שתף קטע נבחר

הגשם והנזק: תחנות רכבת הוצפו, נהגים חולצו

עיכובים משמעותיים בתנועת הרכבות בכל אזור החוף: רכבת הרצליה הוצפה, נוסעים נאלצו לעבור דרך הפסים ולקפוץ מעל גדרות. נתיבי איילון הוצפו באזור הרצליה, נהגים והולכי רגל שנתקעו בשלוליות ענק חולצו על ידי כבאים. בערים רבות הוצפו רחובות, בשרון ירדו יותר מ-100 מ"מ. ושיא הסערה עוד לפנינו

שיא הסערה עדיין לא כאן, אבל הגשמים העזים שירדו ביומיים האחרונים במרכז הארץ כבר גורמים למפגעים תחבורתיים. תחנת הרכבת בהרצליה נחסמה דווקא בשעות העמוסות ביותר של השבוע - שעות הבוקר של יום ראשון. גם תחנת הרכבת בבאר יעקב הוצפה, והנוסעים דרומה לא יכולים להיכנס אליה.

 

כל עדכוני בחירות 2013 - באתר הבחירות של ynet

הסיפורים הכי חמים לפני כולם - בפייסבוק של ynet

 

עקב הגשמים העזים, העלייה במפלס נחל איילון וההצפות באזור - נחסם המעבר התת-קרקעי בתחנת הרצליה לרציפים, ורכבות הנוסעים לא עוצרות בתחנה. גולשים ששלחו מייל אדום ל-ynet סיפרו כי נוסעים ש"נלכדו" בתחנה המוצפת בהרצליה נאלצו לעבור דרך פסי הרכבת ולקפוץ מעל הגדרות כדי לצאת מהתחנה. בנוסף, חילצו כבאים שני הולכי רגל וחמישה נהגים שנתקעו עם רכביהם בשלוליות בכניסה לתחנה. הכבאים נשאו את חלקם ואחרים חילצו בכבאית.  

 

בבוץ ובגשם. תחנת הרכבת בהרצליה (צילום: אופק אורן) (צילום: אופק אורן)
בבוץ ובגשם. תחנת הרכבת בהרצליה(צילום: אופק אורן)

 

בתחנת הרכבת בהרצליה. העציץ כמעט כוסה במים (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
בתחנת הרכבת בהרצליה. העציץ כמעט כוסה במים(צילום: עידו ארז)

גם המעבר התת-קרקעי הוצף (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
גם המעבר התת-קרקעי הוצף(צילום: עידו ארז)

אין רכבות בהרצליה, הנוסעים מחכים לאוטובוס (צילום: אמיר לוי) (צילום: אמיר לוי)
אין רכבות בהרצליה, הנוסעים מחכים לאוטובוס(צילום: אמיר לוי)

 

גם בתחנת הרכבת בנתניה נתקעו לפחות ארבעה נהגים בשלולית גדולה צמוד לקניון הדרים, באזור התעשייה הישן, וצוותי הכיבוי הוזעקו לחלצם. מזג האוויר הסוער גרם לעיכובים בלוח הזמנים של הרכבות בקו החוף. מרכבת ישראל נמסר כי היא מספקת הסעות מתחנת הרצליה לבית יהושע ולתחנת תל-אביב סבידור, ושכתחליף לרכבת שלא עוצרת בבאר יעקב לכיוון דרום, מתקיים שירות אוטובוסים לתחנת לוד.

 

נקלעתם לגשם? נתקעתם בשלולית? שלחו סרטונים במייל אדום או למספר 5335

 

בנוסף, נחסמו גם כבישים רבים ברחבי הארץ. בהרצליה נחסמו לזמן קצר נתיבי איילון ממחלף שבעת הכוכבים לתנועה לכיוון צפון, ורחוב הרב קוק, שנחסם לשני הכיוונים. הם נפתחו מחדש מאוחר יותר. בעיר רחובות נחסמו לתנועה כמה רחובות, ובהם כביש העוקף המזרחי בעיר. הכביש נחסם לבאים מכיוון דרום ועד צומת בית העלמין עקב הצפות.

 

רכב מפלס דרכו בטירה (צילום: רובה סמרה) (צילום: רובה סמרה)
רכב מפלס דרכו בטירה(צילום: רובה סמרה)

 

צומת בטייבה הפך לאגם (צילום: חסן שעלאן) (צילום: חסן שעלאן)
צומת בטייבה הפך לאגם(צילום: חסן שעלאן)

השלולית בטירה התפשטה לכל הרחוב (צילום: רובה סמרה) (צילום: רובה סמרה)
השלולית בטירה התפשטה לכל הרחוב(צילום: רובה סמרה)

 

בשל מזג האוויר, הרוחות העזות והגלים הגבוהים נסגרו הרציפים המזרחיים ורציף כרמל בנמל חיפה. מהנהלת הנמל נמסר כי הרציפים המערביים הפנימיים יותר ממשיכים לפועל כרגיל. משבי הרוח גם גרמו לקריסת כמה עצים. הראל וקנין, תושב כפר סבא, סיפר כי אחד מהם התמוטט בחניית הבניין, הרס שתי מכוניות וגרם נזק לנוספות. "העץ קרס על ביתנו ועל המכוניות", הוא ציין, "כל אלו שלא יכלו להוציא את הרכב או שהרכב שלהם נדפק, כולם הזמינו מוניות לבלוק".

 

אמש הכבישים החלקלקים הובילו גם לכמה תאונות דרכים. בתאונת שרשרת בכביש 1 נפצעו קל שלושה בני אדם באורח קל, שבה היו מעורבים תשעה כלי רכב. כבאים חילצו אישה שנתקעה בשלולית ענק ליד קניון בת-ים.


