שתף קטע נבחר

שר התמ"ת: "הממשלה אחראית ליוקר המחיה"

שמחון קבל על כך שבעוד שהממשלה מטילה פיקוח הדוק על המגזר הפרטי בתחום מניעת מונופולים וקידום התחרות, היא עצמה מתנהלת כמונופול בתחומים מסוימים וגורמת להתייקרות לא מוצדקת של מוצרי יסוד כמו המים והחשמל

שלום שמחון, שר התמ"ת היוצא אשר בחר שלא להתמודד לכנסת הבאה, נשא היום דברי פרידה בכנס של רשות ההגבלים העסקיים. דבריו הפכו לכתב האשמה חריף כנגד הממשלה שבה הוא חבר, והשפעתה על יוקר המחיה בישראל.

 

"בסופו של יום, אי אפשר שלא לקחת אחריות אישית על יוקר המחיה בישראל ולממשלה יש אחריות אישית על יוקר המחיה בישראל", אמר שמחון. "נתתי דוגמה של שני מוצרים, חשמל ומים, אבל אני יכול לתת גם דוגמאות אחרות. לא נוכל להתעלם לאורך זמן מיוקר המחיה ולחשוב שהוא נמצא בקטע צר. הוא נמצא בשורה של שירותים שמספקת הממשלה ונדרש שינוי משמעותי מצד כולנו כדי לשנות את זה".

 

שמחון קבל על כך שבעוד שהממשלה מטילה פיקוח הדוק על המגזר הפרטי בתחום מניעת מונופולים וקידום התחרות, היא עצמה מתנהלת כמונופול בתחומים מסוימים וגורמת להתייקרות לא מוצדקת של מוצרי יסוד כמו המים והחשמל.

 

"אין רגולציה"

"השנה עולים מחירי המים ואנחנו יודעים שמחיר החשמל יעלה. אלו שני שירותים מרכזיים שהממשלה שולטת בהם והממשלה היא גורם שחוק ההגבלים העסקיים לא כולל אותה. הממשלה, שאני חבר בה המון שנים, אין עליה שום רגולציה משמעותית בתחום ההגבלים העסקיים".

 

"אני חושב שיש יוקר מחיה אמיתי שיכול להיחסך לאזרח בישראל משורה ארוכה של שירותים שהממשלה נותנת. אני לא הסכמתי לחוקק את החוק החדש של שעות עבודה ומנוחה בלי שמנהלי משרדי הממשלה יבינו שהם אחראי בדיוק כמו כל מנהל משאבי אנוש בכל עסק אחר. כפי שדרשתי שגם הממשלה תידרש לתת את הדין במקרה של החוק הזה, אותו הדבר אני אומר על נושא המים והחשמל".

 

"אלו שני שירותים מרכזיים שהממשלה בהם היא מונופול והיא פוגעת בתחרותיות ומחיר המוצר עלה בעשרות אחוזים בשנים האחרונות ואף אחד לא נותן על זה את הדעת. אני לא מזלזל בקוטג', אבל חשבון החשמל של משפחה הוא 1,500-2,000 שקל בחודש וזה קצת יותר משמעותי".

  

שמחון הציע בנאומו כי רשות ההגבלים העסקיים תהפוך מגוף שעוסק אך ורק בפיקוח על התחרות במגזר הפרטי ל"יועץ של הממשלה לענייני תחרותיות". במסגרת תפקיד זה, מציע שר התמ"ת, הרשות תוכל גם לחוות את דעתה על נושאים כמו התנהלותה של חברת החשמל וההשפעה של הקמת תאגידי המים על מחירם.

  

"אם מחר בבוקר מחיר המים לתעשייה עולה ב-17.5% אז אני אומר לכם ש-8% מזה הוא רווח של ספקי המים", אמר השר. במהלך דבריו, הוא פנה אל הכלכלן הראשי של רשות ההגבלים העסקיים, שלומי פריזט, שהיה חבר בצוות יוקר המחיה של ועדת טרכטנברג.

 

"אני רוצה שתדע שרוב הכסף שנועד להורדת יוקר המחיה נמצא במקומות אחרים", אמר לו שמחון. "אני יותר משוחרר לדבר, בין היתר מפני שאני עוזב. ראיתי שורה של מוצרים עולים בהיקפים לא פרופורציונליים בעיקר כי אגף התקציבים יכול היה להרשות לעצמו לנקוט בתהליכים שקראו להם רפורמות אבל הם בעיקר גרמו להתייקרויות

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שלום שמחון
צילום: גיל יוחנן
מומלצים