שתף קטע נבחר

שיא של עשור בזרימת נחלי הצפון, נזקים לחקלאות

בנחלים הדישון, עמוד, צלמון וחצור נרשמה הספיקה הגבוהה ביותר מאז 2003 וברשות המים מזהירים מהצפות. החקלאים בצפון ובחוף הכרמל כבר דיווחו על נזקים: 20 אלף דונם נפגעו בסופה. הכנרת עלתה ב-10 ס"מ ביממה האחרונה. הצפי: עוד 30 ס"מ במערכת הנוכחית

גשם בעתו: בנחלי אגן הכנרת נרשמה היום (ב') ספיקת המים הגבוהה ביותר מאז פברואר 2003, אך הגשמים הביאו עמם גם בשורות פחות טובות: 20 אלף דונמים של מטעים הוצפו במי גשמים וחקלאי הגליל מדווחים על נזקים שטרם ניתן לשער את גודלם. הבוקר הוצף קניון עזריאלי במודיעין. "הכול הפך לוונציה", סיפר אחד האנשים במקום. איש לא נפגע.

 

נרטבתם? נתקעתם בפקק? שלחו לנו סרטונים באימייל האדום או ב-SMS למספר 5335

   

  

 

עופר ברנע, מנהל המחלקה החקלאית בחברה לפיתוח הגליל העליון, סיפר: "עקב הצפות ניזוקו שטחים בעמק החולה. תפוחי אדמה, גזר, חיטה ואפונה שנבטו נמצאים מתחת למים, והם לא יחזיקו מעמד אם הם לא יתנקזו בקרוב. המים כרגע עומדים, ואנחנו נמצאים רק בתחילת המערכת החורפית".

 

כל עדכוני בחירות 2013 - באתר הבחירות של ynet

הסיפורים הכי חמים לפני כולם - בפייסבוק של ynet

 

באזור חוף הכרמל גרמו הרוחות נזקים כבדים למטעי הבננות, בעיקר הצעירים. החקלאים מגנים על המטעים ב"בתי רשת" אולם בחלק מהמקרים קרסו הרשתות. רפי כהן מניר עציון איבד כ-170 דונם של שתילי בננות צעירים שנשברו מעוצמת הרוח. לדבריו, עוד לא ניתן להעריך את הנזק הכלכלי אך יש צורך להקים מחדש את בתי הרשת שקרסו והשבירה תגרום לאיחור בהתפתחות שתילי הבננות. "ידענו על הסערה ונערכנו, אבל בכל מקרה זה לא נעים".

 

מטעי בננות בחוף הכרמל (צילום: אבישג שאר ישוב) (צילום: אבישג שאר ישוב)
מטעי בננות בחוף הכרמל(צילום: אבישג שאר ישוב)

מקורות הירדן, שדה נחמיה (צילום: אביהו שפירא) (צילום: אביהו שפירא)
מקורות הירדן, שדה נחמיה(צילום: אביהו שפירא)

נהר הירדן (צילום: קרולין אבו ג'בל) (צילום: קרולין אבו ג'בל)
נהר הירדן(צילום: קרולין אבו ג'בל)
 

מי הגשמים הביאו לעלייה של 10 ס"מ ביממה האחרונה במפלס הכנרת (וב-17 ס"מ מאז יום חמישי) שעומד כעת על גובה 211.72 מטרים מתחת לגובה פני הים. נהר הירדן עלה בחלקו על גדותיו והציף שטחים סמוכים לו באזור שדה נחמיה. גם בנחל הירמוך, נרשמה ספיקת מים גבוהה. ברשות המים צופים שהכנרת תעלה ב-30 ס"מ נוספים עד סוף המערכת הנוכחית.

