שתף קטע נבחר

לא נבחרות, לא בוחרות

העסקנים החרדים עושים "וידוא הריגה" בתקנוני המפלגות כדי שלא יהיו שם נשים. אל תבחרי במי שחושב שאינך ראויה להיבחר

רק לפני שבוע התפרסמו בתקשורת תשובותיהם של אנשי ש"ס ויהדות התורה לעתירה שתבעה מהם לשלב נשים במפלגות. "מקומן של הנשים הוא אחר", "לגברים יש תפקיד אחד, ולנשים יש תפקיד אחר", כך קראו הכותרות, ולי נותר לתהות, מהו אותו מקום אחר שהעסקנים החרדים מייעדים לי ולחברותיי. הם אפילו לא ניסו לתרץ זאת ב"זו ההלכה", וכמו שהודה אריה דרעי לא מכבר, אין שום איסור הלכתי לנשים להיבחר לכנסת.

 

הם כן הודו, קבל עם ועדה, שמדובר ב"קודים חברתיים" שמייעדים אותי כאישה החרדית לא לכנסת, לא לקבלת החלטות, לא למשהו בעל ערך, אלא לאיזשהו מקום אחר. לכו תדעו, במטבח, בכיור, אצל הפֵּאנית או השד יודע עוד איפה, שם מקומה. "מאחורי הקלעים", כפי שהגדירה זאת יפה דרעי, אשתו של אריה דרעי ואחד הסמלים הנשיים של ש"ס. כדי לשכנע סופית שלא מדובר באפליה ובשוביניזם עלוב, דיברו בש"ס על ערכי הצניעות החשובים להם, שמונעים מנשים להיחשף בקדמת הבמה.

 

עוד בערוץ הדעות של ynet:

ההסתרה סללה את הדרך להסתה נגד זועבי / סאוסן זהר

אריה דרעי, אני לא סולח / אלכס סקליאר

 

הנשים נותרו בחוץ. הנהגת ש"ס  (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
הנשים נותרו בחוץ. הנהגת ש"ס (צילום: אוהד צויגנברג)

 

מפליא מאוד, אם כך, שהשמירה המסורה על ערכי הצניעות לא הפריעה ליפה דרעי, ציפי ישי ואסתר אטיאס להיחשף במלוא הדרן בערוץ 2 כדי לשכנע את הנשים החרדיות להצביע לש"ס. כשהמנדטים נמצאים על כף המאזניים, בש"ס לא זוכרים שנשים שמתראיינות בטלוויזיה זה לא צנוע, אלא דוחפים אותן לפריים טיים, העיקר שהחרדיות יגיעו לקלפי ובהמוניהן.

 

נשים חרדיות ראויות לפקח ולנהל, לפתח קריירה ולעבוד בעבודה מכניסה, לגדל את הילדים ולפרנס את המשפחה במקביל. הן יכולות לצאת לעולם ולעבוד מול גברים - את זה העסקנים החרדים מאשרים - זו גם המציאות בשטח, נשים חרדיות נמצאות היום במגוון תחומי עשייה, ניהול והחלטות. אך חבר כנסת הוא תפקיד ששמור לגברים חרדים בלבד. התפקיד שבו טמונה היכולת לקבלת ההחלטות המכריעה ביותר בחברה. לכן דואגים העסקנים החרדים לחנך את הנשים החרדיות מיום היוולדן שהן לא ראויות להיות שם, כי זה לא צנוע.

 

לא צנוע לקבל החלטות, לא צנוע להנהיג (מעניין אם את דבורה הנביאה ושלומציון המלכה הם גם יכלו להאשים בחוסר צניעות), לא צנוע לשאוף להיות חלק ממוקדי הכוח, לזה ראויים רק הגברים החרדים, שמשום מה לא מפריע להם לנהל ישיבות מול נשים חילוניות לא בהכרח צנועות, אך מצמרר אותם לחשוב על אישה חרדית בוגרת, צנועה וחסודה שתתנהל מולם.

