שתף קטע נבחר

כך הציל הבבא סאלי את חיי

הבבא סאלי בירך על המים, ולאחר שבוע וחצי בתרדמת - קמתי והתחלתי לרוץ במסדרון המחלקה. בעידן של ציניות נראים סיפורי הנסים כלא יותר מאגדות, אבל הבבא סאלי לא היה הבבא בובה, וממנו צריך ללמוד בעיקר לאילו רבנים אסור לנו ללכת

בגיל שנה וחצי נפלתי מחלון הקומה השנייה. אמבולנס פינה אותי לבית החולים, ושם לפי מה שהוריי סיפרו לי במרוצת השנים, שקעתי בתרדמת במשך למעלה משבוע. בשלב מסוים הרופאים לקחו את הוריי הצידה, ואמרו להם שכעת אולי רק התפילות יעזרו. שלא ברור אם אחיה, וגם אם כן, מה עוצמת הפגיעה והנזק שאסבול ממנו לשארית חיי.

 

כל עדכוני בחירות 2013 - באתר הבחירות של ynet

כל מה שמעניין בעולם היהודי - בפייסבוק שלנו. כנסו

 

 

סבתא שלי, הרבנית מרים אבוחצירא ז"ל, אשת האדמו"ר רבי יצחק אבוחצירא (הבבא חאקי) זצ"ל - אמרה לאמי הבוכייה שזכות אבות תעמוד לצדנו, והיא נסעה לנתיבות, לבית גיסה, אחיו הגדול של בעלה המנוח, רבי ישראל אבוחצירא (הבבא סאלי) זצ"ל, כדי שיתפלל עבורי.

 

הבבא סאלי לקח קערת מים ובירך עליה ארוכות. הוא ביקש מסבתי, גיסתו, שתמרח עליי את המים במיטה בה שכבתי בבית החולים. כשסבתא הגיעה עם המים לבית החולים, הרופאים לא ידעו מה היא רוצה מהם, והתחילו לשאול שאלות. אבל היא הדפה אותם מעליה, ניגשה למיטתי, והחלה למרוח את המים על כל גופי הצנום.

 

מה שקרה מאז אולי נשמע הזוי, אבל כל הסובבים אותי נשבעו שכך קרה: באותו הרגע קמתי והתחלתי לרוץ במסדרון המחלקה. כמה שבועות אחר כך לקחו אותי הוריי לבבא סאלי בנתיבות, על מנת להודות לו על הנס שקרה לי בזכותו. הוא שם אותי על ברכיו ובירך אותי. כמה חודשים אחר כך הוא הלך לעולמו, ולמרות שאני לא זוכר דבר מאותה סדרת אירועים, אני מרגיש עד היום שהברכה שלו שומרת עליי.

 

לא הבבא בובה

היום (ד' שבט) לפני 29 שנים נפטר הבבא סאלי. דמותו היא אחת החשובות והמשפיעות בתולדות העם היהודי, וכמידי שנה,

גם הפעם יגיעו עשרות-אלפי מאמינים לאחוזת הקבר כדי להעלות על נס את זכרו של אחד מגדולי הרבנים והמקובלים של יהדות מרוקו בפרט, ומדינת ישראל בכלל.

 

בעשרות ספרים שנכתבו עליו מאז פטירתו, מוזכרים מאות ואולי אלפי סיפורי ניסים שנקשרו סביבו. היום, כשהציניות סובבת אותנו ואמונת צדיקים היא דבר שהולך ונעלם, סיפורים אלה נראים לרבים כלא יותר מאגדות. מנסים לומר שאולי כוח המחשבה הוא זה שגרם לנס, ולא ברכת הרב. אבל עבור כל אלה שהרב הציל, ההמונים שהרב בירך, התשובה היא חד-משמעית: הבבא סאלי לא היה הבבא בובה, כמו במערכון המפורסם של "זהו זה", או רב תמים שנוצל על ידי קרבתו כדי להעשיר את קופת המשפחה. הוא היה איש צדיק, תמים וישר שביקש דבר אחד בלבד – לקדש שם ה' ברבים, ולהגדיל תורה ברבים.

 

קרוב לוודאי שלהילולה בנתיבות יגיעו כל הפוליטיקאים שמבקשים את הקול שלנו במערכת הבחירות. הם יתייחסו להילולה כבסיס מצוין לתעמולת הבחירות, וידברו על הצדיק שאותו מרביתם לא זכו לפגוש מעולם. אבל יהיה זה עוול אם כך נציין את דמותו. כי הבבא סאלי מעולם לא חיפש את הפוליטיקאים, לא רדף אחרי אנשי העסקים - ולא ביקש דבר מלבד לימוד תודה. ודווקא היום, כשיש כל כך הרבה אנשים שמציירים את עצמם כרבנים, יש להעריך ולהוקיר את דמותו עוד יותר.

 

ככה לא מתנהגים צדיקים

מהבבא סאלי אנחנו צריכים היום ללמוד בעיקר לאיזה "רבנים" אסור לנו ללכת לבקש ברכה, כי ככה - כה לימדו אותנו במשפחה - לא מתנהגים צדיקים: לא ללכת לרבנים שמקבלים קודם כל אנשים עסקים ותורמים כבדים, ושוכחים את היהודי הפשוט. לא ללכת לרבנים שמצטלמים למדורי הרכילות העסקית. לא ללכת לרבנים שקובעים מראש מה סכום התרומה שיש לתת על מנת שתקבלו מהם ברכה. לא ללכת לרבנים שעסוקים כל היום בקבלת קהל וגיוס תרומות, ולא עושים את הדבר הבסיסי ביותר לרב: ללמוד תורה.

 

לא ללכת לרבנים שלא מקפידים על שמירת העיניים. לא ללכת לרבנים שמנפנפים בעושרם. לא ללכת לרבנים שקובעים לך

מה לעשות ובכך מבטלים לך את זכות הבחירה – הדבר הבסיסי ביותר באמונה היהודית. לא ללכת לרבנים שמפחידים ומקללים, כי זו לא דרך התורה.

 

ולא ללכת לרבנים שלא נוהרת להם קדושה מהפנים. ואם אתם לא יודעים למה אני מתכוון, אז כנראה שעדיין לא פגשתם ברב הנכון. תבקשו ברכה מרב, אפילו עצה טובה. אבל אל תעשו לכם רב שיקבע לכם כיצד לחיות ואיך לנהוג. זה לא רב, אלא מנהיג כת.

 

הבבא סאלי היה הפוך מרוב הרבנים שאנחנו שומעים עליהם היום בתקשורת, ובגלל זה עשרות-אלפי אנשים בארץ ובעולם מבכים עד היום את לכתו, ומעלים על נס את זכרו. דווקא היום, כשעשרות בעלי זקנים מציגים את עצמם כ"מקובלים" ו"עושי ניסים", בעוד שאינם אלא שרלטנים המפיצים שנאה ופחד - יש לזכור כי רב אמור לקרב, לאהוב, לברך ולהגן עלינו. מי ייתן וזכותו של הבבא סאלי תמשיך לעמוד לנו ולהתפלל למעננו, שם למעלה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלי מנדלבאום
איפה ישנם עוד אנשים כמו האיש ההוא? הבבא סאלי
צילום: אלי מנדלבאום
אבי שושן
צילום: איתן ברנט
מומלצים