שתף קטע נבחר

טירונית פלטה צרור כדורים, מ"כית נפצעה קשה

תאונה קשה במטווח בבית ליד: מחקירה ראשונית עולה כי טירונית במשטרה צבאית, שהתגייסה לפני חודש, העבירה את הנצרה לאוטומט. היא נקרה, איבדה שליטה על ה-M-16 ופלטה צרור שפגע במפקדת הכיתה, שנפצעה בחזה, בבטן וברגל

תאונה קשה במטווח של טירוניות משטרה צבאית: מפקדת כיתה נפצעה בצהריים (יום ד') באורח קשה מאוד מפליטת צרור כדורים במטווח באזור בסיס בית-ליד שבשרון. היא נפגעה מכמה קליעים שפגעו בה בחזה, בבטן וברגל. המ"כית, בת 20, פונתה לבית החולים הלל יפה בחדרה והוכנסה לניתוח. בתחילה נשקפה סכנה לחייה, אבל כעבור זמן קצר נמסר כי מצבה יציב. המשטרה הצבאית פתחה בחקירת נסיבות המקרה, והודעה נמסרה למשפחתה.

 

המ"כית נותחה בבית החולים הלל יפה (צילום: נמרוד גליקמן) (צילום: נמרוד גליקמן)
המ"כית נותחה בבית החולים הלל יפה(צילום: נמרוד גליקמן)

 

ל-ynet נודע כי מהחקירה הראשונית עולה שפליטת צרור הכדורים אירעה במטווח שביצעו טירוניות המשטרה הצבאית, שהתגייסו לצה"ל לפני פחות מחודש ועוברות את שלב הטירונות בבסיס ההדרכה בבית ליד. במהלך המטווח, אחת החיילות העבירה את הנצרה ברובה ה-M-16 שלה ממצב של ירי בבודדת לירי באוטומט, בניגוד להוראות הבטיחות.

 

לאחר מכן החיילת נקרה והנשק החל לירות באוטומט. כתוצאה מההדף שנוצר, החיילת איבדה שליטה על הרובה וככל הנראה הוא הוסט לאחור במקום לכיוון המטרות. בעקבות זאת, הנשק כוון בטעות לעבר גופה של מפקדת הכיתה שעמדה מאחור, בתוך סככת המטווח.

 

המ"כית של החיילת נפגעה בחזה, בבטן וברגל - משניים עד ארבעה קליעים שנורו מה-M-16 של החיילת. היא נפצעה באורח בינוני, קיבלה טיפול רפואי ראשוני מצוות הבסיס ובהמשך הידרדר מצבה. החיילת שפלטה את צרור הכדורים מקבלת סיוע נפשי. במקביל, היא מסרה את גרסתה לחוקרי מצ"ח. החוקרים גובים גם עדויות מחיילות וממפקדים נוספים שלקחו חלק במטווח והיו עדים למקרה.

 

החקירה תתמקד בשאלה אם הוראות הבטיחות הועברו במלואן לחיילות בטרם החל המטווח, לפי תיק ההוראות הייעודי לאותו מטווח, ומדוע הוכנס הנשק למצב של אוטומט, ירי שאסור בצה"ל הן באימונים והן בקרב.

 

סגן מנהל בית החולים הלל יפה, ד"ר מיקי דודקביץ', סיפר ל-ynet כי המ"כית הגיעה למקום בערך בשעה 15:00 והועברה ישירות לחדר טראומה, שם קיבלה טיפול ראשוני. "מצבה הוגדר קשה מפגיעות ירי. משם היא הועברה לחדר ניתוח. היא סבלה מפגיעות בבטן ובחזה". הוא אמר כי בהמשך תועבר הפצועה למחלקת טיפול נמרץ.

 

בית החולים הלל יפה, הערב (צילום: נמרוד גליקמן) (צילום: נמרוד גליקמן)
בית החולים הלל יפה, הערב(צילום: נמרוד גליקמן)

 

לפני כארבעה חודשים נהרג לוחם מג"ב, סמל-ראשון חיים חלסצי (21) מנתניה, מפליטת כדור מנשקו של מדריך. המקרה אירע בזמן שהשוטר השתתף במטווח בבסיס הטירונים של מג"ב סמוך ליישוב מכמש שבבנימין. חלסצי הותיר אחריו הורים ואח. 

 

הלוחם ששימש כמדריך קליעה פונה לבית החולים הדסה הר הצופים בירושלים עם פגיעת קליע בחזהו, אולם שם נאלצו הרופאים לקבוע את מותו. בחקירה ראשונית התברר כי הכדור נפלט מנשקו של מדריך אחר לאחר המטווח ופגע בחזהו של חלסצי. חבריו של השוטר שהיו במקום מיהרו להזעיק את כוחות ההצלה ואלה העניקו לו טיפול ראשוני בשטח ופינו אותו לבית החולים.

 

מקרה נוסף שבו נפגע איש כוחות הביטחון בנסיבות דומות אירע באוקטובר בשנה שעברה בקריית שמונה. במקרה זה נפצע חייל צה"ל באורח קשה מפליטת כדור בתוך אוטובוס שבו נסע יחד עם חבריו לגדוד. 

 

Read this article in English

 

בהכנת הידיעה השתתף רענן בן-צור
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בית החולים הלל יפה
צילום: נמרוד גליקמן
סגן מנהל בית החולים הלל יפה, ד"ר מיקי דודקביץ'
צילום: נמרוד גליקמן
מומלצים