שתף קטע נבחר

חגיגות ביש עתיד: "המדינה חזרה לידיים שלנו"

המדגמים צפו למפלגתו של לפיד 19-18 מנדטים, וגם המועמדים הופתעו. "וואו, אני בהלם", אמרה מספר 10, קארין אלהרר, שהתחבקה עם נשות הרשימה. "אנשים רואים תקווה, משהו קורה", אמר מספר 17, דב ליפמן. גם הוא כנראה יהיה בכנסת

ההפתעה הגדולה של בחירות 2013 - יש עתיד . הסקרים חזו למפלגתו של יאיר לפיד לא יותר מעשרה מנדטים אך לפי מדגמי הטלוויזיה הערב (ג'), הוא הצליח לעלות על כל הציפיות ולגרוף בין 18 ל-19 מנדטים. לאורך היום הצהירו במפלגה כי "ברור שאם נצליח להביא תוצאה מרשימה נהיה העדיפות הראשונה של נתניהו" - ועכשיו רק נותר לראות אם תוצאות האמת יהפכו את התחזית האופטימית למציאות. לפיד, מצדו, כבר הגיב בפייסבוק - והסתפק ב"תודה".

 

עם פרסום תוצאות המדגמים, הרקיעה שחקים ההתרגשות במטה המפלגה. "יש הרגשה שהמדינה חזרה לידיים שלנו, של הרוב הדומם של מעמד הביניים. הציבור בא ואמר 'זו המדינה שלנו, ואנחנו לא מוותרים עליה לאף אחד'", הצהירה יפעת קריב, מספר 16 ברשימה, "הוא הצביע על שוויון בנטל, דיור והורדת יוקר המחיה". גם שאר הנשים שמדורגות בצמרת הרשימה התחבקו ורקדו. "וואו", אמרה קראין אלהרר, מספר 10. "זה מדהים ומעל ומעבר לכל ציפייה. זה קרה כי העם אמר את דברו והגיע הזמן שלנו לעבוד עכשיו. אני עדיין בהלם".

 

החגיגות במטה המפלגה, הערב (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
החגיגות במטה המפלגה, הערב(צילום: ירון ברנר)

 

"יש כאן אירוע בקנה מידה היסטורי", הצהיר הרב שי פירון, מקום שני אחרי לפיד. "אני מזכיר שלפני כמה שבועות היינו 6-5 מנדטים לפי הסקרים. עכשיו צריך לחשוב מה עושים עם זה", הוא הוסיף, אבל לדבריו, זה יחכה למחר בבוקר. "עכשיו בואו נשמח. יש פה אחריות גדולה וצריך לא לאכזב אף אחד מהאנשים שבחרו בנו, צריך לעמוד על העקרונות המרכזיים כמו שוויון בנטל, לאחד את הקבוצות בישראל ולהפסיק עם מגזרים. מדינת ישראל החליטה שהיא רוצה סדר-יום נורמלי – שהשפה המרכזית שתהיה פה לא תהיה רק איראן".

 

עו"ד פנינה תמנו-שטה, שדורגה במקום ה-14 ועתה תהפוך כנראה לח"כית האתיופית הראשונה, הוסיפה כי "עבדנו קשה והציבור אמר את דברו". קודם לכן היא ביקשה "להודות לכל אדם שיצא ובא לומר מה באמת הציבור רוצה. זה יום של דמוקרטיה. בדרך כלל יושבים ומקטרים על המצב אבל היום הוא יום שאפשר לשנות. זו היסטוריה בשבילי ובשביל העדה".

 

הנשים בצמרת הרשימה מתחבקות (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
הנשים בצמרת הרשימה מתחבקות(צילום: ירון ברנר)

 

התגובה של לפיד בפייסבוק. הסתפק במועט ()
התגובה של לפיד בפייסבוק. הסתפק במועט

 

במטה המפלגה ממתינים כעת ללפיד, שצפה בתוצאות המדגם בחיק משפחתו. "ידענו והרגשנו שנקבל יותר מהסקרים, אבל מהשאגות שאני שומע כאן ומהשמחה אנחנו מאוד מרוצים", ציין יואל רזבוזוב, מספר 8. עם זאת, הוא הקפיד להזכיר כי "זה רק מדגם, אהיה יותר ריאלי עם תוצאות סופיות, ואז נוכל לקפוץ ולהשתולל. אולי אעשה איזו סלטה או שתיים. אנשים הבינו סוף-סוף שמעמד הביניים זה לא סקטור אלא הציבור כולו. אנחנו הולכים לפוליטיקה בגלל רצון לשינוי. הפכנו למפלגה גדולה ונצטרך לשקול את צעדינו טוב-טוב, ואז לקבל החלטה".

 

גם ניצב בדימוס מיקי לוי ניסה לצנן מעט את ההתרגשות: "אני מציע לכולנו לנחות חזרה על הקרקע - זה נחמד אך אני רוצה להזכיר כי מדובר במדגם, נחכה לתוצאות האמת". לדבריו, "יש התרגשות, עשינו מעשה. קם אדם והקים מפלגה וניהל מערכת בחירות שנה שלמה. עכשיו צריך לקבל החלטות בניחותא, המהירות היא לא לפתחנו. צריך לקבל החלטות בשכל".

 

אחד הפעילים שלא יצליח להירגע בשעות הקרובות הוא בועז טופורובסקי, המועמד במקום ה-18 ברשימת יש עתיד, שאמר בעקבות תוצאות המדגמים: "אי אפשר לדעת אם אני בפנים". לדבריו, "ראיתי שאנחנו המפלגה השנייה בגודלה, זה מדהים. לציבור נמאס מהאנשים הישנים והוא רוצה דרך חדשה. תפקידנו להראות לציבור שזה היה שווה, עם השמחה יש תחושת אחריות כבדה כדי שנהיה באמת מפלגה אחרת".

 

עוד בטרם נסגרו הקלפיות, המתמודד הרב דב ליפמן, איש החינוך והפעיל החברתי מהמגזר הדתי שמוקם במקום 17 ברשימה, כבר הרשה לעצמו להאמין כי אולי יתפוס מושב בכנסת הבאה. "הבוקר אמרו בעיתונות שהמקום שלי ריאלי, וזה הפך לפיצוץ. בציבור דוברי האנגלית אמרו שמצביעים ליש עתיד, בכל מקום שבו הייתי הייתה רוח גדולה של מצביעים שנסחפו לעברנו. אנשים רואים תקווה, משהו קורה".

 

ליפמן ציין כי "כבר לפני חצי שנה החלטתי שאני תומך ביאיר, הוא ישב מולי בלי שום צוות. ולראות את מה שקורה היום, זה מרגיש וואו. תראו מה עשינו". התחושה שהמומנטום לטובתם הורגשה בקרב פעילי המפלגה עוד משעות הבוקר המוקדמות: "אסור להיכנס לשאננות, אבל יש התעוררות אדירה", אמרו אז בכיריה, שבהדרגה הרשו לעצמם לחלום על להפוך למפלגה השנייה בגודלה בישראל.

 

לפיד התעקש לאורך הדרך: אפשרי גם יותר מ-20 מנדטים

לאורך כל מערכת הבחירות אמר לפיד כי ציבור המתלבטים עשוי לשנות את התמונה של חלוקת המנדטים, ובאמצעות קמפיין מדויק - שלא השתנה גם בימים שבהם המפלגה נחלשה מעט בסקרים - הוא הצליח לבסוף להעביר את המסר שלו. "היו ימים שבהם היינו בטוחים שהכול אבוד, בפרט לאחר שציפי לבני נכנסה לזירה", סיפר הערב אחד מבכירי המפלגה. "אחד הסקרים נתן לנו חמישה מנדטים, והייתה תחושה שהחלום נגמר. אבל מסתבר שהוא רק התחיל".

 

רבים במפלגה דרשו במהלך הקמפיין לשנות את הכיוון ולהתאים אותו למצב החדש, שבו לפיד נאלץ להתחרות בלבני על לבם של הבוחרים, אולם מנהליו סירבו. "אם תזגזגו זה יפגע בכם", הם אמרו למתמודדים, "אם תמשיכו באותו הקו, למרות הסקרים, המצב ישתפר". עם פרסום המדגמים הערב, ברור למועמדים שהם צדקו – גם אם אף אחד לא חזה את גובה ההישג.

