שתף קטע נבחר

טבח באטמן: הקורבנות שכבו מתים, הסרט נמשך

ב-3 ימי שימוע בעניין ג'יימס הולמס, הצעיר שביולי רצח 12 איש ופצע עוד 58 בהקרנת הבכורה של "עלייתו של האביר האפל", חשפו הרשויות פרטים חדשים רבים על מסע הירי. בין השאר הוצגו הקלטות שיחות ל-911, עם עשרות יריות וזעקות ילדה

כמעט חודש אחרי הטבח בקונטיקט, ארצות הברית חוזרת לעסוק בקלות שבה ניתן להשיג כלי נשק ולרצוח ללא הבחנה. היום (ד') יגיע לסיומו שלב הצגת עמדתה של התביעה בשימוע בעניינו ג'יימס הולמס, הצעיר שנכנס בקיץ האחרון לבית קולנוע בעיר אורורה בקולורדו במהלך הקרנת הבכורה של הסרט החדש מסדרת "באטמן", רצח ביריות 12 בני אדם ופצע עוד 58 איש. במסגרת השימוע, הציגה בשלושת הימים האחרונים התביעה פרטים רבים שלא היו ידועים בנוגע למסע הירי.

 

עוד חדשות מהעולם :

 

אחרי סיום השלב הזה של השימוע תינתן ההובלה לעורכי דינו של הולמס, ואם השופט בבית המשפט המחוזי וויליאם סילבסטר יחליט להעביר את התיק להליך של משפט ממשי, מומחים משפטיים מעריכים שהולמס יטען לחוסר אשמה מחמת אי-שפיות. עורכי דינו של הולמס טענו כי הוא סבל ממחלת נפש שבסוג המדויק שלה הם לא נקבו, והם צפויים לזמן השבוע שני עדים שיספרו על מצבו הנפשי בתקופה שקדמה לטבח, אחד הקטלניים ביותר בתולדות ארה"ב.

 

היורה ג'יימס הולמס בבית המשפט בשנה שעברה (צילום: AP) (צילום: AP)
היורה ג'יימס הולמס בבית המשפט בשנה שעברה(צילום: AP)

 

אחד הבלשים סיפר כי במהלך חקירתו הראשונית ניסה הולמס להכניס סיכה שמצא על שולחן לתוך שקע חשמלי, וכי במהלך אותו תשאול הושמו שקיות פלסטיק על ידיו של הולמס כדי לשמר שאריות אפשריות של אבק שריפה, והוא שיחק באחת מהן כאילו הוא מדובב "בובה מדברת".

 

הולמס, סטודנט לשעבר לדוקטורט במדעי המוח באוניברסיטת קולורדו, נאשם בשורה של סעיפי רצח מדרגה ראשונה וניסיון לרצח בעקבות מסע הירי שלו ב-20 ביולי, שאירע בסביבות השעה 12 בלילה בהקרנת הבכורה של הסרט "עלייתו של האביר האפל". בשלושת הימים הראשונים לשימוע הראשוני בעניינו התמקדו הדיונים בראיות שהציגו התובעים בניסיון לשכנע את השופטים באשמתו של הולמס בן ה-25. התובעים עדיין לא החליטו אם לבקש לגזור עליו עונש מוות.

 

כוכב באטמן כריסטיאן בייל מניח פרחים אחרי הטבח (צילום: AP) (צילום: AP)
כוכב באטמן כריסטיאן בייל מניח פרחים אחרי הטבח(צילום: AP)

 

בימים האחרונים נחשפו בשימוע פרטים רבים שהרשויות לא חשפו לפני כן בנוגע למסע ההרג. בין השאר נודע כי הולמס קנה את כרטיס הכניסה שלו לסרט 12 ימים מראש, עזב את האולם דקות אחדות אחרי שההקרנה החלה, וחזר לאולם מספר 9 זמן קצר לאחר מכן והוא לבוש באפוד מגן, מסכת גז וקסדה. הוא היה חמוש בנשק חצי-אוטומטי, רובה ואקדח, ואז זרק רימון גז מדמיע לתוך האולם והחל לירות מבול של קליעים על הצופים.

 

רכש 6,300 קליעים

מאוחר יותר, במגרש החניה, נכנע הולמס לשוטרים הראשונים שהגיעו למקום ללא כל מאבק. הוא הזהיר אותם כי מלכד את דירתו בחומרי נפץ. הולמס עצמו אמר לרשויות כי את ביתו מלכד במטרה שיתפוצץ וכך יסיח את דעתם של אנשי הביטחון בעוד הוא מבצע את הטבח בבית הקולנוע לא הרחק משם. אנשי הביטחון הצליחו לנטרל את חומרי הנפץ.

 

במהלך השימוע המשטרה תיארה גם לראשונה באופן מפורט ומדויק את זירת הרצח האיומה שגילתה בתוך האולם, שם שכבו עשרות קורבנות בעוד הסרט מסדרת "באטמן" ממשיך להיות מוקרן ואורות לשעת חירום הבהבו. אתמול הציג אחד החוקרים הקלטות של שתי שיחות שהתקבלו במוקד 911 של המשטרה מתוך האולם במהלך מסע הירי ומיד לאחריו.

 

אתר זיכרון לקורבנות הטבח באורורה, כמה ימים אחרי (צילום: AFP) (צילום: AFP)
אתר זיכרון לקורבנות הטבח באורורה, כמה ימים אחרי(צילום: AFP)

 

באחת מההקלטות, בת 27 שניות, ניתן לשמוע ירי של כ-30 קליעים. באחרת נשמעת ילדה בת 13 שנקלעה למסלול הירי של הולמס זועקת בטירוף לעזרתו של מוקדן ברשויות החירום אחרי שבת דודתה בת השש ורוניקה מוסר-סילבן (שהייתה הקורבן הצעיר ביותר בטבח) ואמה של ורוניקה, אשלי מוסר, נפגעו. האם נפצעה קשה ונותרה משותקת. "שתי בנות הדודות שלי נורו", היא נשמעת צורחת, בעוד המוקדן מנסה להנחות אותה כיצד לבצע החייאה.

 

סוכן פדרלי סיפר כי מהחקירה עולה שהולמס החל לאגור רובים ותחמושת כחודשיים לפני מסע הירי. את שלושת כלי הנשק שנשא עמו במהלך

הטבח באולם, את האקדח שנמצא במכוניתו וכך גם את 6,300 הכדורים לערך שהיו לו ואת אפוד המגן הוא רכש כחוק מכמה חנויות לממכר כלי נשק, בין השאר ברכישות און-ליין. לפי החקירה, הוא עבר את כל בדיקות הרקע הדרושות לשם ביצוע הרכישות האלה.

 

במהלך הדיון שאלה עורכת הדין מטעם ההגנה תמארה ברדלי את אחד העדים, איש הרשויות, אם יש משהו שיכול למנוע מאדם הלוקה במחלת נפש קשה לרכוש אפוד מגן בקולורדו, והוא השיב לה "לא".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
הרוצח ג'יימס הולמס. לא הוחלט אם לבקש עונש מוות
צילום: AP
מומלצים