שתף קטע נבחר

צילום: אסף גדיש, רועי קופר, lowshot

שלג בגולן, בתי הספר לא ייפתחו: "נכין ברד טבעי"

בקיבוצים הצפוניים אל-רום ומרום הגולן כבר ראו לבן, והלילה צפוי שלג גם בפסגות נוספות בגולן ובגליל - וכנראה אף בצפת. כמו שאר ילדי צפון הרמה, גם אופיר בת ה-11 ממרום גולן תישאר מחר בבית - והיא כבר מתרגשת: "נעלה להר בנטל ונתגלש בשלג"

אחרי שפסגת החרמון וסביבתה נצבעו לבן - גם בהרי הגליל העליון ובצפון רמת הגולן נערכים לשלג הראשון של החורף. הערב (ג') החל להיערם שלג באזור קיבוץ מרום גולן בצפון רמת הגולן, בגובה 990 מטר. עוד לפני כן זכו תושבי אל-רום הצפוני יותר לפתיתים לבנים שנערמו בקיבוץ.

 

מחר - 9 בינואר: שלג צפוי לרדת גם בירושלים

כל עדכוני בחירות 2013 - באתר הבחירות של ynet

הסיפורים הכי חמים לפני כולם - בפייסבוק של ynet

 

במועצה האזורית גולן הוחלט כי מחר לא יתקיימו לימודים בצפון רמת הגולן - בבית ספר הצבי במושב קשת ובבית ספר אביטל בקיבוץ מרום גולן - בגלל שלג וקרח שיכסו את הכבישים. גם בצפת נערכים לאפשרות של ביטול הלימודים. "הצפי הוא לשלג כבד בלילה", הסבירה דליה עמוסף, דוברת מועצה אזורית גולן. היא אמרה כי "ביטול הלימודים נובע מההיבט הבטיחותי של ההסעות. אנחנו ערוכים עם מפלסות, יחד עם חברת 'נתיבי ישראל' (מע"צ), משטרת התנועה והצבא לפינוי הצירים ופיזור מלח בכבישים".

 

מג'דל שמס לבנה. מחר השלג יגיע גם ליישובי הסביבה (צילום: אביהו שפירא) (צילום: אביהו שפירא)
מג'דל שמס לבנה. מחר השלג יגיע גם ליישובי הסביבה(צילום: אביהו שפירא)


 

לוחמי צה"ל בחרמון המושלג (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
לוחמי צה"ל בחרמון המושלג(צילום: דובר צה"ל)

יחידת השלגים. דואגים לניוד לוחמים ופילוס צירים (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
יחידת השלגים. דואגים לניוד לוחמים ופילוס צירים(צילום: דובר צה"ל)

 

החרמון מכוסה שלג הבוקר. האתר צפוי להיפתח בהמשך השבוע (צילום: אחיה ראב"ד ) (צילום: אחיה ראב
החרמון מכוסה שלג הבוקר. האתר צפוי להיפתח בהמשך השבוע(צילום: אחיה ראב"ד )

 

אופיר שופוטינסקי, בת 11 מכיתה ה' בבית הספר שבקיבוץ מרום גולן, מקווה להחליף בבוקר את ילקוט הלימודים במזחלת. "בחורף שעבר לא הלכתי כמה ימים לבית ספר, זה כיף. משחקים בשלג, עולים להר בנטל ומתגלשים. כשרוצים להתחמם הולכים לשתות שוקו בבית". לצד המשקה החם, מקווה אופיר להצטנן עם ארטיק תוצרת בית: "אני והחברות גם אוהבות לקחת שלג, להוסיף לו תרכיז פטל, ולהכין ברד טבעי".

 

בעיר צפת צופים שלג גם בשכונות הנמוכות - לא רק בשכונת איביקור הגבוהה של הר כנען. "יש סיכוי לשלג בצפת בכל השכונות, לפי התחזית מדברים על מינוס 2 מעלות. בשעה 6 בבוקר תיעשה הערכת מצב ויוחלט אם לפתוח את הלימודים", אמר דובר העירייה שלמה חדד, והדגיש: "אם יהיה קרח על הכביש לא ניקח סיכון".

 

הדובר חידד הוראות בטיחות לתושבים: "בתוך העיר עצמה, העצה היא לא לנסוע. כרגע מערכת הטלפונים בעיריית צפת קרסה, אז כל הפניות יהיו רק דרך המוקד העירוני. מבחינת המצב בצפת כרגע - קרס אחד הקירות בשוק העירוני, לכן מחר יישאר השוק סגור".

 

הכוח המפלס בכוננות: "כבר לא נלחמים בשלג"

בזמן שהתלמידים יתכרבלו מתחת לשמיכות וייהנו ממנוחה בבית, בחוץ יעבדו קשה אנשי יחידת פינוי השלגים חרמון. כולם אנשי מילואים וקבע שמפלסים את הדרכים בהר, דואגים להעברת אספקה והסעה למוצבי צה"ל ולא שוכחים להסיע את החיילים הביתה מהבסיסים המושלגים.

 

המפלסים ברמת הגולן בכוננות (צילום: אביהו שפירא) (צילום: אביהו שפירא)
המפלסים ברמת הגולן בכוננות(צילום: אביהו שפירא)

 

מפקד היחידה, רב נגד אבי בצלאל, סיפר כי הצוות נכנס לפעילות לפני כשבועיים עם הופעת הפתיתים הראשונים על ההר באמצע דצמבר. "יום עבודה מתחיל עם פיזור מלח על הכביש. בגדול סדר היום שלנו עוסק בכל מה שקשור לניוד. בימים האחרונים קו הניוד שלנו התחיל ממג'דל שמס שכבר שם מצטבר לעתים קרח, ולא דווקא במפלס העליון", סיפר בצלאל. ראש הצוות התייחס גם לקושי בפעילות בשיא החורף: "תפקיד היחידה הוא לעבוד בתנאים קיצוניים, רוחות עזות וערפל שתמיד יש כאן גם בנובמבר וגם באוקטובר - וכמובן סופות שלגים חזקות".

 

רב נגד בצלאל מפלס את כבישי הרמה בעוד בביתו ביישוב שלומי נשארים רעייתו וארבעת ילדיו. "יש לי עורף חזק, המשפחה שלי בבית", הדגיש מפקד היחידה. אחרי שנות ניסיון רבות ביחידה מספר בצלאל על השינוי בגישת העבודה: "בעבר הרחוק היינו נלחמים בשלג - כל הזמן מנסים לפנות אותו. זו הייתה עבודה שוחקת של 24 שעות, כדי שכל הזמן הציר יהיה נקי. אבל בעשור האחרון אנחנו נוסעים על השלג, לא נלחמים בו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לוחמי צה"ל בסיור בשלג
צילום: דובר צה"ל
מומלצים