שתף קטע נבחר

העלאות המס לא עזרו: הגירעון תפח לפי 2 מהיעד

העלאות המס, בהן המע"מ והמס על סיגריות ובירה, נועדו לכסות על המחסור בגבייה, אך כעת מתברר: ההאטה בצריכה דווקא צמצמה את הכנסות המדינה ממסים. מנתוני האוצר עולה: הגירעון בתקציב ל-2012 הגיע לכ-39 מיליארד, 4.2% מהתמ"ג

הגזירות הכלכליות שהוטלו בקיץ האחרון לא הצליחו לשפר את מצבה של קופת המדינה והחוסר בגביית מסים צומצם רק במעט. כך מדווח היום (א') משרד האוצר בסיכום השנתי של הכנסות המדינה ממסים לשנת 2012.

 

 

ביולי האחרון, אישרה הממשלה העלאה של המע"מ ב-1% והעלאה של המס על סיגריות ובירה. צעדים מיידיים אלו, שהצטרפו לשורה של צעדים שנכנסו לתוקף בתחילת 2013, נועדו להכניס לקופת המדינה סכום של 2 מיליארד שקל כבר ב-2012 ובכך לכסות על הפער העצום שנפער בין תחזית הגבייה לשנת 2012, שעל בסיסה נבנה תקציב המדינה, לבין הגבייה בפועל.

 

כעת, מתברר כי ההאטה בצריכה הפרטית נטרלה את ההשפעה של העלאות המסים ועקב כך הכנסות המדינה ממסים לשנת 2012 עומדות של סכום של 218.6 מיליארד שקל, לעומת 109.3 מיליארד שקל במחצית הראשונה של 2012. כלומר, היקף הגבייה נותר דומה, למרות העלאות המסים, והפער בגבייה צומצם בכחצי מיליארד שקל בלבד.

 

הפער בין היקף הגבייה בפועל ליעד ההכנסות המקורי ממסים ואגרות, עומד נכון לסוף השנה על סכום של 13.7 מיליארד שקל ביחס ליעד ההכנסות המקורי, שנקבע בתקציב הדו-שנתי, ועל סכום של 2.4 מיליארד שקל ביחס ליעד ההכנסות המתוקן שנקבע בתחילת 2012. 

 

בנוסף, נרשם חוסר של 2 מיליארד שקל בהכנסות מתשלומים שונים שמקבלת הממשלה, ולכך, מצטרף חוסר של 1.9 מיליארד שקל בגביית ביטוח לאומי. בסיכום כולל, הכנסות המדינה בשנת 2012 היו נמוכות ב-18.5 מיליארד שקל לעומת התכנון המקורי.

 

עקב החוסר בגביית מסים, עמד הגירעון בתקציב המדינה לשנת 2012 על סכום של כ-39 מיליארד שקל, המהווים 4.2% מהתוצר המשקי הגולמי. בתכנית המקורית של התקציב תוכנן גירעון של כ-18.3 מיליארד שקל המהווים 2% מהתוצר. רק חלק קטן מהגירעון הזה נובע מגידול בהוצאות הממשלה, שחרגו מההיקף המתוכנן בסכום של 2.2 מיליארד שקל.

 

הערכה: צפויה העלאה נוספת של המע"מ

הגירעון הגדול שרושמת הממשלה בסוף 2012, לצד גביית המסים הנמוכה, מעלים את הסבירות לכך שהממשלה הבאה תיזום העלאה נוספת של המע"מ. בנוסף, על הממשלה הבאה לפתור גם את בעיית עודף ההוצאות המתוכננות לשנת 2013, שעומד על היקף של כ-14 מיליארד שקל. לשם כך, ידרשו צעדים מרחיקי לכת כגון קיצוץ בשכר עובדי המדינה, קיצוץ של קצבאות ותשלומי העברה וקיצוץ נוסף בתקציבי המשרדים.

 

הפער בין תחזית הגבייה שעל בסיסה הוכן תקציב המדינה לבין הגבייה בפועל, מוכר לממשלה כבר חודשים רבים. עד חודש מאי נצבר גירעון בגביית מסים בהיקף של 14.2 מיליארד שקל (לעומת התכנון המקורי) או 2.9 מיליארד שקל (לעומת היעד המתוקן שנקבע בתחילת 2012). 

 

בחודשים יוני-אוקטובר הצליחה המדינה לפצות במעט על הגירעון שנצבר באמצעות עודפי גבייה של כחצי מיליארד שקל, בעיקר בעקבות העלאת המע"מ והמסים על בירה וסיגריות. אך בחודש נובמבר התהפכה שוב המגמה ונצבר גירעון של 1.1 מיליארד שקל. 

 

בחודש דצמבר שוב נרשם עודף של כמיליארד שקל בגבייה, לאחר שאזרחים רבים בחרו לרשום הכנסות גבוהות בשנת 2012, לפני העלאת מס ההכנסה שנקבעה לתחילת 2013 תיכנס לתוקפה.

 

החוסר בגביית מסים נובע בעיקר מהאטה בהכנסות המדינה מאגרות וממסים עקיפים - כמו מע"מ, מכסים, מסי קניה ומסי יבוא. בגביית מסים ישירים, כמו מס הכנסה, מס חברות ומסי מקרקעין, חלה עלייה קלה לעומת שנת 2011.

 

ההכנסות ממע"מ גדלו ב-2012 בשיעור ריאלי של 1.1% לעומת 2011 אך מדובר בגידול קטן יחסית למה שנחזה. בחודש האחרון של השנה, חלה ירידה של 4.2% בהיקף גביית המע"מ לעומת דצמבר 2011.

 

כמו כן, חלה עלייה חדה בשיעור החזרי המע"מ שהעניקה המדינה לעסקים, נתון שמעיד על מגמה של האטה כלכלית במשק. בשנת 2012 החזירה המדינה מע"מ בהיקף של 33.3 מיליארד שקל לעסקים שדיווחו על הפסדים. מדובר על גידול 17.8% לעומת 2011.

 

ירידה חדה במיוחד הורגשה בגביית מכסים, שחלקם הופחתו בעקבות מסקנות ועדת טרכטנברג. גביית המכסים ירדה בשיעור של כ-14% לעומת 2011. ירידה הורגשה גם בהיקף גביית מסי קניה על יבוא ומס קניה על טבק, למרות ששיעורו הועלה ביולי האחרון. 

 

נתוני גביית המסים עולים בקנה אחד עם נתוני הצמיחה לשנת 2012, שפורסמו לאחרונה. מנתוני הצמיחה עולה כי הצריכה הפרטית לנפש בישראל במגמת ירידה, והיא גדלה בשנה האחרונה בשיעור מזערי של 0.9%, כמחצית משיעור הגידול ב-2011. 

 

ההאטה בקצב הצריכה של האזרחים, נטרלה את ההשפעה של העלאות המס האחרונות. היא הקטינה את מחזורי המסחר ובכך הקטינה את היקף הגבייה והגדילה את שיעור החזרי המע"מ שנאלצה המדינה להעביר לחברות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים