שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  בנט: על ראש הליכוד בוער הכובע, הם יפנו יישובים

  יו"ר הבית היהודי הגיב הערב לביקורת החריפה נגדו על כך שאמר שלא יהיה מסוגל לגרש אדם מהבית. הוא האשים בעיקר את הליכוד בסילוף דבריו, הדגיש שלא קרא לסירוב פקודה והוסיף ש"הליכוד עלול להמיט עלינו התנתקות נוספת"

  ימים ספורים לאחר שאמר שהוא עצמו לא היה מסוגל לפנות מתנחלים מבתיהם, ניסה הערב (שבת) יו"ר הבית היהודי, נפתלי בנט, להסביר את עמדתו בנושא. "לא קראתי לסירוב פקודה. כל צופה אינטליגנטי הבין זאת, אך בליכוד ובשדה הפוליטי עטו על דבריי, סילפו אותם, ויצרו דימוי כאילו אני קראתי לסרבנות, ובכך, בשביל להרוויח רבע מנדט, פגעו באחדות צה"ל", אמר בנט במסיבת עיתונאים שכינס בבית המפלגה בפתח תקווה.  

   

  כל עדכוני בחירות 2013 - באתר הבחירות של ynet

  הסיפורים הכי חמים - בפייסבוק של ynet

   

  "בשביל רבע מנדט": בנט במסיבת עיתונאים    (צילום: חגי דקל)

  "בשביל רבע מנדט": בנט במסיבת עיתונאים    (צילום: חגי דקל)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  בנט תקף בחריפות את מפלגתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, ואמר כי "על ראש הליכוד בוער הכובע. העיסוק של הליכוד, ערב הבחירות, בשאלה האם חיילים יגרשו יהודים שוב מביתם אומר הכול: הליכוד עם שותפות משמאל עלול להמיט עלינו התנתקות נוספת. אני קורא לראש הממשלה נתניהו לחזור בו מהסכמתו למדינה פלסטינית, או שהוא מתכוון לעקור מתיישבים מביתם שוב. אדוני ראש הממשלה - כן או לא. כן או לא". הוא הוסיף: "אנחנו נהיה מפלגה גדולה ומשמעותית כדי למנוע מצב שבו חיילי צה"ל יעמדו שוב בפני דילמות לא אנושיות שכאלה".

   

  בראיון באולפן ynet ביום רביעי נשאל בנט מה לדעתו גובר - פסק הלכה של הרב או פקודה. "הם לא סותרים", השיב. "אני בסופו של דבר אזרח, ובוודאי יש לי מצפון. ובסיטואציות שהמצפון האישי מתנגש - אני לא אהיה מסוגל לגרש אדם מהבית". למחרת אמר דברים דומים בתוכנית "משעל חם" בערוץ 2.

   

  בנט אמר בראיון השנוי במחלוקת: "אני נגד קריאה לסרבנות פקודה, נקודה. אבל, בצה"ל כבר חינכו אותנו דורי-דורות, אם ברמה מצפונית אני לא מסוגל לעשות משהו - אני לא אעשה את זה ואני אשלם את המחיר. אם אני מסוגל להיכנס לבית ולגרש יהודי מביתו או ערבי מביתו? אני לא יודע לעשות את זה". הוא נשאל אם יעדיף ללכת לכלא, וענה: "כן. במצב קצה אני אפעל שזה לא יקרה".

   

  בנט: חייל חייב למלא פקודות 

  הערב הסביר: "ביום חמישי דיברתי מדם לבי ואינני מתנצל על דבריי. עם זאת, אני כרגע לא איש פרטי אלא מנהיג ציבור. ועכשיו אני אומר את הדברים בצורה הכי ברורה: פקודה לעקור מאדמתו כפר ערבי או יישוב יהודי, היא פגיעה אנושה בזכויות האדם הכי בסיסיות, והיא מעמידה את החיילים בפני דילמה קורעת לב בין ערכי זכויות האדם מזה ובין ערך הציות מזה. זו דילמה קשה מנשוא. אני מתפלל בכל לבי שפקודה כזו לא תינתן עוד לעולם, אבל בשורה התחתונה אם כלו כל הקִצים, אני אומר באופן ברור: חייל חייב למלא את פקודות הצבא".  

   

  "לא אהיה מסוגל לגרש אדם מביתו": בנט באולפן ynet    (צילום: יהונתן צור)

  "לא אהיה מסוגל לגרש אדם מביתו": בנט באולפן ynet    (צילום: יהונתן צור)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  בליכוד ניגחו בסוף השבוע את בנט בעקבות דבריו בראיון. ח"כ משה יעלון תקף אותו, וכך גם שר החינוך גדעון סער. "אסור לאיש ציבור שמשמש דוגמה אישית לדבר על סירוב פקודה. זה ההבדל בין גישה ממלכתית לבין גישה בלתי ממלכתית. אנחנו חיים במדינה שלא יכולה להתקיים דקה אחת בלי צבא ההגנה לישראל וצה"ל בנוי על קיום פקודות של הדרג המדיני", הסביר סער. 

    

  גם יו"ר העבודה שלי יחימוביץ' תקפה בחריפות את הדברים, ואמרה כי "סרבנות היא מסוכנת, בין אם היא באה מהימין ובין אם היא באה מהשמאל". לדבריה, "אמירות כאלה, כשהן נשמעות מפיו של יו"ר מפלגה, יש בהן עד כדי הסתה למרי אזרחי".

   

  יו"ר "התנועה" ציפי לבני אמרה כי "טוב שיצאה האמת לאור לפני הבחירות ולא יעזרו הניסיונות של נתניהו להסתיר אותה. הסרבנות של בנט וחבריו היא אותה אידיאולוגיה של פייגלין ומרעיו בתוך הליכוד. זהו הליכוד ביתנו ואלה היו ויהיו שותפיו הטבעיים: אלה שלא משרתים בכלל, אלה שיבחרו איזו פקודה למלא, וכולם ימנעו מאיתנו הסדר או תקווה לעתיד טוב יותר".

   

  מהליכוד ביתנו נמסר בתגובה כי "מוזר לשמוע ממי שרק אתמול אמר: 'חלק מובנה מלהיות חייל זה סירוב' שהוא לא קורא לסרבנות. הציבור יצטרך להחליט למי להאמין, לבנט א' או לבנט ב'. גם הערב דיבר בנט בשפה רפה, לאחר שיחות אין קץ עם יועצי בחירות ואפילו בדבריו הערב יש קריצה ולגיטימציה לסרבנות. יו"ר מפלגה חייב להבין את משמעות הסרבנות לחברה הישראלית ולצבא. מי שמעודד סרבנות מימין לא יוכל לצאת נגד סרבנות משמאל".

   

  Read this article in English

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  בנט מסביר
  צילום: ירון ברנר
  זו האידיאולוגיה של פייגלין. לבני
  צילום: בני דויטש
  מומלצים