שתף קטע נבחר

אריה מליניאק

כמה עובדות לאיזון הספין

לאחר שאלוף הספינים והקומבינות פיאר את הישגיו כיו"ר הוועד האולימפי, חובה עליי לאזן את הדברים ולהציע גם כמה מסקנות אופרטיביות, כדי שלא נקבל מחר עוד ורשביאק במהדורה חדשה

קצת פתטי לזנב ביו"ר הוועד האולימפי, צבי ורשביאק, לאחר שכבר החליט ללכת הביתה. אבל מאחר שאלוף הספינים והקומבינות לקח לעצמו שעה ורבע לפאר את הישגיו, חובה עליי לאזן את הדברים ולהציע גם כמה מסקנות אופרטיביות, כדי שלא נקבל מחר עוד ורשביאק במהדורה חדשה.

 

 

עוד כותרות באתר:

 

בעידן שבו הסקופ מחזיק בערך שתי דקות, כוחה של התקשורת הוא בקביעת סדר יום ובהתמדה. אני גאה בתרומה שיש לי לסיום כהונתו של ורשביאק. אנחנו פה להמשיך לגלות ולחשוף, כדי שהעסקנות לא תכלה את הספורט.

 

צדק ורשביאק כשטען שגם אם היינו מביאים מדליה מלונדון, זה לא היה משנה את העובדה שבישראל אין ספורט. הוא רק שכח לציין שהאחראי למחדל זה הוא עצמו. גלוי וידוע שפחות ופחות בני נוער עוסקים בספורט, הענפים

 הקטנים והפריפריה מקופחים כמו ביתר התחומים, מלכת הספורט, האתלטיקה, נראית כמו לכלוכית, אלוף ישראל במרתון משמש סדרן במגרשי כדורסל, ספורטאים אולימפיים פורשים אחרי 10 שנות פעילות ללא פנסיה, ובמגרשים רצים שחקנים זרים שמקבלים מהמדינה מאות אלפי שקלים פטורים ממס הכנסה.

 

 

נבחרות צריכות לקבץ נדבות כדי לנסוע לתחרויות, ובהדר־יוסף עומד מוזיאון שתפעולו והחזקתו בולעים חלק מתקציב הספורט. עד כדי כך חמורים הדברים, שמועצת ההימורים איימה לסגור לוועד האולימפי את הברז, אם כספים שמיועדים לספורטאים יעוכבו כדי לממן את המוזיאון והחוויה האולימפית.

 

לוורשביאק יש חלק גדול במינויו ליו"ר ההתאחדות. אבי לוזון (צילום: אורן אהרוני) (צילום: אורן אהרוני)
לוורשביאק יש חלק גדול במינויו ליו"ר ההתאחדות. אבי לוזון(צילום: אורן אהרוני)

 

ובראש הפירמידה הרקובה עומד צבי ורשביאק, שאחראי לחלק גדול מהעיוות הזה. הוא מתערב בנעשה בכל מינוי של עסקן זוטר, בקבוצות, באיגודים, בוועדות. אריה זייף כבר ראה את עצמו יו"ר ההתאחדות לכדורגל, עד שוורשביאק התערב והיטה את הכף לטובת אבי לוזון. אבל אפילו לוזון הבין שאדם ברמה מקצועית ומוסרית נמוכה כל כך כוורשביאק

לא יכול להמשיך בתפקידו. את הפוטש שהביא את אבנר קופל לראשות איגוד הכדורסל במקומו של שי שני אירגנו אמנם אנשי הפועל, אבל ההדחה לא הייתה יוצאת לפועל בלי שיתוף פעולה מלא מצד ורשביאק ושמעון מזרחי ממכבי.

 

ואיך אפשר לעבור את היום בלי קצת רכילות

 

לאיש יש עור פיל. נזק מאות מיליוני שקלים שגרם ל"תנובה", והרשעה במסגרת עסקת טיעון, לא הפריעו לו להמשיך בעסקנות כאילו כלום. את ההזדמנות לפרוש בכבוד אחרי בייג'ינג הוא החמיץ, כי דיקטטור לא מוותר על כסאו בהתנדבות. כשהודח ממועצת ההימורים אחרי שהתגלה שקיבל מאות אלפי שקלים כמנהל פרויקט הקמת אצטדיון כדורגל בנס־ציונה, כדי לגייס מיליונים למימון הפרויקט מקרן המתקנים בה היה חבר, הוא ניסה למנות את אחיו רענן במקומו. בזמן שהתברר ערעורו לבית המשפט העליון, מנע מהוועד האולימפי למנות לו מחליף, והותיר אותו ללא ייצוג במועצת ההימורים כדי לא לפגוע בסיכויי הערעור שלו. הוא הפסיד בערעור, הועד האולימפי הפסיד כסף.

 

ורשביאק ושמעון מזרחי דחקו אותו מאיגוד הכדורסל. שי שני (צילום: אורן אהרוני) (צילום: אורן אהרוני)
ורשביאק ושמעון מזרחי דחקו אותו מאיגוד הכדורסל. שי שני(צילום: אורן אהרוני)

 

כשאיגוד הג'ודו, מענפי הדגל של הספורט בישראל, היה קרוב לקריסה, ורשביאק המשיך לתת גיבוי ליו"ר אדי קואז. רק התערבות רשם העמותות שלחה את קואז הביתה והצילה את הג'ודו מפשיטת רגל. את זה לא שמעתם במסיבת העיתונאים של ורשביאק, כי הדאגה הגדולה שלו היא לא קידום הספורט, אלא הרוב שיהיה למרכז מכבי בהצבעות.

 

 

נאמנות לצבי ורשביאק הייתה השיקול הראשון במינוי אנשים לתפקידים בכירים. הוא מספר שגייס כספים. זה נכון פה ושם, אבל האמת שמיליארדר בשם סידני פרנק תרם 80 מיליון שקלים להכנות של ספורטאי ישראל למשחקים האולימפיים, ובמקרה זה נפל במשמרת של ורשביאק.

 

אדי קואז (מימין). הגיבוי שקיבל מוורשביאק כמעט עלה לאיגוד הג'ודו בפשיטת רגל (צילום: אורן אהרוני) (צילום: אורן אהרוני)
אדי קואז (מימין). הגיבוי שקיבל מוורשביאק כמעט עלה לאיגוד הג'ודו בפשיטת רגל(צילום: אורן אהרוני)
 

 

אם כל חטאת

המשמרת הייתה ארוכה מדי. אסור להחמיץ את ההזדמנות לשינוי. מי שייבחר חייב להוכיח שעידן חדש החל. ההיצמדות לכיסא היא אם כל חטאת. השררה מעבירה אנשים על דעתם. לא ייתכן שיו"ר ארגון ציבורי יחליט בעצמו מתי יסיים את תפקידו. נשיא ארה"ב מוגבל לשתי קדנציות, ואילו יו"ר הוועד האולימפי מחליט בעצמו מתי ייצא לפנסיה.

 

 

בעיית הבעיות של הספורט בישראל היא מרכזי הספורט. שום מדינה בעולם לא אימצה את המודל הכושל הזה, כי בישראל הספורט מנוהל בידי אנשים שמערכת השיקולים שלהם מעוותת. אנשים טובים מדירים רגליהם מניהול הספורט. אני נפגש עם מנהלים ואנשי עסקים לאקדמיה שהיו שמחים לתרום מזמנם ומיכולותיהם לספורט, אבל העסקנות הירודה מרתיעה אותם. אדם רציני לא יבזבז את זמנו כדי להרים ידו בהצבעות לפי הוראות מרכז הפועל או אליצור.

 

מספר הקדנציות שלו מוגבל. ברק אובמה (צילום:AP) (צילום:AP)
מספר הקדנציות שלו מוגבל. ברק אובמה(צילום:AP)

 

מאות אלפי אנשים עוסקים בשנים האחרונות בריצה, שחייה, הליכה ורכיבה על אופניים מבלי שהמדינה תשקיע בזה שקל. זה קורה כי אין בספורט עממי פוליטיקה של מרכזי הספורט. קבוצות ליגת העל בכדורגל מזמן לא סופרות את מרכזי הפועל, מכבי ובית"ר, וגם בפריפריה כבר כבר צורך במרכזים. מי שרוצה להקים קבוצה בטבריה או בדימונה, צריך לקבל כסף ישירות מהטוטו, מהעירייה ומהמדינה. יש היום אצטדיוני כדורגל נהדרים, אבל הקהל עדיין לא מגיע בהמוניו. רק ניהול נקי ימשוך אנשים טובים וכספים גדולים לספורט.

 

הזדמנות חד פעמית

לראשונה זה 20 שנה יעמוד בראש הוועד האולימפי הישראלי אדם נקי כפיים, לשם שינוי. אבל ספק אם הרקורד המפואר של יהודה מעיין כשייט אולימפי, מאמן ויו"ר איגוד שהביא מדליות אולימפיות, יספיק בשביל לעבור את המסננת של עופר עיני. זאב בילסקי, שהיה אחד מראשי הערים המצוינים, שחקן כדורסל בעברו, שקידם את הספורט ברעננה ועמד בראש הסוכנות היהודית, לא ייבחר כנראה כי הוא שייך למפלגה הלא נכונה.

 

ההישגים שלו בשייט לא יעברו את המסננת של עופר עיני. יהודה מעיין (צילום: אורן אהרוני) (צילום: אורן אהרוני)
ההישגים שלו בשייט לא יעברו את המסננת של עופר עיני. יהודה מעיין(צילום: אורן אהרוני)

 

את יגאל כרמי אני לא מכיר, אבל מספרים לי שהוא אדם מצוין ואיש עסקים מצליח. זה נהדר, אבל הוא בא ממרכז מכבי, וימשיך לדאוג לאלו ששלחו אותו. עד שסוף סוף הסתיימה הקדנציה של ורשביאק, האם עכשיו הוא ימשיך לנהל את הוועד האולימפי בשלט רחוק ממשרדו בכפר המכביה? זו הבחירה שלנו, הסתדרות או מרכז מכבי? האם הזדמנות חד פעמית לנקות את האורוות משיקולים ומאינטרסים של מרכזי הספורט תוחמץ, ושוב נשקע במדמנת המרכזים?

 

10 ההחלטות שצריך לאמץ מיד

1. לא יכהן אדם בהנהלת מוסד ספורט יותר משתי קדנציות.

 

2. לא יכהן אדם ביותר ממוסד ספורט אחד.

 

3. לא יתמנה אדם להנהלת איגוד ספורט, לפני שעבר סינון של ועדה שמאשרת דירקטורים לחברות ציבוריות.

 

4. שליש מחברי הנהלת כל מוסד ספורט חייבים להיות דירקטורים חיצוניים מן הציבור.

 

5. במליאת הוועד האולימפי יהיו נציגי הענפים האולימפיים, הספורטאים, המאמנים ונציגי ציבור. כיום 24 מתוך 31 הם נציגי מרכזי הפועל, מכבי, אליצור ובית"ר, במסווה של נציגי מוסדות ספורט. לכן כעשרה מהם לא השתתפו בשום ישיבה בארבע השנים האחרונות, חוץ מהבחירות להנהלה.

 

6. הפוקוס יהיה מעתה על הספורטאי, המאמן, המורה והתלמיד. האימון יוכר כמקצוע מועדף, ומאמנים יחויבו לעבור השתלמויות.

 

7. המאבקים בין הוועד האולימפי למשרד הספורט חייבים להיפסק.

 

8. הספורט המקצועני חייב להיות מופרד מהחובבני. ליגת על בכדורגל היא לא אופציה, אלא הכרח, ואבנר קופל לא ימשיך להתערב בליגת העל בכדורסל כ"רגולטור".

 

9. ראש הממשלה חייב לכפות על משרדי החינוך והספורט לפעול במשותף, כדי שבתי הספר יפעילו מיליון תלמידים ויהוו חממה לאיתור ולטיפוח ספורטאים מוכשרים.

 

10. רק אחרי שזה יקרה, המדינה חייבת להגדיל את תקציב הספורט. זה ישפיע לטווח ארוך על בריאות הציבור, הורדת האלימות, חינוך הנוער לערכים, קליטת עלייה, עלייה בגיוס לשירות צבאי, חינוך למצוינות ותרומה לקהילה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אורן אהרוני
צבי ורשביאק
צילום: אורן אהרוני
מומלצים