שתף קטע נבחר

100 שנה אחרי הרבנים: "מסע מושבות" לרבניות

בארבעה ימים בלבד חרשו רבניות הציבור הדתי-לאומי את הארץ לאורכה ולרוחבה, בניסיון לחבר לבבות של נשים מכל המגזרים. המודל: "מסע הרבנים" המפורסם של הרב קוק. הרבנית שפירא: "הכוח של הנשים מסובב את העולם"

מי אמר הדרת נשים? עשרות רבניות, נשות חינוך ואמניות קיימו בשבוע שעבר מסע לאורכה ולרוחבה של ארץ ישראל, מעין שחזור "מסע המושבות" שקיימו רבנים בכירים לפני 100 שנה - הפעם בגרסה נשית. הן ביקרו ביישובים רבים, מצפת ועד באר שבע, לשם "קירוב, אחדות והעצמת תחושת השייכות", והכריזו: "כוח הנשים מסובב את העולם".

 

כל עדכוני בחירות 2013 - באתר הבחירות של ynet

כל מה שמעניין בעולם היהודי - בפייסבוק שלנו. כנסו

 

 

ב-1913 יצאה קבוצת רבנים, בראשות הרב אברהם יצחק הכהן קוק (מאבות הציונות הדתית, אז רבה של יפו) והרב יוסף חיים זוננפלד (מנהיג העדה החרדית) - באחדות נדירה - ל"מסע מושבות" בן חודש ימים, שמטרתו התעוררות וקירוב לבבות בתוך עם ישראל. הפעם, ביוזמת העיתון "בשבע" וישיבת "תורה בציון", היו אלו רבניות, שבארבעה ימים בלבד הספיקו לבקר בעשרות נקודות - מהנגב ועד לגליל.

 

בכל מקום אליו הגיעו, התקיים אירוע לנשים דתיות וחילוניות, שבו העבירו הרבניות דרשות בנושאי חינוך, הבית היהודי ועם ישראל, והאמניות הופיעו בפני הקהל. בין המשתתפות: הרבניות צביה (אשת הרב מרדכי) אליהו, דנה סליי, אורה רבקה וינגורט, זיוה קוסטינר, מלכה פיוטרקובסקי, האמניות אודהליה ברלין, אתי אנקרי ועוד. בסך הכל השתתפו במסע כולו אלפי נשים.

 

הרוח הנשית והכוח הנשי

הרבנית נעמי שפירא, אשת ראש ישיבת ההסדר ברמת גן, הרב יהושע שפירא, הופיעה באחד האירועים המרכזיים

בגבעת שמואל, ואמרה: "הכוח של הנשים מסובב את העולם, כשהמקום של האישה טוב ומשמעותי – משם היא פועלת". המארגנים חתמו על כל מילה, והוסיפו: "הכוח הנשי בציבור הדתי-לאומי פורץ בשיאו, והמסע יהפוך למסורת בשנים הבאות".

 

חיה מאיר, בתו של "אבי דור הכיפות הסרוגות", הרב משה צבי נריה - אמרה על הפרויקט: "הרוח הנשית שמתגלה כאן שייכת מאוד לדור המיוחד שלנו. לקול הנשי יש מקום ייחודי ואחר, וההזדמנות המיוחדת הזו להקדיש כמה ימים לקול הנשי הזה בצדדים השונים שלו, גם היהודיים וגם האומנותיים, זהו ללא ספק סוג של בשורה".

 

ראש ישיבת "תורה בציון", הרב נחום נריה, מיוזמי האירוע, אומר כי אין כוונתו "להשוות את מסע הרבנים המקורי למסע הנוכחי, אך הרעיון מאחורי מסע הרבניות הוא להעצים את הציבור, לאחד ולחבר את כלל העם, הכול מתוך רצון להגדיל תורה ולהאדירה. מוכרחים לתת עוד זריקות עידוד, זה מה שעשה מסע הרבנים של הרב קוק שהשאיר רושם רב במושבות בצפון. צריך להמשיך את הדברים הללו ולא להפסיק".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"עוד זריקות עידוד". הרב נחום נריה
צילום: אורות
מומלצים