שתף קטע נבחר

עצורים בהפגנת ערבים ויהודים נגד זיהום סביבתי

שני מפגינים נעצרו במהלך עימותים בין שוטרים לתושבים שמוחים על הקמת מפעלים מזהמים באזור התעשייה קלנסווה. מפקד תחנת טייבה הגיע למקום לאחר שהמפגינים חסמו כביש

הפגנה משותפת של תושבי שער אפרים, קלנסווה וניצני עוז נגד מפגעי הסביבה הפכה אלימה, ובמהלך עימותים עם שוטרים במקום נעצרו שני מפגינים. הבוקר (יום א') הגיעו לאזור התעשייה בקלנסווה מאות תושבים מהסביבה, כדי למחות על קיומו של אתר פסולת ועל הכוונה להקים מפעלים מזהמים בסביבה. 

 

כל עדכוני בחירות 2013 - באתר הבחירות של ynet

הסיפורים הכי חמים לפני כולם - בפייסבוק של ynet  

  

התושבים במאבק משותף ()
התושבים במאבק משותף


מעצר בהפגנה ()
מעצר בהפגנה
 

מפקד תחנת טייבה ויחידת הכלבנים עשו את דרכם למקום, לאחר שהמפגינים חסמו את כביש 444. הם הניפו כרזות שעליהן נכתב בין השאר: "הבית שלי הוא לא פח זבל" ו-"עומדים על זכויותינו". בהפגנה משתתפים תלמידי בית ספר משער אפרים, שלצורך זה ויתרו על שעות לימודים בבית הספר.

 

התושבים חברו יחד למאבק סביבתי נגד מה שהוגדר על ידם כ"אזלת היד והמחדל של מדינת ישראל, הפיכת האזור לחצר האחורית של המדינה ולאחד האזורים המזוהמים בארץ". לטענתם, מטרת ההפגנה היא להזהיר יזמים נוספים שחושבים להקים מפעלים מזהמים באזור התעשייה המתוכנן. מדובר במפעל בטון שמבקשים להקים באזור התעשייה קלנסווה. לבקשתם למנוע את הקמת המפעל הם צירפו חוות דעת אשר קובעת כי נוכח משטר הרוחות באזור, המפעל המיועד מסכן את בריאות התושבים בשער אפרים וקלנסווה.

 

התושבים דורשים מהמשרד להגנת הסביבה לא לתת היתר למפעל הבטון עד שיעמוד בכל התנאים הקבועים בחוק, להפסיק את העבודות ולהרוס את המבנה וכן לפנות את אתר הגזם שנסגר כי פעל באופן לא חוקי.  

 

דנית קליין, יו"ר ועדת איכות הסביבה ביישוב שער אפרים, אמרה כי "באזור המשולש אין פיקוח ואין אכיפה, המקום הפך לחצר האחורית של מדינת ישראל וכל אחד מרשה לעצמו לזרוק את הפסולת בהרבה אתרים. התחלנו לראות שאנשים הקימו אתרי פסולת קרוב למקום מגורינו כדי שירוויחו כסף, הכול על חשבון בריאות התושבים. יש גם כוונה להקים מפעל בטון שיכול לזהם את האוויר בלי להתחשב באנשים".

 

עבד אלסתאר חאג' יחיא מטייבה, אמר כי "אנחנו סובלים

 שנים רבות מהמפגע הסביבתי, כל הגורמים במדינה צריכים לשמוע אותנו ולעזור לנו כי המפגע הסביבתי יכול לגרום למחלות קשות ואסונות". חאג' יחיא טען כי "ההפגנה הייתה אמורה להתקיים ליד שער אפרים, במקום שבו עוברות משאיות הפסולת, אבל המשטרה שינתה את מקום ההפגנה בלי שום סיבה. זה מראה לנו שהם תומכים באתר הפסולת ולא מעניין אותם מה יהיו התוצאות".

 

במשטרה אמרו בתגובה כי "במהלך הפגנה חוקית באזור התעשייה קלנסווה בעניין זיהום הסביבה, מספר אנשים חסמו את הכביש. נעצרו שני תושבי טייבה בחשד להפרות סדר".

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים