שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  זיהה שאשתו חטפה שבץ בעקבות סמס משובש

  צעירה אמריקנית סימסה משפטים מוזרים לבעלה, והדאיגה אותו בצורה המבולבלת שבה התנסחה. הוא זיהה שמשהו אינו כשורה ופינה אותה לבית החולים שאבחן: היא עברה שבץ מוחי

  המסרונים יכולים להציל חיים: רופאים בארצות הברית מדווחים על מקרה של "דיסטקסטיה", שבו סימסה צעירה לבעלה משפטים מוזרים בטלפון הסלולרי.

   

  למרבה המזל, הוא הבהיל אותה לבית החולים, שם היא אובחנה כסובלת משבץ מוחי. על הפרשה מדווח כתב העת Archives of Neurology בגיליונו החדש.

   

  עוד חדשות בריאות ב-ynet:

   

  הצעירה, בת 25 הנמצאת בשבוע ה-11 להריונה, הייתה בריאה עד המקרה. בזמן ביקור אצל הגינקולוג היא ביקשה להודיע לבעלה על מועד הלידה הצפוי והחלה לסמס לו, אך עשתה זאת בצורה שגויה. כך זה נראה בתרגום חופשי לעברית:

   

  הבעל: מה הסיפור?

  האישה: בכל מקום דברים ימים לילות. משהו בכל מקום.

  הבעל: מה לעזאזל זה אומר? את לא מדברת בצורה הגיונית. 24 ליולי, נכון?

  האישה: י' 30

  הבעל: ה-30 ביולי?

  האישה: כן.

  הבעל: אה, אוקיי. אני מודאג מהתשובות המבלבלות שלך.

  האישה: אבל אני חושבת.

  הבעל: חושבת מה?

  האישה: מה אני חושבת עם יהיה בסדר.

   

  באותו הזמן הבחין צוות המרפאה שהאישה מתקשה למלא את שאלוני הפרטים האישיים שקיבלה. הבעל, שחשד במתרחש, מיהר לפנות אותה לבית החולים בבוסטון, שם עברה בדיקת MRI שגילתה כי היא סובלת משבץ מוחי קל.

   

  בהמשך התברר כי היא לקתה בתופעה הקרויה דיסטקסטיה, בעיה הנובעת מנזק מוחי המקשה עליה לבטא את המילים ולבטא קולות.

   

  החולה שוחררה לביתה תחת טיפול באספירין ותרופה נוספת לדילול הדם, כדי למנוע היווצרותם של קרישי דם. התופעה שממנה סבלה נעלמה, וכעת היא ממשיכה במעקב ההריון.

   

  הרופאים אמרו כי 38% ממקרי השבץ המוחי מתבטאים בהפרעות בביטוי מילולי, לפיכך בעתיד צפויים מקרים נוספים של דיסטקסטיה המחשידים לאירוע מוחי, שעתידים להתגלות בזכות השימוש ההולך וגובר במסרונים בטלפון סלולרי.

   

  130 אלף אנשים בישראל לוקים מדי שנה בשבץ מוחי, גורם התמותה השלישי בשכיחותו בישראל - כ-3,000 מקרי מוות בשנה. הסיכון ללקות בשבץ מוחי מכפיל עצמו בכל עשור מגיל 35 והלאה.

   

  תסמיני השבץ תלויים באותו אזור מוחי שניזוק. בחלק מהמקרים אדם כלל אינו מודע לכך שלקה בשבץ. במקרים אחרים הסימפטום עשוי להיות בהייה, שכחה לפרק זמן של מספר דקות או חולשה. 

   

  ברוב המקרים, שבץ מוחי גורם לחולשה בחצי גוף. הסיבה היא שכלי הדם שנפגע בדרך כלל מספק דם לחצי כדור מוח, השולט על החצי הנגדי של הגוף. כך שאם נפגע חצי הכדור השמאלי במוח, הרי שהשיתוק יתרחש בצד הימני של הגוף.

   

  תסמינים נוספים הם בעיות ראייה, קשיי בליעה, עקצוצים, אובדן תחושה, שיתוק בחלק מהפנים הבולט במיוחד בעת ניסיון לחייך (פציאליס), צניחת עפעף, סחרחורת, אובדן קואורדינציה, שינויי אישיות ומצב רוח, עייפות ותשישות.

   

  במקרים קשים שבהם נותקה אספקת החמצן לחלקים המוחיים האחראיים על מערכות חיוניות כמו לב ונשימה, גורם השבץ גם למוות.

   


   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  תסמיני השבץ תלויים באותו אזור מוחי שניזוק
  צילום: shutterstock
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים