שתף קטע נבחר

צילום: ירון ברנר, מוטי קמחי

המדגמים: הישג ענק ללפיד, הליכוד-ביתנו צנח

הבחירות שהחלו באופן מנומנם מסתיימות בדרמה גדולה: לפי המדגמים "יש עתיד" הדהימה עם 19-18 מנדטים, נתניהו והליכוד-ביתנו צנחו מ-42 מנדטים ל-31. יחימוביץ' והעבודה עם 17 מנדטים, בנט קיבל 12 - וגם ש"ס. מרצ התחזקה מאוד, לבני קיבלה כ-7 מנדטים, קדימה נמחקה. לפיד בפייסבוק: "תודה"

שלושה חודשים של מערכת בחירות מנומנמת מסתיימים בדרמה אדירה, שתימשך לאורך כל הלילה - ואולי גם מאוחר הרבה יותר: ראש הממשלה בנימין נתניהו, שהודיע על הקדמת הבחירות והיה בטוח שימשיך להנהיג את ישראל ללא קושי רב, צפה הערב (יום ג') במדגמים - ועיניו חשכו. על פי כל מדגמי הטלוויזיה, הרשימה המשותפת של הליכוד וישראל ביתנו צנחה מ-42 מנדטים בכנסת היוצאת ל-31 מנדטים, והפער בין גוש הימין לגוש המרכז-שמאל הצטמק לשני מנדטים: 61 לימין, 59 למרכז-שמאל.

 
המנצח הגדול של הבחירות הוא יאיר לפיד, שהשיג - על פי המדגמים - 19-18 מנדטים, כמעט פי שניים מכפי שחזו לו הסקרים האחרונים. שעה קלה אחרי פרסום המדגמים שוחח נתניהו עם לפיד, ואמר לו: "יש לנו הזדמנות לעשות דברים גדולים מאוד לטובת מדינת ישראל. מערכת הבחירות מאחורינו, ועכשיו נוכל להתמקד בעשייה למען כלל אזרחי ישראל".
 
מנצח נוסף הוא נפתלי בנט, שהבית היהודי שלו גרפה 12 מנדטים על פי שלושת ערוצי הטלוויזיה. שלי יחימוביץ', שהצהירה בשבועות האחרונים על שאיפתה להיות ראש הממשלה, ראתה את יש עתיד של לפיד עוקפת את העבודה שלה ומשאירה אותה כמפלגה השלישית בגודלה - והשנייה בגוש המרכז-שמאל. היא קיבלה 17 מנדטים. ש"ס זכתה להישג נאה, והמדגמים חוזים לה בין 11 ל-13 מנדטים.
 
לפי המדגמים, המפלגה הגדולה ביותר בכנסת היוצאת, קדימה של שאול מופז, נמחקה כליל: היא לא עברה את אחוז החסימה. מי שהפסידה למופז בקרב על ראשות קדימה, ציפי לבני, זכתה עם מפלגתה החדשה, התנועה, בשישה עד שבעה מנדטים. שיעור ההצבעה הסופי עמד על 66.6% - הגבוה ביותר בשלוש מערכות הבחירות האחרונות.
 
 

 

כל עדכוני בחירות 2013 - באתר הבחירות של ynet  

הסיפורים הכי חמים לפני כולם - בפייסבוק של ynet

 

התוצאות צפויות לסבך מאוד את מלאכת הרכבת הממשלה, מכיוון שהמאבק בין גוש הימין לגוש המרכז-שמאל עשוי להיות צמוד הרבה יותר מכפי שניבאו הסקרים האחרונים. בצד השמאלי של המפה הפוליטית נרשמה הצלחה גדולה למרצ, שעל פי המדגמים של ערוצים 1 ו-2 יותר מהכפילה את כוחה - עם שבעה מנדטים לעומת שלושה בכנסת האחרונה. לפי מדגם ערוץ 10 היא זכתה בשישה מנדטים. כך או כך, מדובר בהישג הגדול ביותר של המפלגה, בראשותה של זהבה גלאון, מאז 1999.

 

תוצאה מעניינת נוספת היא שלפי מדגם ערוץ 1, עוצמה לישראל של חברי הכנסת מיכאל בן-ארי ואריה אלדד עברה את אחוז החסימה וזכתה בשני מנדטים. לפי המדגמים האחרים, היא אינה עוברת את אחוז החסימה. מפלגות בולטות במערכת הבחירות שלפי המדגמים לא עברו את אחוז החסימה הן "עם שלם" של הרב חיים אמסלם, עלה ירוק, "כוח להשפיע" של הרב אמנון יצחק, הירוקים ודעם.

