שתף קטע נבחר

לוחמה יהודית

אבי אברמצייב משלב בין קהילה יהודית, מצוות חברתיות ואמנויות הלוחמה במכון הקראטה שלו בפלאשינג

מי אמר שאין קשר בין יהדות וקראטה? אם תשאלו את אבי אברמצייב, מדריך קראטה ישראלי שומר מסורת, תורת הלחימה היפנית לא מאוד רחוקה מתורת היהדות.

 

אברמצייב, בן 33, מדריך קראטה בניו-יורק למעלה מ-11 שנים. לפני כשבעה חודשים פתח מכון לקראטה וקרב מגע בשכונת פלאשינג שבקווינס, תחת השם "מגן דוד קראטה". במכון הוא משלב עקרונות מהיהדות בהוראת שיטות הלוחמה. אברמצייב החל ללמוד קראטה כבר בגיל 10, תחת מאמן נבחרת ישראל דאז, גבי מיכאלי, והתאמן בנבחרת ישראל לנוער. מגיל 16 עד 19 נשא בתואר אלוף ישראל לנוער ומאוחר יותר זכה גם באליפות אירופה. במהלך שירותו הצבאי ניצל את כישוריו בקראטה והדריך לחימת פנים אל פנים ולוחמה בטרור.

 

שילוב עקרונות מהיהדות בהוראת שיטות הלוחמה ()
שילוב עקרונות מהיהדות בהוראת שיטות הלוחמה

 

אחרי השירות הצבאי החליט לעבור לארה"ב ולהדריך קראטה בניו-יורק ובספטמבר 2001, שלושה ימים לפני קריסת מגדלי התאומים, הוא נחת בעיר "זה ממש לא גרם לי לחשוב פעמיים", מציין אברמצייב. "האמת היא שהרגשתי ממש כמו בארץ, כי שכשעברתי זו הייתה גם תקופה של הרבה פיגועים בארץ".

 

במהלך חמש השנים הראשונות של אברמצייב בניו-יורק הוא התאמן והדריך קראטה. בשנה השניה שלו כאן הוא כבר זכה במקום שלישי באליפות ארצות הברית בתחום. ב-2007 הוא לקח הפסקה כדי להקים משפחה עם אביבית, שגם היא מדריכת ספורט וקרב מגע. לשניים יש היום שני ילדים, בן חמש וחצי ושנה וחצי. השלישי בדרך.

 

מתי תתחיל ללמד גם אותם קראטה?

"הבכור, דניאל יונה, כבר לומד קראטה מגיל ארבע", מתגאה אברמצייב.

 

השנה, אחרי שהתבסס עם משפחתו בשכונת פלאשינג, ואחרי שנים של הדרכות בבתי ספר ומרכזים חברתיים, החליט אברמצייב שהגיע הזמן להקים מכון קראטה משל עצמו. "שמתי לב שבשכונה שלי יש הרבה ילדים ממשפחות יהודיות מרובות ילדים שמתעניינים בקראטה", אומר אברמצייב, "אבל המחירים ממש גבוהים. אז החלטתי להקים בית ספר עם מחירים נמוכים מהרגיל: שמונים דולר לחודש עבור שני שיעורי קראטה בשבוע. זה מחיר שלא שומעים עליו. אמנם החל מהשנה החדשה, המחיר עולה לתשעים ושמונה דולר לחודש, אבל זה עדיין נחשב זול. קרב מגע הוא ענף מאוד מבוקש והמחירים לשיעורים הם מאוד גבוהים בדרך כלל כי זה נחשב אקזוטי". הרעיון של אברמצייב להוזיל את המחיר השתלם, ובמכון שלו כבר לומדים למעלה משישים תלמידים, מגילאי ארבע ומעלה, כשהמבוגר ביותר הוא תלמיד קראטה בן 59.

 

השם הרשמי של המכון הוא "האקדמיה הניו-יורקית להגנה עצמית", ולוח השיעורים כולל קרב מגע, זומבה, יוגה ואיגרוף. השם "מגן דוד" מצהיר על השקפת עולמו של אברמצייב וגם קושר בין קראטה להיסטוריה היהודית. סיפור המאבק בין דוד לגוליית הוא דוגמה קלאסית ליכולתו של הקטן לגבור על הביריון הגדול בעזרת כוח פנימי, אימון וידע.

 

"מעבר להגנה עצמית", מוסיף אברמצייב, "ילדים אמריקאים צריכים גם פעילות פיזית. הם בקושי יוצאים לשחק ברחוב ומבלים יותר בבתים של אחרים, מול המחשב ומשחקי הווידאו, אז מן הסתם יש כאן בעיה גדולה של השמנה. אצלינו הם מקבלים אימון פיזי שבועי שעוזר להם לשמור על המשקל ולפתח מודעות מגיל צעיר".

 

איך בעיניך יהדות נקשרת לקראטה?

"קראטה זו תורת הלחימה הכי קרובה לאספקטים היהודיים מכל תורת לחימה אחרת", אומר אברמצייב. "יש בה דגש על ניקיון, החל מהמדים הלבנים, משמעת ואיפוק עצמי. אני מכיר בחור שנסע לאוקינווה ביפן, מעוז הקראטה, כדי להתאמן עם הגדולים ביותר וכששמעו שהוא מישראל הראו לו שם כתבים מהתורה שמשקפים בדיוק את אותם העקרונות של הקראטה. גדולי הקראטה יודעים שמקור החוכמה הזו הוא ביהדות".

 

כיצד אתה משלב את ההשקפה הזו בתוכנית הלימוד?

"בכל תחילת וסוף שיעור, למשל, התלמידים צריכים לשנן את חוקי הקראטה, אז אני מוסיף עוד ערכים כמו 'ואהבת לרעך כמוך'. בכל שבוע כל תלמיד צריך להביא מכתב מהוריו המעיד על כך שעשה מעשה טוב לזולת, כך הם מבינים שקראטה ויהדות הולכים יד ביד כדרך חיים.

 

"הקמתי את בית הספר הזה גם כדי שלקהילה היהודית בפלאשינג יהיה מרכז קהילתי להתכנס בו", מסביר אברמצייב. "רוב התלמידים שלי יהודים אבל לא בהכרח. מי שבא ברוך הבא, כמובן".

 

הרבה מהתלמידים שלך הם תלמידי ישיבה. יש משיכה לתחום הקראטה מקרב החוגים הדתיים?

"ועוד איך. אמנם לא בקרב המגזר החרדי האדוק אבל תלמידי ישיבה רבים נחשפים לקראטה דרך תכנים טלוויזיונים והם רוצים ללמוד את זה בעצמם. גם אני, שבאתי מרקע דתי, נחשפתי לקראטה מסרטים של ז'אן קלוד ואן דאם, ברוס לי וכדומה".

 

מה לגבי לימוד קראטה בארץ?

"אחת הסיבות שעברתי לארה"ב אחרי הצבא היא כי ידעתי שהניסיון שרכשתי בצבא יהיה בעל ערך גבוה יותר באמריקה. בישראל יש הרבה חבר'ה שיודעים קרב מגע ולוחמה בטרור. זה לא מרגש אף אחד. בארה"ב זה נכס".

 

‏NY Self Defense Academy / Magen David Karate School

‏70-62 Kissena Blvd, Flushing , NY 11367

‏Tel: 646-420-3796

‏www.karatemagendavid.com

 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים