שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  יום אחרי צ'אבס: נהג האוטובוס שינהיג את ונצואלה

  נשיא ונצואלה החולה בסרטן עדיין מאושפז בקובה, והפעם נראה כי ייקח לו זמן רב לשוב לתפקד - אם בכלל. מחליפו יהיה כנראה האיש שסימן כיורש: ניקולס מדורו, מנהיג ארגון עובדים לשעבר. כשר החוץ הוא שימש שופר נגד ארה"ב, אך יש המאמינים שכנשיא הוא יהיה קיצוני פחות מצ'אבס. פרופיל

  נתחיל מהסוף. מצבו של הוגו צ'אבס לא נראה טוב. מנהיגה הבלתי מעורער של ונצואלה ב-13 השנים האחרונות מחלים בקובה מניתוח נוסף, רביעי במספר, במסגרת מאבקו במחלת הסרטן. אחרי שבפעמים הקודמות הבטיח לשוב לכס הנשיאות במלוא כוחו ולהצעיד את ונצואלה להישגים מזהירים, ובכל פעם נאלץ להתרחק שוב מאור הזרקורים כדי לעבור טיפולים קשים, הפעם צ'אבס נשמע אחרת.

   

   

  בחודש שעבר, שעות לפני שיצא לקובה כדי לעבור ניתוח נוסף, מינה לעצמו צ'אבס לראשונה יורש - במירכאות או שלא במירכאות. אם צ'אבס לא יוכל לשוב לכהן כנשיא, חודשיים בלבד אחרי שנבחר לכהונה נוספת, תלך ונצואלה לבחירות חדשות וצ'אבס אמר שאם כך יהיה, הוא קורא לאזרחי ונצואלה להצביע עבור סגנו, ניקולס מדורו. מאז הניתוח לא נשמע קולו של צ'אבס, ובכירים בוונצואלה, כולל מדורו עצמו, אמרו כי מצבו רגיש וכי מצפה לו תקופת החלמה לא-קלה.

   

  צ'אבס עם היורש מדורו מימינו. הרעיון בא מקובה? ()
  צ'אבס עם היורש מדורו מימינו. הרעיון בא מקובה?
   

  ניקולס מדורו נתפש כאישיות הפופולרית ביותר במעגל הקרוב של צ'אבס, וכמוכשרת ביותר לניהול מעצמת הנפט הסוציאליסטית שלו. כדי לקבל רשמית את ניהול המדינה יצטרך מדורו, הנחשב לאיש מתון שפיתח בריתות מסביב לעולם במהלך שש שנות כהונתו כשר החוץ, לרוץ בבחירות כמועמד מטעם המפלגה הסוציאליסטית. נזכיר שהבחירות האחרונות, באוקטובר, היו הצמודות זה שנים וצ'אבס ניצח בהן בפער לא גדול.

   

  כיוון שהוא מתיישר לפי הקו הרשמי של צ'אבס, קשה מאוד לחזות מה תהיה המדיניות שינקוט מדורו אם ייבחר לנשיא ונצואלה. מדורו, שהפך בעבר מנהג אוטובוס למנהיג ארגון עובדים חזק, למד במהלך כהונתו כמנהיג עובדים עד כמה חשוב הדיאלוג, ולכן הוא עשוי לנסות לשכך את המתיחות בין השלטון בוונצואלה למנהיגים בכירים במגזר הפרטי ולאופוזיציה אחרי עשור של איבה בין הצדדים. עם זאת, מדורו יצטרך להתמודד גם עם לחץ מצד אידיאולוגים רדיקלים וגורמים אינטרסנטיים שהפיקו תועלת משלטונו של צ'אבס, ושידרשו להעמיק עוד יותר את שליטתה של המדינה בכלכלה ובמגזר הפרטי.

   

  הילד של צ'אבס

  נאומו הראשון של מדורו אחרי שצ'אבס הכריז עליו כיורש הצביע על כך שסביר להניח שהוא יאמץ את הרטוריקה הלוחמנית של צ'אבס וינסה להציג את עצמו כחסידו של הנשיא החולה. "אנחנו אסירי תודה עד אין קץ לצ'אבס", אמר מדורו בדמעות בנאום שנשא במהלך הפגנה, ושבו הזכיר גיבורי עצמאות פופולריים והשמיע קריאות ניצחון. אחר-כך הוא הנמיך את קולו באופן דרמטי, סגנון דיבור המזוהה עם צ'אבס. "אנחנו ילדיו של צ'אבס", אמר מדורו.

