצועי שלנו. חשוב לציין שזה לא נגמר רק בתוספת של 1,421 שקל, אלא זאת התחלה, כי מי שתעבוד תורנות תרוויח יותר כסף. אני יכולה להגיד שאחרי התוספת כדאי לעבוד במקצוע הזה. עכשיו אפשר לעבוד בכבוד. לא ציפינו להיות מיליונרים, בסך הכול רצינו עלייה בשכר".

 

אחות אחרת בבית החולים מחתה על העובדה שנדרשו 17 ימי שביתה עד שהאוצר גילה גמישות ונעתר לבקשת האחיות. "אני לא כל כך מרוצה מההסכם כי התוספת הזאת לא מוסיפה כבוד למקצוע", אמרה. "אם הייתה לי ברירה הייתי עוזבת את התחום. צריך לשפר לנו את תנאי העבודה כדי שיהיה לנו חשק לעבוד. לצערי המדינה מתייחסת אלינו כאילו אין לנו ערך. אני בטוחה שתבוא תקופה יותר קשה ונשבות שוב".

 

 

אחרי החתימה הגדירו הצדדים את ההסכם "היסטורי". משכורות האחיות יעלו ב-4.5 השנים הקרובות בכ-1,400 שקל, והסכום יתווסף לשכר הבסיס. רוב התוספת לשכר תינתן בשלבים הראשונים להסכם: בשנה הראשונה 35 אחוז ובשנייה כבר 70 אחוז. על פי מנכ"ל הסתדרות האחיות, אורי פליישמן, התוספת תעלה את הערך של שעת עבודה שלהן בכעשרה שקלים. להעלאה תהיה השפעה גם על העבודה הנוספת, קרי המשמרות, החגים והשעות הנוספות.

 

חוזרים לשגרה בבית החולים "רבקה זיו" (צילום: אביהו שפירא) (צילום: אביהו שפירא)
חוזרים לשגרה בבית החולים "רבקה זיו"(צילום: אביהו שפירא)

 

כתבות נוספות בערוץ החדשות של ynet:

 

תמר ויכטר, מנהלת קורסים לתגמול השתלמות לאחיות, טוענת שמי שירוויחו מההסכם הן בעיקר האחיות החדשות: "כאחראית שמייצרת אחיות לשטח - ההסכם מצוין. לנו הוותיקות כבר יש תוספת ותק, ואם לא היינו מגיעות להסכם הזה, האחיות הצעירות לא היו מקבלות תוספת משמעותית. התוספת שקיבלנו טובה לאחיות מהפריפריה. היום אחות שעובדת תורנויות מקבלת תוספת של בין 2,500 ל-3,000 שקל וזה יחסית טוב. ההסכם מעודד אחיות לעבוד במשמרות".

 

"לא יודעת אם ההסכם מספק"

גם האחיות בבית החולים "רבקה זיו" בצפת הביעו תחושות מעורבות לגבי ההסכם. רובן שמחות על סיום השביתה ועל השיפור המסוים בתנאי ההעסקה שלהן, אבל יש לא מעט מהן שסבורות שעבודתן ראויה לתגמול גבוה יותר.

 

"אני מרוצה שהגיעו להסכם כי השביתה נמשכה הרבה זמן", אמרה דליה אטדגי, אחות אחראית במחלקת פנימית א'. "עכשיו אפשר להמשיך לעבוד כרגיל ואני יותר רגועה כרגע. מבחינת ההסכם הכספי אני לא מודעת לגמרי לפרטים שלו, אבל כרגע יש צוות מלא במחלקה ואנחנו עושים את הפעולות הבסיסיות שלא עשינו במהלך השביתה".

 

מלכה מנסור (38), אחות במחלקה גריאטרית שעובדת כאחות ב-15 השנים האחרונות, שמחה על סיום השביתה אך מדגישה: "אני לא יודעת אם ההסכם מספק ביחס לעבודה שלנו. יש פה עכשיו לחץ במחלקה לא בגלל שהסתיימה השביתה אלא בגלל שככה זה פה. גם במהלך השביתה השתדלנו לעשות כמעט הכול. לדעתי טיפלנו היטב בחולים גם כשהיה חוסר באחיות".

 

שרית קיסר (35) החלה את עבודתה כאחות רק לפני ארבעה חודשים, לאחר שערכה הסבה מקצועית מחברת חשמל. "אני אחות צעירה והעבודה שלנו קשה בהשוואה למקומות שבהם עבדתי בעבר", היא מסבירה. "לדעתי לא היו צריכים להתפשר על תוספת כזאת".

 

שאול זכאי, יו"ר ועד אחים ואחיות בבית החולים איכילוב בתל אביב, בירך על ההסכם וסיפר ש-65 ניתוחים אורתופדיים שנדחו במהלך השביתה יבוצעו מיידית. "בסיטואציה שבה המדינה נמצאת, לפני בחירות ולפני תקציב 2013, מדובר בהישג גדול", הוא אומר. "כל אחות תרגיש תוספת משמעותית בשכר וכולי תקווה שההסכם הזה יביא למערכת אחיות חדשות. זה לא משהו שניתן לבדוק עכשיו, אלא בטווח הרחוק".

 

מיכל אורן, אחות אחראית במחלקת כירורגית ב', סיפרה שכל החדרים במחלקה מאוישים: "מהיום ועד יום ראשון יהיה פיצוץ של חולים".

 

בהכנת הידיעה השתתפה שחר חי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עובדים כרגיל. בית החולים "רבקה זיו" בצפת, הבוקר
צילום: אביהו שפירא
מומלצים