 

כך גדל דור של נשים שמפנימות שהן לא ראויות, או לא יכולות, לייצג את החברה שלהן בכנסת. שהן צריכות להישאר בצל ולהכין סנדוויצ'ים במטה הבחירות ולנג'ס למצביעים פוטנציאלים כטלפניות, בעוד העסקנים מקבלים את ההחלטות החשובות עבורן. כך נוצר מצב שבו יש מלגות למכביר לתואר אקדמי לגברים חרדים, אך כאשר נשים חרדיות מעוניינות בתואר אקדמי - הן מגלות שהעסקנים החרדים לא דאגו להן והן יצטרכו להסתדר לבד. זה המחיר של מפלגות חרדיות המורכבות מגברים בלבד: הצרכים של הנשים החרדיות לא מקבלים שום מענה. האישה החרדית נשארת בצללים, אין שום ביטוי לצרכיה, לדעותיה וליכולותיה.

 

שבויים בתפישה ארכאית

מתברר שהעסקנים החרדים כה רועדים מנוכחות נשים חרדיות בזירה הגברית שהיא הפוליטיקה, עד כי התקנונים של יהדות התורה וש"ס מכריזים שנשים לא יוכלו להצטרף למפלגה כדי להיבחר לכנסת. בעודם מכריזים בריש גלי שאף אישה חרדית בוודאי אינה רוצה להיבחר לכנסת, הם עושים "וידוא הריגה" כדי שאף אישה גם לא תרצה. שהרי אם תרצה, היא לא משלנו, היא לא חרדית באמת, אין לה לגיטימציה לכלום. ואם לא די בכך, הם טורחים לעגן זאת בתקנון שאוסר זאת מכול וכול.

 

כך גדל דור של נשים שמפנימות שהן לא ראויות. אילוסטרציה  (צילום: יואב פרידמן) (צילום: יואב פרידמן)
כך גדל דור של נשים שמפנימות שהן לא ראויות. אילוסטרציה (צילום: יואב פרידמן)

 

העסקנים החרדים מתיימרים לדעת מה הנשים החרדיות רוצות, בלי ששאלו אותן לרצונן ואף דאגו שהנשים החרדיות לא תוכלנה להשמיע את קולן בעד התמודדות לכנסת. הם מוכרים את הגלולה המרה בעטיפה מרשרשת ומוכרת מאוד: "אנו שומרים על כבוד נשותינו, ומרחיקים אותן מהקונפליקטים המלווים פעילות ציבורית". בפועל, הם עדיין שבויים בתפישה ארכאית שהולכת ומתפוצצת לנגד עיניהם.

 

בדרך זו מרחיקים העסקנים חצי מהאוכלוסייה ממוקדי קבלת החלטות, אך בד בבד מכריזים שהם מייצגים את כל החברה החרדית. מתוך הקולות בעמוד הפייסבוק "לא נבחרות לא בוחרות" שהקמנו, אנו נשים חרדיות, ומתוך שיחות טלפון שאני מקבלת מנשים חרדיות שנחשפו אליו - הן בהחלט מרגישות שש"ס ויהדות התורה פוגעות בהן בעצם האמירה המשפילה שיש מקומות שהן לא ראויות להיות בהם. הנשים הללו מתחילות להתקומם נגד היחס שהן זוכות לו אצל העסקנים, שדורשים את קולן בבחירות, אך אינם מוכנים להעניק להן את הזכות הבסיסית להיבחר לכנסת.

 

נשים אלה מדברות עם חברותיהן ואף מארגנות מפגשים כדי להפיץ את הבשורה. חלקן חושבות רחוק יותר ומדברות על הקמת מפלגה שלא תפלה את הנשים החרדיות. לא רק הנשים, גם הגברים מדברים בזכות המאבק לייצוג נשי במפלגות החרדיות.

 

לא ירחק היום, והמפלגות החרדיות ייאבדו את כוחן דווקא משום שלא השכילו להקשיב לקריאת הנשים. השינוי יבוא אך ורק מתוך השטח, כשנשים דתיות, מסורתיות וחרדיות תימנענה מלהצביע למפלגות אלה, כדי להבהיר להן את מחיר סתימת הפיות. הגיע הזמן שהקול הנשי המושתק יתחיל להישמע. אל תבחרי במי שחושב שאינך ראויה להיבחר!

 

אסתי שושן, עיתונאית ופרסומאית חרדית

 

גולשים מוזמנים להציע טורים במייל הבא: opinions@y-i.co.il

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: סימי אברן
השינוי יבוא מהשטח. אסתי שושן
צילום: סימי אברן
מומלצים