שתף קטע נבחר

איראן בוחשת במצרים: שר פוטר בגלל בכיר טרור

"הטיימס" דיווח כי ראש "כוח קודס", זרוע הטרור של משמרות המפכה, נפגש במצרים עם אנשי מורסי והסביר להם כיצד להקים כוח חוץ-צבאי שיאפשר להם לשלוט במדינה ללא תלות בצבא, כמו בטהרן. במצרים מדווחים: שר הפנים התנגד לפגישה - ופוטר

העיתון המצרי "אל-מסרי אל-יום" דיווח היום (ד') מפי גורמי ביטחון בכירים במצרים, כי הפגישה החשאית שנערכה לאחרונה בין יועצו של נשיא מצרים עיסאם אל-חדאד לבין מפקד "כוח קודס" במשמרות המהפכה של איראן האחראי לפיגועי טרור בעולם, קאסם סולימאני, היא הסיבה העיקרית להדחת שר הפנים לשעבר, אחמד גמאל א-דין. שר הפנים, הידוע בביקורתו על הזרם האיסלאמיסטי במצרים, התנגד לפגישה הזו, ודווח כי לכן פוטר.

 

עוד חדשות מהעולם :

 

לפי הדיווח, השר גמאל א-דין הביע התנגדות לא רק לפגישה הזו, אלא לדרך שמתווה ארגון "האחים המוסלמים" בכל הקשור לנושאי ביטחון.

 

העיתון הבריטי היוקרתי "טיימס" דיווח אתמול כי סולימאני ערך אחרי חג המולד ביקור בן יומיים בקהיר, שבמהלכו נפגש עם גורמים רשמיים בכירים המקורבים לנשיא מצרים האיסלאמיסט, מוחמד מורסי. לפי הדיווח הוא בא למצרים בהזמנת ממשלת מורסי והאחים המוסלמים. הוא נפגש עם עיסאם אל-חדאד, יועצו של מורסי לענייני חוץ, ובכירים באחים המוסלמים.

 

פיצוץ נגד אשת דיפלומט ישראלי בהודו אשתקד (צילום: AP) (צילום: AP)
פיצוץ נגד אשת דיפלומט ישראלי בהודו אשתקד(צילום: AP)

 

לפי הדיווח ב"טיימס", מטרת ביקורו של סולימאני בקהיר הייתה לייעץ לממשלת מצרים האיסלאמיסטית כיצד להקים מנגנוני ביטחון ומודיעין משלה, שאינם כפופים לסוכנות הביטחון הלאומי הנשלטת על-ידי צבא מצרים. בין צבא מצרים לבין האחים המוסלמים יש מתיחות רבת שנים עוד מימי השליטים הצבאיים ושלטון חוסני מובארק. ככל הנראה, המצרים מקווים להפיק תועלת מניסיונו של סולימאני, משום שגם באיראן משמרות המהפכה הן גוף חוץ-צבאי, הכפוף ישירות למנהיג העליון של איראן, עלי חמינאי.

 

ביקורו של סולימאני במצרים, שבמשך עשרות שנים היחסים בינה לבין איראן היו גרועים מאוד, מעורר חשד שמצרים מתרחקת מהמערב

לטובת הציר הרדיקלי, ושולחת מסר מרתיע לארה"ב אף שהיא תלויה מאוד בסיוע הכספי ממנה.

 

"כוח קודס" שעליו מפקד סולימאני הוא הזרוע הארוכה של משמרות המהפכה, ואחראי לקשר עם ארגוני הטרור חיזבאללה וחמאס ולפיגועים נגד מטרות זרות כמו למשל דיפלומטים ותיירים ישראלים בחו"ל. ניסיונות פיגוע כאלה נרשמו למשל אשתקד בהודו, בתאילנד ובגאורגיה.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
קאסם סולימאני, ראש כוח קודס
מומלצים