 

בנחלים של אגן הכנרת - דישון, עמוד, צלמון וחצור נרשמה הספיקה הגבוהה ביותר מאז פברואר 2003. בנחל דישון נמדדו הבוקר 19 קוב מים בשנייה, לעומת 14 קוב בפברואר 2003. בנחל צלמון עברו בצהריים 18 קוב מים בשניה לעומת 15 ב-2003, ובנחל עמוד נמדדה זרימה של 14 קוב מים בשנייה, כמו לפני עשור. ברשות המים ציינו כי עם התחזקות הגשמים מחר, עשויות לגדול כמויות הספיקה בחלק מהנחלים ותיתכן הצפה בחלקם.  

  

חורף סוער - ידיעות נוספות בחדשות ynet:

ישראל סוערת: קניון מודיעין הוצף, נזק כבד לרכוש

3 נפצעו מעצים שקרסו, שיבושים באספקת החשמל

טייבה ולוד הפכו לנהר: "כל שנה - אותה בעיה"

 

בגליל המערבי התמלא אגם המונפורט למלוא הקיבולת. "מי הגשמים שירדו באזור מעלות תרשיחא מילאו את האגם עד גדותיו ועובדי עירייה נאלצו לשחרר את זרימת המים", סיפרה דוברת עיריית מעלות עינב הדרי. מאגר המים המלאכותי משמש לשיט בכלי שיט קטנים בלבד.

 

אגם המונפורט (צילום: שלמה שרביט, עיריית מעלות-תרשיחא) (צילום: שלמה שרביט, עיריית מעלות-תרשיחא)
אגם המונפורט(צילום: שלמה שרביט, עיריית מעלות-תרשיחא)

כביש הצפון ליד מערת פער (צילום: שרון בן-דוד) (צילום: שרון בן-דוד)
כביש הצפון ליד מערת פער(צילום: שרון בן-דוד)

הירמוך. ספיקת שיא (צילום: אבנר רון) (צילום: אבנר רון)
הירמוך. ספיקת שיא(צילום: אבנר רון)

נחל סער (צילום: גור חמל) (צילום: גור חמל)
נחל סער(צילום: גור חמל)

מפל עיט (צילום: מיכאל שמידט) (צילום: מיכאל שמידט)
מפל עיט(צילום: מיכאל שמידט)
  

 

בית המחסה בעטרות של אגודה לצער בעלי חיים בירושלים (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
בית המחסה בעטרות של אגודה לצער בעלי חיים בירושלים(צילום: גיל יוחנן)

 

 (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
(צילום: גיל יוחנן)

 

בכמה מעיקולי הכביש העולה לחרמון הציפו יובלי מים שעלו על גדותיהם את הכביש, והותירו עליו אבני סחף בגודל כדור טניס. בכפר הדרוזי מג'דל שאמס לא ירד עדיין שלג, אך כמאה מטרים מעל הכפר, בשער הכניסה להר החרמון שררה עלטה כבדה בשל הערפל הכבד. תערובת של קרח, מים ושלג על הכביש מונעת כניסה לאתר בכלי רכב פרטיים, ובהנהלת האתר הביעו תקווה שאולי בשבוע הבא ייפתח האתר לסקי.

 

שלט קרס בדרך הטייסים בתל-אביב (צילום: ליאור ששו) (צילום: ליאור ששו)
שלט קרס בדרך הטייסים בתל-אביב (צילום: ליאור ששו)

רטוב וקר. שלוליות בנתניה (צילום: מירב דלמן) (צילום: מירב דלמן)
רטוב וקר. שלוליות בנתניה (צילום: מירב דלמן)

אגם המונפורט בצפון עלה על גדותיו (צילום: שלמה שרביט, עיריית מעלות-תרשיחא) (צילום: שלמה שרביט, עיריית מעלות-תרשיחא)
אגם המונפורט בצפון עלה על גדותיו (צילום: שלמה שרביט, עיריית מעלות-תרשיחא)

ורק באר שבע שרויה בענן חול ואובך (צילום: הרצל יוסף) (צילום: הרצל יוסף)
ורק באר שבע שרויה בענן חול ואובך (צילום: הרצל יוסף)

 

רק חול וחול. באר שבע, היום (צילום: מאיה בת אל) (צילום: מאיה בת אל)
רק חול וחול. באר שבע, היום (צילום: מאיה בת אל)