 

החגיגה במטה יש עתיד, הלילה. המפלגה השנייה בגודלה (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
החגיגה במטה יש עתיד, הלילה. המפלגה השנייה בגודלה(צילום: ירון ברנר)

משהו חדש מתחיל אצלם. מאושרים במטה הבית היהודי (צילום: בני דויטש) (צילום: בני דויטש)
משהו חדש מתחיל אצלם. מאושרים במטה הבית היהודי(צילום: בני דויטש)

הרב שמח - וחזר ללמוד. מטה ש"ס אחרי המדגמים (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
הרב שמח - וחזר ללמוד. מטה ש"ס אחרי המדגמים(צילום: גיל יוחנן)

רגעי הציפייה במטה "התנועה" של ציפי לבני (צילום: ערן יופי כהן) (צילום: ערן יופי כהן)
רגעי הציפייה במטה "התנועה" של ציפי לבני(צילום: ערן יופי כהן)

 

זמן קצר אחרי פרסום המדגמים פרסם יאיר לפיד מילה אחת בעמוד הפייסבוק שלו: "תודה". מספר 2 ב"יש עתיד", הרב שי פירון, אמר במשדר ynet כי הבחירות הללו הן "אירוע בקנה מידה היסטורי". הוא הזכיר: "לפני כמה שבועות עמדנו על חמישה או שישה מנדטים לפי

הסקרים". אחרי נתניהו, גם יחימוביץ' ולבני התקשרו לברך את לפיד.

 

בליכוד-ביתנו ניסו להמעיט בחשיבות התוצאות, שלפיהן כוחה של הרשימה נחלש ב-11 מנדטים לעומת הכנסת היוצאת. ראש הממשלה בנימין נתניהו פרסם הודעה בפייסבוק ובה הודה לאזרחי ישראל. "על פי תוצאות המדגמים, ברור שאזרחי ישראל קבעו שהם רוצים שאמשיך לכהן בתפקיד ראש ממשלת ישראל, ושארכיב ממשלה רחבה כלל האפשר. התוצאות המסתמנות הן הזדמנות גדולה לשינויים רבים לטובת כלל אזרחי ישראל. מערכת הבחירות מאחורינו ואתגרים רבים ומורכבים לפנינו. כבר הערב אתחיל במאמצים להרכבת הממשלה הרחבה ביותר שניתן".

 

שר החינוך בממשלתו היוצאת של נתניהו, גדעון סער, הדגיש לאחר פרסום מדגמי הטלוויזיה כי ברור שהרשימה הגדולה היא הליכוד ביתנו, וכי יש רוב לגוש הימין בכנסת הבאה. "לכן, ראש הממשלה הבא יהיה נתניהו, והוא יקבל את תפקיד הרכבת הממשלה הבאה. אני בדעה שהממשלה הזו צריכה להיות ממשלה רחבה ככל הניתן, על מנת להתמודד עם האתגרים הביטחוניים, הכלכליים והחברתיים המורכבים שעומדים בפני מדינת ישראל".


במטה הליכוד-ביתנו שמרו על מצב רוח למרות הפיחות החד בכוחם (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
במטה הליכוד-ביתנו שמרו על מצב רוח למרות הפיחות החד בכוחם(צילום: מוטי קמחי)


השביעייה של מרצ על הבמה. הצלחה מסחררת (צילום: אבישג שאר-ישוב) (צילום: אבישג שאר-ישוב)
השביעייה של מרצ על הבמה. הצלחה מסחררת(צילום: אבישג שאר-ישוב)

 

מפלגת השלטון לשעבר נמחקה. במטה קדימה, הלילה (צילום: ג'ורג' גינסבורג) (צילום: ג'ורג' גינסבורג)
מפלגת השלטון לשעבר נמחקה. במטה קדימה, הלילה(צילום: ג'ורג' גינסבורג)

 
באחת הכוכבות העולות של הבחירות, מפלגת הבית היהודי, הגיבו בסיפוק על המדגמים החוזים להם 12 מנדטים - פחות או יותר כמו הסקרים האחרונים שפורסמו לפני הבחירות. "הגענו לשיא היסטורי בתולדות הציונות הדתית", אמרו במפלגה. היו"ר נפתלי בנט יצא מביתו ברעננה לכמה עשרות מתומכיו שחיכו לו ברחוב. הוא הביע סיפוק: "הבטחנו שמשהו חדש יתחיל, והיום משהו חדש התחיל בעם ישראל. אנחנו, הבית היהודי, חזרנו למרכז הבמה הפוליטית".
 
