שתף קטע נבחר

מאות בתים הוצפו בשרון, חיל הים פינה בסירות

300 בתים הוצפו בבת חפר לאחר שנחל שכם עלה על גדותיו, 14 משפחות פונו ויעבירו את הלילה במרכז הקהילתי. "המים פרצו חומה וצונאמי שטף אותנו", העיד ראש המועצה. שייטת 13 הוזעקה גם לחדרה וסייעה בחילוץ עשרות תושבים בסירות גומי

חיל האוויר חילץ לכודים בבאקה אל-גרבייה ובטייבה, וגם חיל הים מתגייס למאמץ: לא פחות מ-300 בתים הוצפו הערב (יום ג') ביישוב בת חפר שבשרון, לאחר שנחל שכם עלה על גדותיו והציף את האזור. למקום הוזעקו צוותים מתחנת כיבוי וחילוץ נתניה - וכן אנשי חיל הים. לוחמי שייטת 13 מחיל הים הוזעקו גם לחדרה, שהוצפה אף היא. ynet העביר שידור חי מבת חפר.

 

החילוץ הדרמטי (צילום: ג'ורג' גינסברג) (צילום: ג'ורג' גינסברג)
החילוץ הדרמטי(צילום: ג'ורג' גינסברג)

 

14 משפחות פונו מבתיהן בבת חפר. חלק מהמפונים, בהם עשרות מבוגרים וילדים, כבר הועברו על ידי המועצה האזורית עמק חפר למרכז הקהילתי ביישוב. הם צפויים להעביר שם את הלילה. ראש המועצה האזורית עמק חפר, רני אידן, הסביר כי הגשמים העזים שירדו עוד בסוף השבוע במורדות המערביים של השומרון גרמו לעליית מפלס המים בנחל שכם, עד לפריצת חומה מפרידה. "גל צונאמי ענק שטף את בת חפר", הוא סיפר בשידור החי ב-ynet. "המים הגיעו לגובה שני מטר. התושבים נרתמו וכוחות חיל הים חילצו אנשים עם סירות".

 

כל עדכוני בחירות 2013 - באתר הבחירות של ynet

הסיפורים הכי חמים לפני כולם - בפייסבוק של ynet

  

ראש המועצה הוסיף כי בשלב הזה לא ידוע על נפגעים. "אין קורבנות, יש גם מזל. כרגע מצאנו מקומות לינה אצל חברים, ואנחנו נערכים גם במתנ"ס. כבר מחר בבוקר נתחיל באמצעות מתנדבים רבים לנסות לשקם את הבתים של התושבים". לדברי אידן, הגורמים המקצועיים בודקים כעת איך להסיט את זרם הנחל כדי להוריד את מפלס המים בבת חפר. "נעבוד עם מהנדסים ונראה איך מצד אחד ממגנים את בת חפר מחדירות ומצד אחר מאפשרים מעבר מספיק גדול למים בנחל".

 

המים בחדרה חצו את קו הברך (צילום: ג'ורג' גינסברג) (צילום: ג'ורג' גינסברג)
המים בחדרה חצו את קו הברך(צילום: ג'ורג' גינסברג)

 

נחל חדרה עולה על גדותיו. עשרות חולצו מהאזור (צילום: ג'ורג' גינסברג) (צילום: ג'ורג' גינסברג)
נחל חדרה עולה על גדותיו. עשרות חולצו מהאזור(צילום: ג'ורג' גינסברג)

 

תחנת הכיבוי בחדרה. המים הגיעו לגובה מטר (צילום: ג'ורג' גינסברג) (צילום: ג'ורג' גינסברג)
תחנת הכיבוי בחדרה. המים הגיעו לגובה מטר(צילום: ג'ורג' גינסברג)

 

בנוסף, עשרות בני אדם התפנו מאזור חדרה בעקבות הצפה במזרח העיר, שנגרמה מעליית נחל חדרה על גדותיו. לאזור הגיעו גם אנשי פיקוד העורף וחיל הים, והם סייעו בפינוי בסירות גומי. תחנת הכיבוי בעיר ננטשה לאחר שהמים הגיעו בתוכה לגובה של מטר. עוד עשרות בתים הוצפו בסביבה. ברחוב צה"ל בעיר, שעדיין מוצף, נותק החשמל וכעת מנסים לחלץ את המכוניות שלכודות בו. בנוסף, עשר משפחות פונו מבתיהן בכפר מייסר שבתחום המועצה האזורית מנשה עקב הצפות. במהלך היום הוצף גם המרכז האזורי מנשה, שם נמצאים שלושה בתי ספר שתלמידיהם פונו.

