שתף קטע נבחר

סקר: גיוס חרדים? ניצול ציני מצד פוליטיקאים

הציבור התייאש ממציאת פתרון לסוגיית השוויון בנטל, כך עולה מסקר ynet-גשר. כ-60% סבורים שהפוליטיקאים מנצלים את עניין גיוס החרדים בצורה לא הוגנת בקמפיין הבחירות, וכמחצית לא מאמינים שמי מהם יפתור את הסוגיה

הציבור הישראלי רוצה שוויון בנטל, אך לא מאמין לפוליטיקאים המבקשים זאת. כך עולה מסקר ynet-גשר, המגלה כי 93% סבורים שעל הציבור החרדי להתגייס לשירות צבאי או אזרחי, ואולם 59% משוכנעים כי הקמפיין שמובילות חלק מהמפלגות בעניין הוא ניצול ציני של הנושא למטרות פוליטיות.

 

כל עדכוני בחירות 2013 - באתר הבחירות של ynet

כל מה שמעניין בעולם היהודי - בפייסבוק שלנו. כנסו

 

 

הסקר נערך על ידי מכון המחקר "פאנלס", באמצעות פאנל המשיבים האינטרנטי Panel4all, בקרב 514 מרואיינים - מדגם מייצג של האוכלוסייה היהודית הבוגרת בישראל. טעות הדגימה המירבית: 4.4%. על השאלה "האם לדעתך על הציבור החרדי לשרת בצבא?" השיבו 49% - "כמו כולם", 37% - "בצבא או בשירות הלאומי" ו-7% - "בשירות הלאומי". 7% הנותרים בחרו באפשרות הרביעית – "הייתי פוטר אותם מכל מחויבות".

 

מפילוח להגדרות דתיות עולה כי רוב החילונים והמסורתיים סבורים כי יש לחייב את החרדים בשירות "רגיל" (58.5% ו-49% בהתאמה), הדתיים מסתפקים בשירות כלשהו – צבאי או אזרחי (50%), ואילו החרדים היו פוטרים את עצמם מחובה זו (62%).

 

הצבעת אי-אמון

האם הפוליטיקאים מנצלים את עניין גיוס החרדים בצורה לא הוגנת בקמפיין הבחירות? 59% השיבו בחיוב ו-41% בשלילה. 100% מהחרדים, 81% מהדתיים, 60% מהמסורתיים וגם 50% מהחילונים אינם מאמינים לכנות הפוליטיקאים בנושא זה.

 

חוסר האמון משתקף גם בשאלה השלישית בסקר – "מבין המועמדים הבאים, איזה מהם כראש ממשלה יפתור לדעתך יותר טוב את בעיית השוויון בנטל?" התשובה: 27% סבורים שבנימין נתניהו יעשה זאת, 23% מאמינים בשלי יחימוביץ' אך 50% השיבו: "אף אחד מהם".

 

ניתוח התוצאות מלמד כי המסורתיים אופטימיים מכולם: 42% מהם אמרו שאיש מהשניים לא יצליח לפתור את העניין,

אך בעיניי 41% נתניהו יכול לעשות זאת. לעומתם, 62% מהחרדים, 58% מהדתיים ו-51% מהחילונים לא מאמינים בשניהם.

 

אילן גאל-דור, מנכ"ל "גשר", אומר כי "הנכונות להבין את צורכי החרדים מצד אחד, וחשיבות השתלבותם מצד שני - מביאים את רוב החברה הישראלית לקדם מהלכים שייצרו הדרגה והבנה לקראת השילוב". הוא מוסיף כי "רק בדיאלוג אמיתי ניתן לקדם מהלכים חברתיים כל כך משמעותיים".

 

 • חילונים, אל תקראו לנו "אוכלי חינם"/ איציק מצרפי
 •  

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  הציבור סבור שאיש לא יפתור את בעיית אי השוויון בנטל
  צילום: גיל יוחנן
  דרוש דיאלוג אמיתי. אילן גאל-דור
  מומלצים