 

"אני מוכן לחתום עכשיו על 14 מנדטים", אמר מוקדם יותר אחד מבכירי הרשימה במהלך סיור במרכז הארץ, "זו תהיה הצלחה אדירה ונוכל להיות לשון המאזניים במערכת הפוליטית. אני מקווה כמובן ליותר, אבל לא מוכן אפילו לחלום על זה כרגע".

 

 

לפיד עצמו, שסייר היום בשטח ושמע גם הוא את הדיווחים המעודדים, הציב לכל אורך הקמפיין רף גבוה במיוחד שעורר לעתים גיחוך - 22 מנדטים. "זה ריאלי ואם נתמיד בעבודה קשה זה יקרה", הוא התעקש והדגיש בפני הפעילים את הצורך בהתארגנות נכונה ליום הבחירות. במפלגה אכן נערכו לכך בצורה מצוינת: המערך של יש עתיד היה רחב היקף ועבד היטב, והפעילים הפגינו נוכחות בקלפיות, לפעמים יותר מהליכוד או העבודה.

 

המתמודדים גם לא שכחו להודות להם בשיחת טלפון. "אתם הבאתם את השינוי", אמר הרב ליפמן לאחד המתנדבים. הפעילה אליסה קולמן הוסיפה: "כולנו יחד הבאנו את השינוי. הציבור בישראל הראה שהוא יכול לעשות שינוי פה בארץ והלך להצביע. כולנו יחד עבדנו בשביל זה, עכשיו נעשה שינוי יחד לטובת מדינת ישראל. יש עתיד זה לא מישהו אחד ספציפי. התחלנו לעבוד כי ידענו שאנו רוצים משהו אחר, וזוהי רק ההתחלה".

 

מטה הבחירות של יש עתיד בת"א. תהיה הזדמנות לשנות (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
מטה הבחירות של יש עתיד בת"א. תהיה הזדמנות לשנות(צילום: ירון ברנר)

מיקי לוי במטה, אחרי פרסום המדגמים (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
מיקי לוי במטה, אחרי פרסום המדגמים(צילום: ירון ברנר)

 

הישג זה מרשים במיוחד בהתחשב בעובדה שמדובר במפלגה שקמה לפני שנה בלבד. הדיווחים על התחזקות המפלגה תרמו למוטיבציה של הפעילים בשטח, ונראה שזו התעלתה על הדחף של הקולגות שחילקו חומרי הסברה של המפלגות המתחרות. "כולם כאן מתנדבים מתוך אמונה בדרך, ולא עובדים בשביל כמה שקלים לשעה", אמר אחד הפעילים שעמד ליד דוכן בקלפי בבת-ים, "יש הרגשה של משהו חדש ושאפשר לעשות שינוי אמיתי".

 

כעת כבר מתחילים ביש עתיד לחשוב על הצעד הבא - המו"מ הקואליציוני:

במפלגה אמרו היום, עוד לפני שידעו את תוצאות המדגמים, כי "לפני שנדבר על תיקים אנחנו מתכוונים להציב את השוויון בנטל ואת המו"מ המדיני כתנאי לכניסה לממשלה". לפיד הכריז מתחילת הדרך כי מפלגתו תקדם את השוויון בנטל, כולל שילוב חרדים בצה"ל ובשירות הלאומי, והודיע כי לא יסכים לכהן כשר בלי תיק. לפי ההערכות, ביש עתיד ישמחו לקבל את תיקי הפנים, החינוך והרווחה - וכן את ועדת החוקה של הכנסת.

 

רשימת יש עתיד: יאיר לפיד, שי פירון, יעל גרמן, מאיר כהן, יעקב פרי, עפר שלח, עליזה לביא, יואל רזבוזוב, עדי קול, קארין אלהרר, מיקי לוי, שמעון סולומון, רות קלדרון, פנינה תמנו-שטה, רינה פרנקל, יפעת קריב, דב ליפמן, בועז טופורובסקי, רונן הופמן (19).

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
לפיד מוקדם יותר בקלפי. "זה ריאלי"
צילום: AFP
צילום: ירון ברנר
דב ליפמן. "זה מרגיש וואו"
צילום: ירון ברנר
צילום: ירון ברנר
פנינה תמנו-שטה. "היסטוריה לי ולעדה"
צילום: ירון ברנר
מומלצים