שתף קטע נבחר

מטריף את מורסי: צפו בג'ון סטיוארט המצרי

באסם יוסף סוחף אחריו מיליוני צופים בעולם הערבי שנהנים מבדיחותיו המושחזות על הנשיא המצרי ותנועת האחים המוסלמים, שכבר דאגו להגיש נגדו תלונה לתובע הכללי. ואיך ישראל משתלבת בבדיחה?

הוא חותך את השלטון, לא חושש להעביר ביקורת נוקבת על הנשיא וגם מסתלבט על כל מה שזז. תכירו את הקומיקאי המצרי באסם יוסף, "ליאור שליין המצרי", שסוקר בכל שבוע את מצב האומה המצרית בצורה שהובילה לתלונה נגדו לתובע הכללי מצד אנשי הזרם האיסלאמיסטי. וכן, גם הצבא הישראלי מקבל מקום של כבוד.

 

כל עדכוני בחירות 2013 - באתר הבחירות של ynet

הסיפורים הכי חמים לפני כולם - בפייסבוק של ynet

  

יוסף הוא קומיקאי מוכר בזירה המצרית שכוכבו דרך בעקבות מהפכת ה-25 בינואר. תחילה הוא העלה תוכנית סאטירה אינטרנטית ביוטיוב תחת השם "באסם יוסף שואו", שבה צפו מיליוני אנשים, ולאחר מכן קיבל את הבמה בערוץ הלוויני 'און טי וי'. בנובמבר האחרון חצה את הכביש לערוץ מצרי לוויניי אחר, CBC, עם אותו קונספט, המזכיר את ג'ון סטיוארט, ותחת אותו שם - "התוכנית". על פי ההערכות, צופים בו מדי תוכנית כ-30 מיליון בני אדם מכל רחבי העולם הערבי.

 

באחד הפרקים האחרונים ביקר יוסף סאטירית את הצהרותיו מעוררות המחלוקת של יועצו של נשיא מצרים, עיסאם אל-עריאן, בכיר באחים המוסלמים, שקרא ליהודים ממוצא מצרי בישראל לחזור למצרים על מנת לפנות מקום לפלסטינים. יוסף השווה את קריאתו של אל-עריאן לזו של הלורד בלפור משנת 1917 ואמר "אתה גאון, עיסאם עריאן. זו הצהרת אל-עריאן החדשה. היהודים יפנו מרצונם את ישראל והפלסטינים יתיישבו שם. אין כמוך יא עיסאם".

 

עוד בחדשות ynet:

 

במסגרת הביקורת על אל-עריאן השתמש הקומיקאי המצרי בדמותו של דובר צה"ל בערבית, אביחי אדרעי, כדי להראות שהיהודים שהשתקעו בישראל והגיעו ממדינות ערב הם לא כמו המצרים. בקטע נראה אדרעי מדבר על תנועת חמאס ומשתמש במשל כדי להסביר את האסטרטגיה שלה: "הוא הכה אותי ובכה". לאחר מכן משווה הקומיקאי את אדרעי ל-'דודה חופרת' על רקע הופעותיו הרבות בתקשורת הערבית ואף ביקר אותו בציניות על השימוש הרב שהוא עושה במשלים בשפה הערבית, גם במסגרת ציוציו בחשבון הטוויטר שלו. 

 

אדרעי מסתבר, צופה בתוכנית ודווקא נהנה מהמעמד החדש שלו. "לפני מספר ימים הייתי הגיבור באחד מהפרקים של תכנית הסאטירה במצרים וצפיתי בה בשמחה ובשביעות רצון רבה", כתב בדף הפייסבוק שלו. "הסאטירה היא אמצעי שאנחנו מכירים היטב בישראל. שמחתי מאוד לדעת שאנשי התקשורת במצרים הם מבין העוקבים האדוקים של חשבונות הטוויטר והפייסבוק שלי כדובר צה"ל. אני מקווה לראות עוד תסריטים שעוסקים בדמות שלי בפרקים נוספים כיוון שהם מצליחים לדמות את תחושותיהם של אנשי התקשורת לחיוב או לשלילה". הוא חתם את דבריו בפתגם: "צוחק מי שצוחק אחרון".

 

מוחמד מורסי. את אנשיו הסאטירה פחות מצחיקה  (צילום: AP) (צילום: AP)
מוחמד מורסי. את אנשיו הסאטירה פחות מצחיקה (צילום: AP)

 

בתקשורת המצרית והערבית לקחו כמובן את הדברים למקום אחר. יוסף הוצג כמי שהצליח "הרגיז את ישראל החופש" כפי שכינו זאת בעיתון הלבנוני אל-אחבאר, המזוהה עם חיזבאללה. "באסם יוסף הוא הכוכב המובהק של הזירה המצרית. לאחר שגרם לנשיא מצרים להיות במשבר עם הבית הלבן בעקבות הצהרות ישנות שלו ביחס לישראל שכונו כ-'אנטישמיות', הודיע דובר הצבא הישראלי, אביחי אדרעי, כי הוא 'מאושר' מכך שאיש התקשורת המצרי לעג לו".

 

אבל עם כל הכבוד לאדרעי, את עיקר פרסומו מקבל יוסף מהבדיחות הפנימיות. הקומיקאי מרבה לבקר את

שלטונם של האחים המוסלמים ואת הנשיא מורסי בפרט. אחד מעורכי הדין של התנועה אף הגיש נגדו בחודש דצמבר קובלנה משפטית לתובע הכללי, טלעת עבדאללה, בבקשה לפתוח נגדו חקירה בגין העלבת הנשיא, אחרי שהעביר ביקורת על מורסי ואף הגחיך אותו כשהציג כרית שעליה ישנה בתו ובה מתנוססת תמונתו של הנשיא. בקובלנה נטען כי יוסף גורם לכך שמורסי עלול לאבד את כבודו אל מול העם, אולם יוסף המשיך וכינה את הנשיא "סופר מורסי" משום שלנשיא "יש כעת את כל הרשויות: המבצעת, המחוקקת והשופטת. לכן, השם של הנשיא לא צריך להישאר רק הנשיא מורסי".

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יוסף והכרית. הבת שלו ישנה עליה
מומלצים