 

גם בטייבה נלכדו שבעה בני אדם בבית שהוצף. למקום הוזעקו צוותי כיבוי וחילוץ מתחנת נתניה וגם מסוק צבאי, והם פונו במצב קל לבית החולים בילינסון בפתח תקווה. כמו כן, זוג הורים ושלושה ילדים נתקעו עם רכבם בזרם נחל רבה שעלה על גדותיו בראש העין. בני המשפחה הצליחו לצאת מהרכב ולטפס על גגו, וצוותי כיבוי מתחנת פתח תקווה חילצו אותם. הם לא נזקקו לטיפול רפואי. תחנת מד"א בעיר הוצפה, אנשיה פועלים בינתיים מתחנת המשטרה שבראש העין.

 

במהלך היום חילצו לוחמי הגדוד החרדי "נצח יהודה" אוטובוס שנסחף באזור ג'נין ובו 30 ילדים. הם סייעו גם בחילוץ שני כלי רכב ואמבולנס שהתהפכו בתעלה ורכב נוסף ובו ערבים ישראלים שנתקע גם הוא. הצבא סייע גם בפינוי 12 פלסטינים שנלכדו בשיטפונות באזור ג'נין. הם חולצו בתיאום אזרחי וביטחוני בין צה"ל למִנהל האזרחי ביהודה ושומרון לבין הרשות הפלסטינית.

 

גורפים מים מהרכב. בחדרה הערב (צילום: ג'ורג' גינסברג) (צילום: ג'ורג' גינסברג)
גורפים מים מהרכב. בחדרה הערב(צילום: ג'ורג' גינסברג)

הכבאים בחדרה בכוננות, אפילו שהתפנו בעצמם (צילום: ג'ורג' גינסברג) (צילום: ג'ורג' גינסברג)
הכבאים בחדרה בכוננות, אפילו שהתפנו בעצמם(צילום: ג'ורג' גינסברג)

פינוי יצירתי של תושבים בטייבה (צילום: סאלח) (צילום: סאלח)
פינוי יצירתי של תושבים בטייבה(צילום: סאלח)

 

מוקדם יותר נשלחו שני צוותי חילוץ של יחידת 669 של חיל האוויר לסייע לאזרחים שמצאו עצמם לכודים ומסביבם מים. אחד מהם נחלץ לעזרת 15 אנשים שנתקעו על גג בניין בעיר באקה-ג'ת ומסביבם שיטפון. הם חולצו ופונו לבית החולים הלל יפה במצב קל וסובלים מהיפותרמיה. צוות נוסף של 669 חילץ בעזרת מסוק שבעה בני אדם שנתקעו על גג רכב בנחל אלכסנדר. הם פונו במצב קל עד בינוני לבתי החולים מאיר בכפר סבא ובילינסון בפתח תקווה.

 

בחדרה נרשמו הצפות לאורך כל היום, ואחת השכונות בה אף נותקה כמעט לחלוטין

מהעיר. "שני כבישים מחברים בין השכונה לבין העיר, ושניהם מוצפים", סיפר קודם לכן שלמה ג'ורנו, תושב שכונת בית אליעזר. "אני לא מבין באיזו מדינה אנחנו חיים", הוא המשיך, "איך ב-2013 קורה דבר כזה, ששכונה מנותקת מהעיר? אני לא רוצה לחשוב על מה יקרה אם, חס וחלילה, בן אדם יקבל התקף לב או אישה תכרע ללדת ולא ניתן יהיה להבהילם לבית החולים".

 

ברחבי הארץ גרמו הגשמים העזים לעליית נחלים על גדותיהם וכתוצאה מכך הוצפו, בין היתר, כמה אגפים בבית הכלא שיטה (שאטה) שבאזור בית שאן. גם נחל איילון בתל אביב התמלא יתר על המידה והביא לסגירת נתיבי איילון, עורק התנועה החשוב ביותר בגוש דן, כמעט במלואו עוד לפני השעה 7 בבוקר. רק מעט לפני 16:00 אחר הצהריים נפתחו הנתיבים לתנועה. 

 

בהכנת הידיעה השתתף יואב זיתון
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חדרה מוצפת
צילום: ג'ורג' גינסברג
מומלצים