שתף קטע נבחר

חדרו לבסיס וגנבו נשק: "מחדל, במזל לא נחטף"

שני פלסטינים ניצלו את הסערה, פרצו את הגדר של בסיס רמה ליד י-ם ותקפו חייל. ההערכה היא שהרקע פלילי, אך בצבא מכנים זאת פיגוע. חייל המשרת באזור: "כולם בלחץ, בודקים למה החייל לא ירה. אולי צריך להעביר לכאן את לוחמת מג"ב מחברון"

חייל נפגע קל מאוד, אבל בצה"ל מתייחסים בחומרה רבה לחדירה לבסיס רמה שמצפון לירושלים ומגדירים זאת כפיגוע: בצבא בודקים כיצד הצליחו שני פלסטינים להיכנס הלילה (יום ו') לבסיס, לתקוף חייל, לחטוף את נשקו ולהימלט. גורמים המעורבים באירוע הגדירו אותו כמחדל ביטחוני, וחייל שמשרת באזור אמר: "אולי צריך להביא לכאן את לוחמת מג"ב מחברון". 

 

 

מפקד החטיבה המרחבית בנימין, אל"מ יוסי פינטו, הגיע למקום ובהמשך הבוקר גם מפקד האוגדה תת אלוף חגי מרדכי הצטרף לתחקור ראשוני של האירוע. מתוצאות התחקיר עולה כי בחסות מזג האוויר הגשום והסוער, הפלסטינים חדרו דרך הגדר ההיקפית של בסיס רמה והגיעו לעמדת השמירה מבלי לעורר את תשומת לבו של החייל.

 

הבסיס ליד א-ראם (צילום: עטא עוויסאת, "ידיעות אחרונות" ) (צילום: עטא עוויסאת,
הבסיס ליד א-ראם(צילום: עטא עוויסאת, "ידיעות אחרונות" )

 

שני הפלסטינים התעמתו עם החייל, איימו עליו ברובה דמה והיכו אותו בראשו. לאחר מכן הם ריססו לעברו גז פלפל, חטפו את נשקו וברחו. החייל נפגע באופן קל מאוד ומיהר לדווח על המקרה. בעקבות זאת החלו סריקות נרחבות באזור והופעלו גורמי זיהוי פלילי ושב"כ. גורמים צבאיים מסרו שהחייל טופל במקום על ידי כוחות רפואה צבאיים ולא נזקק לפינוי לבית חולים.

 

עוד בחדשות ynet:

 

העובדה שהפלסטינים לא פגעו בחייל באופן קשה היא אחת מהסממנים שמצביעים לדברי גורמים המעורבים באירוע על כך שמדובר ככל הנראה באירוע על רקע פלילי ולא לאומני. למרות זאת, בצה"ל מתייחסים למקרה כאל פיגוע, וגורמי ביטחון פועלים כדי לאתר את הנשק והתוקפים. בצבא הגדירו את האירוע כמקרה חמור שימשיך להיבדק גם על מנת להבין כיצד עברו המחבלים את גדר הבסיס והגיעו עד החייל.

 

גורמים המעורבים במקרה אמרו כי אחת השאלות שעלו בתחקיר היא מדוע לא השתמש החייל בנשקו. בנוסף, בתחקיר ייבדק אם החייל תודרך כראוי בטרם עלה לעמדת השמירה ואם הפלסטינים ביצעו עבודת שטח ואיסוף מודיעין לפני שהגיעו לבסיס. בצבא אמרו כי החייל זיהה את האיום תוך זמן קצר ופעל להגן על עצמו ולמנוע את חטיפת הנשק, ובשל המאבק הפיזי שהתפתח לא יכול היה להשתמש בנשקו האישי.

 

חייל המשרת באזור אמר ל-ynet: "אני לא יודע מה היה שם בדיוק, אבל האירוע הזה הכניס ללחץ את כולם. המפקדים חידדו לנו את ההנחיות ואמרו שבקלות זה היה יכול להיגמר בחטיפה או ברצח. זה מחדל גדול מאוד שמצליחים להגיע אל חייל בתוך הבסיס ולא ברור לאף אחד פה איך זה קרה".

 

הוא אמר כי "גם עכשיו בודקים למה החייל לא ירה על הפלסטינים", והזכיר את המקרה בחברון, אז לוחמת מג"ב ירתה למוות בצעיר פלסטיני שתקף לוחם אחר בעמדת השמירה: "אולי צריך להעביר לפה את החיילת ממג"ב שירתה במחבל לפני שבוע וככה דברים כאלו יימנעו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עמית מגל
חדרו את הגדר ועברו. ארכיון
צילום: עמית מגל
מומלצים