שתף קטע נבחר

בדיקת צניעות: המורה ביקשה שארים חולצה

מדידה פומבית של אורך השסע והרמת חולצה הן מקצת הבדיקות שנאלצו בנות אולפנה לעבור. התלמידות הסוררות הוצאו מהכיתה, ומי שלא שיתפה פעולה, נשארה לכתוב עבודה על צניעות. אחת האמהות תוהה אם מדובר בהטרדה מינית

איך בודקים את צניעות הלבוש של תלמידות במוסדות החינוך הדתי? באולפנת "אוריה" באלון-שבות מצאו שיטה מקורית, שהעלתה את חמתן של תלמידות והורים. המורה שאלה בכיתה מי לובשת חצאית מספיק ארוכה, ונטפלה דווקא לאלו שהצביעו - כדי להוכיח שהן טועות. השיטה: בחינה מדוקדקת של האורך בשיטות מפוקפקות, ואיום להרחיק מהמוסד את אלו שלא ישפרו את הופעתן. תלמידות שהודו מעצמן כי אינן לבושות בצניעות, נדרשו "רק" לכתוב עבודה בנושא.

 

כל עדכוני בחירות 2013 - באתר הבחירות של ynet

כל מה שמעניין בעולם היהודי - בפייסבוק שלנו. כנסו

 

 

"ביום חמישי האחרון עשו באולפנת 'אוריה' בגוש עציון 'מבצע צניעות'", מחתה מרים אדלר, אם לתלמידת בית הספר, בדף הפייסבוק שלה. "אחת המורות הורתה לכל מי שיש לה חצאית ארוכה דיה - לדעת הבת עצמה - לצאת מהכיתה, ומאלו שחצאיתן קצרה מדי - להישאר בפנים. כל בת שיצאה נתקלה באותה מורה שעמדה בפתח הכיתה, ובדקה את אורך החצאיות - האם הן באמת ארוכות דיין".

 

האם תהתה: זו הטרדה מינית?

אדלר הוסיפה כי הייתה מזועזעת כאשר "אחת הבנות קיבלה הוראה להסתובב כדי שהמורה תבחן את אורך השסע, ולאחרת נאמר להרים את החולצה (!!!!!) כדי שהמורה תוכל לראות עד לאן היא מורידה את החצאית כדי להאריך אותה". לדבריה, בתה שלה, שידעה כי תיכשל בביקורת, בחרה "לא לעבור את ההשפלה", ונשארה בכיתה כדי לכתוב עבודה על צניעות.

 

"נאמר לה ולחברותיה שהודו שחצאיתן קצרה - שביום ראשון כל מי שלא תגיע לבושה 'כמו שצריך' - תעוף מהאולפנה ותצטרך לעבור שוב מבחני קבלה", כתב מרים בפוסט. היא תהתה האם אין מדובר בהטרדה מינית של אישה על ידי אישה, או בעבירה על חוק חינוך חובה - כאשר מרחיקים מהמוסד בנות בגיל תיכון "בהליך שרירותי שכזה" - ואיימה להתלונן.

 

פרסום הדברים בפייסבוק עורר סערה שבעקבותיה נקבעה לאדלר פגישה דחופה עם ראש רשת "אור תורה סטון", שהאולפנה שייכת אליה, הרב שלמה ריסקין, ומנהלת האולפנה, יונת למברגר.

 

אולפנה ל"יותר" ואולפנה ל"פחות"

בצמוד לבית ספר זה פועלת אולפנת "נווה חנה" – גם היא של רשת "אור תורה סטון", והורים לתלמידות בשני המוסדות

טוענים כי הרשת מקפידה לשבץ את התלמידות הנחשבות ל"טובות יותר" דווקא באחרונה, ואף מונעת כל קשר בינן לבין ה"חלשות" לכאורה (למשל, באיסור להשתמש אלו בשרותי הספרייה של אלו), ובכך מנציחה את הפערים ביניהן. בשיחה עם ynet טענה אחת האמהות כי היחס לתלמידות "אוריה" הוא כאל "פרחות", ואווירה זו היא שמאפשרת "בדיקות צניעות" משפילות כמו שחוותה כיתתה של הבת של אדלר.

 

אין זו הפעם הראשונה בה יוצאת מרים אדלר במחאה נגד ה"ממסד" בנושאים רגישים מעין אלה בציבור הדתי. לפני כשלוש שנים התפרסמה בו בזכות הסרט "שירה" שביימה כפרוייקט הגמר בבית הספר לקולנוע ותקשורת "מעלה", שבו קריאת תיגר נגד "מירוץ הילודה" בחברה הדתית.

 

תגובת אולפנת "אוריה" טרם התקבלה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ככה מספיק צנוע?
צילום: חיים צח
מומלצים