 

על שפת ימה של נהריה, לצד מראות הטבע המרהיבים, חיכו בעלי העסקים ותושבי העיר בחשש לריטואל החורפי - גאיית הגעתון והצפת הרחובות ובתי העסק הסמוכים. בפתחם הונחו שקי חול סמליים במטרה לחסום את המים. בשעות הצהריים הגיע המפלס רק למחצית הגובה אך בנהריה יודעים כי די בכמה שעות נוספות של גשם רציף באזור מעלות, כדי לגרום להצפה כמו זו שהייתה רק לפני שבועיים.

 

"אני לא יודעת אם השקים יעזרו, אבל מקווים", אמרה עובדת באחת המסעדות. הים הסוער ושצף הקצף של הנחל, הוציאו מהבית את מיכל וישראלה דהן, אם ובתה, לטיול חורפי. הן גרות מול הים אבל רצו לראות אם מעגן הסירות בשפך הגעתון כבר מלא. "אנחנו תמיד יוצאות לטייל כשיש סערה", אמרו בעודן נאבקות במטריות שאיימה לקחת הרוח. "זה הזמן הכי יפה לראות את הים. בכל מקרה הגיע נזמן לטפל בשפך, כך שלא כל שנה יהיו הצפות. בכל חורף אומרים לנו 'בשנה הבאה', אבל אולי עכשיו עם הבחירות יזוז משהו", הביעו תקווה.

 

קפה בוץ ב"ארומה" בקניון מודיעין (צילום: רועי בש) (צילום: רועי בש)
קפה בוץ ב"ארומה" בקניון מודיעין (צילום: רועי בש)

מגבים נגד איתני הטבע בקניון במודיעין (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
מגבים נגד איתני הטבע בקניון במודיעין (צילום: אוהד צויגנברג)
 

 

כאמור, הבוקר הוצף קניון מודיעין וזו לא הפעם הראשונה שזה קורה. מנכ"ל הקניון, יורם פיק, סיפר שזו השנה השלישית ברציפות שבה מערכת הניקוז החיצונית של העירייה קורסת, "המים חדרו מהרחוב, תוך שניות הופיע גל של מים בגובה חצי מטר, פוצץ את הדלתות העשויות זכוכית והמים נכנסו לחנויות".

 

ליבה כהן, מנהלת אירועים מטעם עיריית מודיעין, נאלצה לפנות את התלמידים שהגיעו לאולם שבקניון לצורך פעילות לימודית. "החשמל הופסק ונהיה חושך מוחלט. נאלצנו להפסיק את האירוע, ראינו דרך החלונות שהמים מתחילים להיכנס פנימה. התלמידים היו פשוט בהיסטריה, גם אני חששתי מפני שיש מספר תלמידים שהם מוגבלים ולא ידעתי כיצד להוציא אותם. בסופו של דבר, יחד עם כוחות ביטחון ומשטרה פינינו את כולם אל בית הספר".

 

נזקים נגרמו גם במספר מוסדות לימוד. בבית הספר "חוגים" בחיפה התעופף גג פלסטיק המכסה את אחת החצרות. גם במועצה האזורית חוף הכרמל ניזוקו מספר מוסדות חינוך, כאשר כפר הנוער "ימין אורד" שסמוך לעין הוד ספג את עיקר פגעי מזג האוויר. במקום קרסו מספר קראווילות שמשמשות למגורי התלמידים מאז אסון כרמל, שבו נשרפו מבני המגורים בכפר.

 

בהכנת הכתבה השתתפו אחיה ראב"ד, נרי ברנר, מאור בוכניק, גלעד מורג, נועם (דבול) דביר ובועז פיילר
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מפל עיט שוצף
צילום: מיכאל שמידט
מטעים בנווה אטיב
צילום: אביהו שפירא
סערה בחרמון
צילום: אביהו שפירא
מפלסים דרך בהר
צילום: אביהו שפירא
מומלצים