טבלת משקעים ב-6.1.03 - מתחילת המערכת

כמות המשקעים שירדה מתחילת המערכת
היישוב הכמות שירדה מתחילת המערכת
רמת הגולן 50
כנרת 46
צפת 38
כפר ורדים 36
נהלל 54
חיפה 32
זכרון יעקב 54
נתניה 65
כפר סבא 117
תל-אביב 72
ראשון לציון 55
אשדוד 40
ירושלים 23
באר שבע 4
ערד 1

 

העץ שקרס ליד בניין בכפר סבא. "אנשים הזמינו מוניות" (צילום: הראל וקנין) (צילום: הראל וקנין)
העץ שקרס ליד בניין בכפר סבא. "אנשים הזמינו מוניות"(צילום: הראל וקנין)

 

מכוניות מנסות לעקוף את השלולית בכביש בכפר סבא (צילום: ליאור קצף) (צילום: ליאור קצף)
מכוניות מנסות לעקוף את השלולית בכביש בכפר סבא(צילום: ליאור קצף)

 

שיאנית הגשמים מתחילת המערכת הייתה כפר סבא, שבה ירדו 117 מ"מ מערב יום שישי. בהפרש ניכר, הגיעה תל אביב למקום השני בדירוג המשקעים עם 72 מ"מ, ולאחריה נתניה (65), בת ים (64), ראשון לציון (55), נהלל וזכרון יעקב (54), רמת הגולן (50) ואזור הכנרת (46). מרשות המים נמסר עוד כי בזכות הגשמים עלה מפלס הכנרת מאז יום חמישי ב-6.5 סנטימטרים.

 

דובר רשות המים, אורי שור, ציין כי במהלך סוף השבוע התווספו לכנרת שני סנטימטרים רק כתוצאה מגשם ישיר שירד על האגם. "חודש ינואר החל באופן סוער, לאחר שהחודשיים הקודמים הסתיימו כגשומים מהממוצע בצפון הארץ", הוסיף. "גם במרכז הארץ צפויים ליהנות עתה מכמויות משקעים גדולות אשר יגבירו את הזרימה בנחלים ואת החלחול למאגרי מי התהום".

 

באתר החרמון נותרו מאוכזבים: "רק 4 ס"מ"

עם זאת, שביעות הרצון ממזג האוויר לא טיפסה צפונה במעלה ההר. מנכ"ל אתר החרמון, שאול אוחנה, סיפר הבוקר כי "אנחנו מאוכזבים כרגע משום שירד שלג מעורב בגשם. עכשיו יש בערך ארבעה סנטימטרים של שלג ברכבל התחתון, ולא ניתן כרגע לפתוח את האתר, הוא ייפתח אם יירד מספיק שלג. זה בא בהפתעה, לעתים ההבדל הוא של שתי מעלות".

 

היום מזג האוויר בצפון יוסיף להיות גשום וסוער וינשבו רוחות ערות. בחרמון יוסיף לרדת שלג. במרכז הארץ הגשם ייעשה מקומי וייתכנו הפוגות גדולות. בדרום ייעשה אביך וייתכנו סופות חול. בלילה יתחדש הגשם במרכז הארץ, יתפשט לנגב וילווה בסופות רעמים. בכל האזורים הרוחות יתחזקו משמעותית עם חשש חמור לנזקים ולהצפות באזורים רבים. במדבר יהודה, בבקעת הירדן ובנגב קיים חשש לשיטפונות.

 

הצפה באשדוד במהלך הלילה (צילום: אבי רוקח) (צילום: אבי רוקח)
הצפה באשדוד במהלך הלילה(צילום: אבי רוקח)

שלולית באשדוד. נהג יצא מהרכב שנתקע ונרטב (צילום: אבי רוקח) (צילום: אבי רוקח)
שלולית באשדוד. נהג יצא מהרכב שנתקע ונרטב(צילום: אבי רוקח)

 

בים התיכון תנשב רוח דרום מערבית במהירות של 30-40 קמ"ש, שעשויה

להגיע גם ל-60 קמ"ש. בלילה הרוחות יתחזקו משמעותית, והן אף עשויות להגיע למהירות מדהימה של 120 קמ"ש. הים יהיה רוגש עד גועש, גובה הגלים - בין 300 ל-800 ס"מ. בלילה הים ייעשה גועש עד זועף והגלים עשויים להגיע לגובה לא ייאמן של 10 מטרים.

 

מחר מזג האוויר יהיה גשום וסוער בצפון ובמרכז, תחול ירידה נוספת בטמפרטורות והגשם ילווה בסופות רעמים ובברד. ינשבו רוחות עזות עם חשש חמור לנזקים וקיים חשש להצפות מקומיות. גשם מקומי יירד בנגב וקיים חשש לשיטפונות במדבר יהודה, בבקעת הירדן ובנגב. בדרום ייתכנו גם סופות חול וישרור אובך. הרוח עשויה להגיע ל-120 קמ"ש, הגלים - ללא פחות מ-11 מטרים. בחרמון יירד שלג כבד. ביום שלישי בלילה קיימת אפשרות שהשלג יתפשט לפסגות הרי הגליל ואף לפסגות הגבוהות של הרי המרכז, וביום רביעי קיים סיכוי אפילו לשלג בירושלים.

 

בהכנת הידיעה השתתפו אחיה ראב"ד וחן לחמני
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הצפה בתחנת הרכבת בהרצליה
צילום: שימי דונט
שטים באשדוד
צילום: אבי רוקח
נתיבי איילון נחסמו בהרצליה
צילום: ניר גל
מומלצים