שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  ארתור קוגן - חתן פרס מילוא לשנת 2012

  הפרס על שם יוסף מילוא הוענק לראשונה לזוכה יחיד. על ארתור קוגן, במאי ההפקה של "ריצ'רד השני" ו"ריצ'רד השלישי", כתבו השופטים: "הוא בין יוצרי התיאטרון המעטים בעולם שהעזו להתמודד עם האתגר ועשה זאת בהצלחה מרשימה"

  הפרס על-שם יוסף מילוא לשנת 2012 הוענק בסוף השבוע לבמאי ארתור קוגן על פרויקט שייקספיר, ספינת הדגל של תיאטרון הקאמרי בעונה החולפת. ועדת הפרס החליטה השנה לראשונה להעניק את הפרס לבמאי אחד בלבד. ההחלטה התקבלה פה אחד.

   

  ליהק וגיבש צוות שחקנים לסימפוניה של שלמות (צילום: דניאל קמינסקי) (צילום: דניאל קמינסקי)
  ליהק וגיבש צוות שחקנים לסימפוניה של שלמות(צילום: דניאל קמינסקי)
   

   

  חבר השופטים הגדיר את ההפקה, שכוללת את המחזות "ריצ'רד השני" ו"ריצ'רד השלישי", כפרויקט שאפתני והישג מבריק. שני המחזות, שעוסקים במחוזות הנפש של השליט ומסדרונות הכוח של השלטון, הוצגו על אותה הבמה, באותה התפאורה ועם צוות שחקנים זהה ברובו. את תפקיד שני המלכים מגלם השחקן איתי טיראן.

   

  "שני המחזות רחבי היריעה ומרובי המשתתפים הם משלים כמו-היסטוריים, מורכבים ועל-זמניים העוסקים במהותו של שלטון ומנתחים את המנגנון המכונן וזרוע הזימות והחתחתים של הפוליטיקה 'המלוכלכת' אז והיום", כתבו השופטים בנימוקיהם. "מעטים הם יוצרי התיאטרון בעולם שהעזו להתמודד עם האתגר הכביר שבהעלאת שתי היצירות המונומנטליות הללו, השונות כל כך זו מזו. ארתור קוגן, בתמיכתו הראויה לשבח של התיאטרון הקאמרי, לא זו בלבד שהעז להרים את הכפפה, אלא שעשה זאת בהצלחה מרשימה וביד אמונה שהזניקה אותו לצמרת הבמאים בישראל".

   

  חבר השופטים החמיא לאינטואיציות התיאטרוניות של הבמאי, להברקות בימוי נועזות ולסצנות נחרתות בזיכרון. "הישגו של קוגן מתאפיין בכך שהשכיל למצוא את המפתח הסגנוני הייחודי לכל אחת משתי היצירות השיריות והרב-רובדיות הללו, מכלול אותו ביים בדייקנות עילאית, בהקפדה על מיצוי המירב מכל סצנה, במיזנסצנה רווית מתח ויופי אסתטי כובש ומעל לכל, בהדרכת צוות שחקנים גדול ומשובח. קוגן השכיל ללהק ולגבש צוות שחקנים שכל אחד מהם הוא סולן ויחדיו הם יוצרים סימפוניה של שלמות. הוא הדין ביכולתו להדריך את צוות היוצרים איתו עבד ליצירת עולם בימתי קלאוסטרופובי ומעיר, זירה הולמת למאבק פוליטי המתוגבר על ידי תאורה ומוזיקה. הישג לא מבוטל נוסף, ניתן לזקוף לזכותו בעמידה על הדרכה קולית צמודה והגשה מוקפדת וברורה של הטקסט השייקספירי, חיזיון לא שכיח במקומותינו".

   

  הפרס, על שמו של הבמאי ומייסדו של תיאטרון הקאמרי יוסף (פפו) מילוא, מוענק זו השנה ה-15 ברציפות. מדי שנה באופן מסורתי נחלק הפרס בין שני זוכים במקביל. השנה חרגה וועדת הפרס מההרגל והעניקה אותו לזוכה יחיד. ברשימת הזוכים לאורך השנים גם חנוך לוין, רנה ירושלמי, מיכאל גורביץ', אילן רונן, עודד קוטלר, עידו ריקלין, מיכה לבינסון, שמואל הספרי, רוני פינקוביץ', עדנה מזי"א, נעם שמואל, יעלי רונן וגם כוכב ההפקה הנוכחית, השחקן איתי טיראן, על בימוי העיבוד למחזה "וויצק" שביים בתיאטרון הקאמרי לפני כשנתיים.

   

   

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: מרב יודילוביץ'
  ארתור קוגן. הישג מבריק
  צילום: מרב יודילוביץ'
  לאתר ההטבות
  מומלצים