בש"ס מרוצים מכך שהמפלגה לכל הפחות שמרה על כוחה, וכנראה גם הגדילה אותו. אברהם קרויזר, ממובילי קמפיין ש"ס, אמר ל-ynet: "אנחנו מפלגת הקואליציה היחידה שעלתה במנדטים. העם החליט לתת תוספת כוח לש"ס". מקורביו של המנהיג הרוחני של ש"ס, הרב עובדיה יוסף, סיפרו כי "מרן שמע את התוצאות, שמח מאוד וחזר ללמוד".
 
במרצ הביעו כמובן שביעות רצון רבה מתוצאות המדגמים. יושבת הראש זהבה גלאון אמרה: "היום מתחילה המשימה שלנו - להחזיר למדינת ישראל את הדמוקרטיה. יש לנו משימה לחזור ולדבר שלום. הערב אנחנו קוראים לראשי מפלגות המרכז - אל תחברו לנתניהו. לא נמליץ על מועמד שיסכים ללכת עם נתניהו". תמר זנדברג, מספר 6 ברשימה שתיכנס לפי המדגמים לכנסת הבאה, הייתה מאושרת: "הרגשנו את התוצאות האלה כבר תקופה ארוכה מהשטח. העם הראה היום אי-אמון מוחלט בממשלת נתניהו, ומדהים לראות את הגושים. מצפות לנו ארבע שנים של עשייה חברתית אמיתית".
 
 
יו"ר התנועה ציפי לבני התייצבה אחרי פרסום המדגמים ולצדה בכירי רשימתה, כולל עמיר פרץ ועמרם מצנע, והודתה לפעילים. "חזרתי כדי להישאר", הבהירה, "אשאר כדי להשלים את המשימה שלקחנו כולנו על עצמנו, לעשות את מדינת ישראל למדינה שהיא חלק מהעולם החופשי ולא מסוגרת ומבודדת, מדינה שמובילה תהליך מדיני לשלום. כולנו ראינו את המדגמים הערב ואני בטוחה שכל אחד מכם שראה את הגרף של התנועה אמר - צריך לעלות עוד, ולמה זה עוצר מוקדם מדי? כי מגיע לנו יותר. בערב הזה, במדינת ישראל יש הזדמנות גדולה לעשות שינוי במדיניות שהובילה את המדינה עד היום. זה תלוי לא רק בנו".
 
שותפה עמיר פרץ אמר כי גוש המרכז-שמאל יכול לייצר חלופה לנתניהו: "זה דבר חשוב ביותר - נשקול אותו ברגע שנדע את תוצאות האמת ונדע כיצד לפעול. אני מקווה שהתפיסה תהיה שלכל השותפים לרצון ליצור אלטרנטיבה לנתניהו יהיה מכנה משותף מספיק גדול לעשות את זה".
 
 
הקלפיות בבחירות נפתחו בשעה 7:00 בבוקר. ברחבי הארץ הוצבו 10,132 קלפיות, ו-5,656,705 בעלי זכות הצבעה יכלו לנצל את ההזדמנות להשפיע על סדר יומה של המדינה. בניגוד למגמת הירידה באחוזי ההצבעה בבחירות האחרונות, הפעם אזרחי ישראל לא גילו אדישות ונהרו בהמוניהם לקלפיות. לאורך כל שעות היום ניכרו אחוזי הצבעה גבוהים יחסית, הגבוהים ביותר מאז בחירות 1999. נכון לשעה 20:00 עמדו אחוזי ההצבעה על 63.7%, עלייה של כשבעה אחוזים ביחס לבחירות 2009. במקביל, עומס חסר תקדים נרשם במוקד הטלפוני של ועדת הבחירות המרכזית לבירור מקום ההצבעה. בסופו של דבר עמוד שיעור ההצבעה על 66.6%, הגבוה ביותר מאז 2003.

 

בהכנת הידיעה השתתפו מורן אזולאי, אחיה ראב"ד, אטילה שומפלבי, יובל קרני, שחר חי, עומרי אפרים, אילנה קוריאל, נועם (דבול) דביר, נרי ברנר, רענן בן-צור, צביקה ברוט, עקיבא נוביק, חסן שעלאן, אליאור לוי ותלם יהב
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ירון ברנר
חוגגים ב"יש עתיד". המדגמים מנבאים עד 19 מנדטים
צילום: ירון ברנר
פעילים חוגגים במטה מפלגת העבודה
צילום: עידו ארז
נתניהו. הכריז שהעם בחר בו
צילום: Gettyimages
מומלצים