שתף קטע נבחר

אטיאס: נתניהו מנע הוזלת הדיור בממשלה היוצאת

שר השיכון תוקף את כוונת נתניהו למנות את כחלון ליו"ר מועצת מנהל מקרקעי ישראל כדי להוזיל את מחירי הדירות. גם דרעי הגיב בחריפות: "מהלך נואש של הרגע האחרון". יחימוביץ': "זה עלה תאנה לגיהנום החברתי". העבודה הודיעה שתעתור לביטול המינוי. לפיד: "שוב נתניהו מעדיף גימיקים על פני תוכניות". לבני: "נתניהו רוצה לכבות את הירידה בסקרים"

ההודעה על מינוי כחלון  לתפקיד יו"ר מנהל מקרקעי ישראל, 36 שעות לפני פתיחת הקלפיות, כדי שיפעל בין היתר להורדת מחירי הדירות, עוררה זעם רב בקרב המפלגות האחרות. מי שנפגע מהמהלך למינוי משה כחלון הוא שר השיכון אריאל אטיאס, המחזיק כיום בסמכויות שנתניהו מבקש להעביר ממנו. השר אטיאס אמר אמש (יום א') בראיון ל-ynet ו"ידיעות אחרונות" כי "ראש הממשלה מבקש מכחלון להוריד את מחירי הדירות, מהלך שהתנגד לו בתוקף ונאבק בי".

 

"תעמולה אסורה": נתניהו רוצה את כחלון במנהל מקרקעי ישראל

 

כל עדכוני בחירות 2013 - באתר הבחירות של ynet

הסיפורים הכי חמים לפני כולם - בפייסבוק של ynet

 

אטיאס, המכהן בתפקיד יו"ר מועצת מנהל מקרקעי ישראל - תפקיד השמור לשר השיכון - אמר כי מדובר במהלך חסר משמעות, מפני שנתניהו עצמו חסם כל פעולה להוזלת מחירי הקרקעות בממשלה האחרונה. "הציבור בישראל לא סובל מבעיות זיכרון והוא לא טיפש", אמר שר השיכון. "מגוחך לשמוע מנתניהו, יומיים לפני הבחירות, שהוא מבקש מכחלון להוריד את מחירי הקרקע. זה דבר שנתניהו התנגד לו בתוקף עם שר האוצר שטייניץ ונאבק

 בי כשביקשתי הנחות לזוגות צעירים וחיילים משוחררים. מפני שמדיניות נתניהו היא לספסר בקרקעות המדינה ולהעשיר את קופת האוצר בשמונה מיליארד שקל בשנה האחרונה מהמנהל, בעקבות שיווק שיא של קרקעות שביצעתי".

 

הוא המשיך במתקפה על נתניהו ושר האוצר: "שיטת המכרזים, שעליה עמדו נתניהו ושטייניץ, לפיה כל המרבה במחיר הקרקע זוכה, היא רעה חולה שנאבקתי בה בדיונים אצל ראש הממשלה. רק לאחר שהובלתי משבר קואליציוני פוליטי קיבלתי אישור למתן הנחה של 50 אחוז ממחיר הקרקע בשיווק מוגבל. לפני כל שיווק צריך אישור ממשרד האוצר. הציבור אינטליגנטי מספיק לדעת שראש הממשלה ושר האוצר מנעו מתן הנחות בקרקע ולא השכילו לשחרר חסמים, ואין סיבה לחשוב שיעשו בעתיד".

 

"מהלך נואש של הרגע האחרון"

גם אריה דרעי הגיב בזעם על ההודעה: "מנהיגי הליכוד-ביתנו, בנימין נתניהו ואיווט ליברמן, עסוקים כל העת בחלוקת תיקים. עבור אזרחי ישראל ותנועת ש"ס הבחירות אינן על תפקידים אלא על דרך, ועל הפרק עומדות שאלות הרות גורל, כמו מי ישמור על הזהות היהודית ומי ידאג לשכבות החלשות".

 

דרעי הוסיף כי ש"ס מסרבת לקחת חלק בקמפיין התיקים של נתניהו. "מוזר מאוד שמפלגת שלטון שמתיימרת להנהיג את המדינה אין לה לא מצע מדיני, לא מצע כלכלי ולא מצע חברתי. קמפיין התיקים לא יסתיר את האמת הכואבת: 1.8 מיליון אזרחים עניים שעבורם הבחירות הן שאלה של חיים ולא של ספינים. בקיצור, מהלך נואש של הרגע האחרון".

 

מאוחר יותר אמר דרעי בראיון ל-ynet כי המהלך הזה, רגע לפני פתיחת הקלפיות, הוא צעד של ייאוש. "נתניהו וליברמן רואים את הירידה בסקרים ולכן שולפים את כחלון. אריאל אטיאס קידם רפורמות ושיווק עשרות אלפי יחידות דיור ובכך הפך את משרד השיכון לאטרקטיבי. אני לא מבין למה במקום לעסוק בנושאים האמיתיים ולגלות לנו מאיפה הם הולכים לקצץ, נתניהו וליברמן מתעסקים בספינים של ייאוש".

 

"נתניהו מעדיף גימיקים"

יו"ר ועדת הבחירות, שופט בית המשפט העליון אליקים רובינשטיין, אסר על שידור מסיבת העיתונאים בעקבות פנייה של יו"ר יש עתיד, יאיר לפיד. במפלגה מיהרו להגיב ואמרו כי "שוב נתניהו מעדיף גימיקים על פני תוכניות סדורות לפתרון בעיותיו הרציניות של מעמד הביניים הישראלי. במקום להציג תוכנית סדורה לפתרון בעיית הדיור, כפי שעשתה יש עתיד, מעדיף נתניהו להחזיר את כחלון לתפקיד ביצועי ובכך מביע חוסר אמון מוחלט ברשימתו הוא. ראש הממשלה, שהצליח להרחיק מעצמו ומהליכוד את הסממן החברתי היחיד שהיה לו, נכנע ללחץ הירידה בסקרים ומנסה לבצע מהלכים נואשים של הרגע האחרון לפני יציאת הציבור לקלפיות".

 

גם יו"ר מפלגת העבודה שלי יחימוביץ' תקפה את המינוי: "מינוי כחלון לתפקיד סרק במנהל מקרקעי ישראל הוא תשלום על הזעקתו כעלה תאנה לגיהנום החברתי שמכין לנו נתניהו בעוד 48 שעות אם חלילה ייבחר. לכול ידוע שכחלון פרש כמחאה על מדיניותו הכלכלית והחברתית האכזרית של נתניהו. אפילו בתשדיר הבחירות לליכוד לא הצליח כחלון להוציא מפיו מילה טובה אחת על נתניהו בתחום זה, ומינויו כעת הוא עדות לפניקה שנתניהו נתון בה בגלל היחלשותו".

 

ראש צוות התגובות של מפלגת העבודה, ח"כ איתן כבל, אמר כי מינוי כחלון מנוגד לחוק ולהוראות היועץ המשפטי לממשלה בדבר מינויים בזמן בחירות, וכי בכוונתו לעתור בשם המפלגה. כבל אמר: "נתניהו בהיסטריה מאיבוד המנדטים המתמשך של הליכוד-ביתנו ושולף את הפלסטר הנצחי שלו - כחלון".

 

היועץ המשפטי של מפלגת העבודה, עו"ד עמיחי וינברגר, פנה בעקבות ההודעה בפנייה דחופה בשם המפלגה ליו"ר ועדת הבחירות המרכזית השופט אליקים רובינשטיין, למבקר המדינה יוסף שפירא וליועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין, בדרישה להפעיל את סמכותם ולבטל לאלתר את המינוי. בפנייה נאמר: "כ-36 שעות טרם הבחירות הכלליות לכנסת ה-19 התבשרו אזרחי המדינה כי לכאורה הודיע ראש ממשלת ישראל, מר בנימין נתניהו, כי הוא מינה את מר משה כחלון לכהונה של יו"ר מועצת מנהל מקרקעי ישראל... 'הבטחה' או 'מינוי' זה ניתנו לכאורה הן בניגוד מוחלט להוראות חוק יסוד: מקרקעי ישראל, הן בניגוד להנחיות היועץ המשפטי לממשלה".

 

היועץ הוסיף כי החוק קובע שיו"ר המנהל יהיה שר השיכון והבינוי והדבר נקבע בחוק מנהל מקרקעי ישראל. "המינוי נובע ממניעים פסולים ושיקולים זרים אשר יש להם השלכה ישירה על כשרות המעשה, בין היתר מתוקף הוראות הנחיית היועץ המשפטי לממשלה מספר 1.1501 'מינויים בתקופת בחירות'". מפלגת העבודה דורשת כי השלושה יפעילו את סמכויותיהם ויורו לנתניהו לבטל את ההודעה על המינוי.  

  

יו"ר התנועה ציפי לבני אמרה בערב סיכום הקמפיין בשדרות: "בדרך לפה שמעתי שראש הממשלה נתניהו עורך מסיבת עיתונאים, ואמרתי לעצמי, איזה סופר-טנקר הוא יביא הפעם למערכת הבחירות הזו, הוא יודיע על סגירת הגירעון? הוא החליט להעביר עכשיו את חוק השוויון בנטל או שהוא פתח את הבידוד המדיני? לא, הוא הודיע שהוא רוצה את משה כחלון כיו"ר מנהל מקרקעי ישראל כדי לכבות את הירידה בסקרים". מי שעוד פנה לוועדת הבחירות בנושא הוא ח"כ יואל חסון מהתנועה.

 

יו"ר מרצ זהבה גלאון מתחה ביקורת על המינוי: "ראש הממשלה כנראה שוב לקה בפניקה האופיינית לו. המינוי, יממה לפני הבחירות, הוא ניסיון עלוב לשוות אופי רך וחברתי לרשימה קיצונית ואנטי-חברתית של הליכוד, שיותר מעניין את חבריה לדאוג לדיור בהתנחלויות ולגזול קרקעות

 של פלסטינים, מאשר לספק דיור במחירים סבירים לצעירים בפריפריה ובערים. מצער שכחלון, שאותו אני מעריכה, הסכים לשתף פעולה עם ספין בחירות, ולא תבע שהמינוי יוכרז רק אחרי הבחירות".

 

בקדימה אמרו על המינוי: "כחלון הוא אדם עתיר כישורים וניסיון. לוּ היה מקבל את התפקיד יום לאחר הבחירות ולא יום לפני, היה אפשר לתמוך בשיקול הדעת והמניעים העומדים מאחורי המינוי. מינויו בעת הזו, 24 שעות לפני הבחירות, ממחיש יותר מכול את הצורך במבוגר אחראי במוקדי קבלת ההחלטות במדינת ישראל. קדימה תהיה המבוגר הזה בכנסת הבאה. צר לנו ששמו של כחלון שורבב לספין בחירות של הרגע האחרון. הוא ראוי להרבה יותר מכך".

 

בהכנת הכתבה השתתפו עקיבא נוביק, יובל קרני, מורן אזולאי, צביקה ברוט, תלם יהב ונרי ברנר


פורסם לראשונה 20/01/2013 22:52

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
השר אריאל אטיאס
צילום: בני דויטש
משה כחלון. עלה תאנה?
צילום: מוטי קמחי
אריה דרעי
שלי יחימוביץ'
צילום: ירון ברנר
יאיר לפיד
צילום: מוטי קמחי
ציפי לבני
צילום: עידו ארז
מומלצים