   

  חוגגים את ניצחון צ'אבס בבחירות באוקטובר (צילום: AFP) (צילום: AFP)
  חוגגים את ניצחון צ'אבס בבחירות באוקטובר(צילום: AFP)

   

  עוד חדשות מהעולם :

   

  מדורו הצליח לשרוד בממשלו של צ'אבס למרות נטייתו של נשיא ונצואלה להפכפכות. הזמן שבו כיהן כשר בממשלת צ'אבס היה ארוך באופן יוצא דופן, לנוכח העובדה שהקבינט של ונצואלה עבר בשנים האחרונות שינויים תכופים. מדורו עשה זאת במידה רבה הודות לכך שמילא פקודות והשמיע הצהרות אנטי-אמריקניות ברחבי העולם.

   

  צ'אבס אחרי הניצחון בבחירות. הפכפכותו לא הכריעה את מדורו (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
  צ'אבס אחרי הניצחון בבחירות. הפכפכותו לא הכריעה את מדורו(צילום: רויטרס)

   

  בשנת 1992, כשצ'אבס נכלא בגין ניסיון הפיכה כושל שהפך אותו למפורסם, ארגן מדורו הפגנות בדרישה לשחרר אותו ואת שותפתו סיליה פלורס, שהובילה את הצוות המקצועי שסייע להביא לשחרור צ'אבס בתוך שנתיים. מדורו ופלורס נחשבים לזוג חזק בממשלת צ'אבס.

   

  מדורו קנה לעצמו שם מגונה של מחוקק דמגוג בשנים הראשונות והסוערות לשלטונו של צ'אבס. הוא ניצב בחזית המאמצים למגר ניסיון הפיכה כושל נגד צ'אבס, שביתה של עובדי נפט ב-2002 ומשאל עם שיזמה האופוזיציה 2004 ושבו התבקשו אזרחי ונצואלה להצביע על הדחתו של צ'אבס. לפי התוצאות, רוב אזרחי ונצואלה תמכו בהשארתו של צ'אבס בתפקיד, אולם באופוזיציה טענו אז לזיופים.

   

  על הפרק: דיאלוג עם האופוזיציה

  כשר החוץ של ונצואלה, מדורו תר את העולם וגינה את מדיניות החוץ של ארה"ב. הוא פיתח בריתות בשווקים מתפתחים כמו אלה של רוסיה וסין. על הקיר באחד ממשרדיו של מדורו מופיע דיוקן ענקי של המנהיג הרוחני ההודי המנוח סאי באבא, שאותו ביקרו הוא ופלורס בשנת 2005. מדורו שהה רבות לצד צ'אבס בזמן הטיפולים שעבר בהבאנה, וכך היה גם לאחרונה בעקבות הניתוח הרביעי.

   

  "ניקולס הוא אדם שיכול לדבר עם כל אחד", אמר חוסה אלבורנוס, שעבד לצדו כמחוקק מטעם מפלגה שהייתה בת בריתה של ממשלת צ'אבס. "העבודה שלו עם איגודי עובדים לימדה אותו לתקשר עם יריביו. אני חושב שהוא יכול לפתוח בדיאלוג עם מנהיגי האופוזיציה כדי להבטיח את הצלחת ממשלתו".

   

  מדורו עשוי להתמודד עם החלטות כלכליות קשות, כולל פיחות צפוי בערך המטבע, עליית מחירים על רקע הסובסידיות הגדולות לדלק וקיצוצים בהוצאות המדינה אחרי הקמפיין הבזבזני שסייע לצ'אבס להיבחר מחדש באוקטובר.

   

  מנהיג האופוזיציה אנריקה קפרילס שהפסיד לצ'אבס בבחירות (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
  מנהיג האופוזיציה אנריקה קפרילס שהפסיד לצ'אבס בבחירות(צילום: רויטרס)

   

  לא מן הנמנע שרעיון העברת השלטון מצ'אבס למדורו מקורו במנהיג קובה לשעבר, פידל קסטרו, המנטור הפוליטי של צ'אבס שלפני שש שנים העביר את השלטון לאחיו הצעיר ראול לאחר שחלה בעצמו. לאחר שקיבל לידיו את המושכות החל אט-אט האח הצעיר לבית קסטרו להתרחק

  מהקומוניזם הריכוזי כל-כך שהונהג בקובה לאורך שנים.

   

  אם מדורו ינקוט הנהגה פרגמטית יותר מאשר צ'אבס, הדבר עשוי לסייע לוונצואלה להתמודד עם בעיות כמו פשע, אינפלציה ושיעור אבטלה שלטענת מבקרי צ'אבס לא זכו לטיפול הראוי. לצ'אבס אמנם יש מוניטין כמי שבוחר את בכירי ממשלתו על בסיס של נאמנות והשקפות פוליטיות, אולם אנשים שעבדו עם מדורו שיבחו אותו לאחרונה ותיארו אותו כאדם מיומן: "הוא באמת איש של אנשים", טען למשל שגריר אקוודור, רמון טורס.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מדורו. יש מי שתולים תקוות ביורש של צ'אבס, ואולי יתבדו
  צילום: רויטרס
  מומלצים